نقد فیلم یا "قلم فروشی"
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۰۸۶۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۸
منتقدان سینما در شهر فرنگ به عیار خوب، بد، زشت "عیار نقد" پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"پوریا ذوالفقاری" منتقد سینما در گفتگو با "شهر فرنگ" از دنیای انتقاد واقعی و انتقاد سفارشی گفت و افزود: در این اوضاع اقتصادی نمی‌توان گفت که در فضای نقد فیلم زدو بندی وجود ندارد. فضای نقد نویسی در سینما پیچیده و آلوده هست.

ذوالفقاری با بیان اینکه باید علت این زدو بند‌ها را جستجو کرد که چرا برخی "قلم فروشی" می‌کنند.

او از تفکیک منتقدان ِ حرفه‌ای و منتقدان رهگذر در حوزه سینما گفت و افزود: در آستانه جشنواره‌ها شنیدم که سازنده‌های فیلم به برخی از منتقدان پول می‌دهند که از ساخته آن‌ها نقد مثبت کند.
پوریا ذوالفقاری گفت: اگر نقد مثبت درباره فیلم و هنرپیشه ای نوشته شود به کمک خودِ هنر پیشه "لایک" می شود و در ادامه دیده هم خواهد شد.

"علی فرهمند" منتقد سینما هم از خرید برخی رسانه‌های انتقادی گفت: منتقد واقعی سواد رسانه‌ای و حرفه‌ای فیلم سازی دارد و مسلط به سواد است و به هر قیمتی به انتقاد و نقد فیلم دست نمی‌زند.

فرهمند از فساد در نقد فیلم گفت و افزود: نقد فیلم صرفا یک یادداشت نیست که موضع گیری هم داشته باشد. در دوران جشنواره فیلم فجر من موفق نشدم همه فیلم‌ها را ببینم، ولی با نوشته‌هایی مواجه شدم که همه فیلم‌ها را شاهکار معرفی می‌کردند. سینماگران در مورد فساد در سینما صحبت می‌کنند، اما درباره فساد در نقد فیلم صحبتی نمی‌شود.

علی فرهمند منتقد سینما گفت: تاکنون مبالغی حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان به هم پیشنهاد شده است که نقد سفارشی کنم. مسئله اصلی این است کسانی بعنوان منتقد می نویسند که اصلا منتقد نیستند و تنها نقد را آلوده می کنند. هستند کسانیکه مشاور سازنده فیلم بوده اند اما در عرصه نقد به سازنده و محصول او دایره سیاه داده اند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶.۷۹°    ۲۲.۹۹°