ناتودر برزخ ماندن یا خروج از افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 13 آذر 1400
کد خبر : ۸۱۰۹۹۱
تاریخ انتشار : شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
این روز‌ها نیرو‌های ناتو در افغانستان درحالت بلاتکلیفی ادامه حضور یا خروج از این کشور قرار دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 براساس توافقنامه آمریکا با طالبان تا حدود دو ماه دیگر باید همه نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان خارج شوند، اکنون گذشته از آمریکا باید کشور‌های عضو ناتو نیز درباره خروج یا ادامه حضور خود دراین کشور تصمیم بگیرند.
 
تصور می‌شد در نشست مجازی وزرای دفاع کشور‌های عضو ناتو، تکلیف حضور یا خروج نیرو‌های ناتو از افغانستان مشخص شود، اما ناتو نتوانست در این زمینه تصمیم بگیرد و در واقع آخرین نشست مجازی وزرای دفاع کشور‌های عضو چیزی جز بازی با کلمات نبود.
 
«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو گفت: در این مقطع هیچ تصمیمی برای خروج نیرو‌های مان از افغانستان نگرفته ایم، خروج ما از افغانستان بستگی به شرایط خواهد داشت و طالبان باید به تعهدات خود مطابق توافقنامه با آمریکا عمل کند.
 
با این حال با نزدیک شدن زمان خروج کامل نظامیان ناتو از افغانستان (براساس توافقنامه آمریکا با طالبان) برخی کشور‌های عضو ناتو ازجمله نیوزیلند از خروج کامل نظامیان خود خبرداده اند و برخی کشور‌های دیگر بر ادامه حضور درافغانستان تاکید دارند.
 
«سید جواد حسینی» کارشناس سیاسی گفت: ادامه حضور نیرو‌های ناتو ارتباط مستقیم با سیاست‌های آمریکا در قبال افغانستان دارد، زیرا ناتو بدون حضور آمریکا نمی‌تواند برنامه‌های خود را در این کشور عملی کند.
 
هم اکنون ۱۰ هزار نظامی ناتو ازسی و شش کشور در افغانستان حضور دارند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰.۵۹°    ۳.۹۹°