رونمایی از ۱۰ پروژه هوشمندسازی شهرداری تهران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:05 - سه‌شنبه 19 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۰۹۹۹
تاریخ انتشار : شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
در مراسمی از ۱۰ پروژه هوشمندسازی شهرداری تهران با حضور شهردار و شماری از مدیران شهری پایتخت رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران روز شنبه در این مراسم یکی از ویژگی‌های برنامه تهران هوشمند را ساختارمند بودن آن توصیف کرد و گفت: این برنامه بر اساس یک ساختار پیش رفته است و هم از سوی شورای سیاستگذاری تهران هوشمند و هم مدیران شهرداری تاکید شده که تمام پروژه‌ها متولی، هدف و شناسنامه داشته باشد.

محمد فرجود افزود: البته ممکن است در زمانبندی‌های افتتاح و رونمایی از پروژه‌ها به دلایلی تاخیر ایجاد شود؛ اما مسیر رو به جلو به ویژه امسال هم به دلیل کرونا و هم تاکیدات مدیریت شهری و اعضای شورای شهر مبنی بر اینکه هوشمندسازی در اولویت است، مسیر هوشمندسازی شتاب بیشتری گرفته است.

وی ادامه داد: نکته دوم برنامه تهران هوشمند، این است که برنامه محور بودن، زیرساخت همه کار‌ها قرار گرفته است، درواقع پیش از هر کاری برنامه‌ریزی انجام شده است و چه در داده که بازنگری و استاندارسازی شده، چه حوزه شبکه برنامه ریزی شده و در بخش نرم افزار هم تحول اساسی این است که بر یکپارچگی سامانه‌ها تاکید و ریل گذاری انجام شده که سال آینده هم پیگیری می‌شود.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به سامانه تهران من اشاره کرد و افزود: شهرداری تهران در مسیر هوشمندسازی سعی کرده یک طرفه عمل نکند و به دنبال دریافت بازخورد‌ها از شهروندان چه مثبت و چه منفی بوده است و از بازخورد‌ها ترسی نداشته که عیب شهرداری را بگیرند؛ درواقع سعی شد، شهرداری در معرض قضاوت قرار بگیرد. مانند ۱۳۷ که شهرداری از شهروندان می‌خواهد تا با بارگذاری عکس و فیلم در بخش ۱۳۷ سامانه تهران من، مسایل و مشکلات خود را مطرح کنند.

وی با بیان اینکه توجه به نوآوری در همه ابعاد در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: برای پیشبرد برنامه تهران هوشمند، استفاده از روش‌های جدید در تعامل با بخش خصوصی، قانونگذاری و حتی قانون‌زدایی از برخی حوزه‌ها انجام شد و تاکید بر حکمروایی شهری بود.

فرجود خاطرنشان کرد: نکته دیگر، شهامت مدیریت شهری در استفاده از فناوری‌های نو است، اینکه در بخش دولتی یا نیمه دولتی با این ابعاد از فناوری‌های پیچیده استفاده شود ولو اینکه برای آن سازمان چالش ایجاد شود، ریسک بزرگی است که شهرداری تهران آن را پذیرفت. به طوری که این نهاد در این زمینه پیشرو بود از اینترنت اشیا تا هوش مصنوعی و کلان دیتا برای ارایه خدمات بهتر و با کیفیت‌تر به شهروندان استفاده کرد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران همچنین از رتبه نخست سامانه تهران در جشنواره وب و موبایل ایران که بزرگترین رقابت در حوزه وب و سامانه است، خبر داد و گفت: تهران من در بخش سازمان‌ها و موسسات دولتی هم از دید مردمی و هم کارشناسان رتبه نخست را در بین سامانه‌ها کسب کرد که نشانده مورد توجه قرار گرفتن سامانه از دید مردم و خبرگان حوزه دیجیتال بوده است.

پروژه هوشمند سازی نمایشی نیست

همچنین عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در این مراسم در ارتباط ویدئویی خود اظهار داشت: پروژه هوشمندسازی و الکترونیک کردن فرایند‌ها در دوره جدید مدیریت شهری شعاری و نمایشی نبوده و رونمایی از پروژه‌های هوشمندسازی نشان داد که کار‌ها در حد همایش باقی نمانده است.

بهاره آروین، گفت: سامانه تهران من که در جشنواره وب و سامانه رتبه نخست را کسب کرد، سبب شده است تا دسترسی شهروندان به خدماتی که شهرداری ارایه می‌کند، آسان و همه خدمات یکجا و از یک درگاه واحد ارایه شود.

به گفته وی، پروژه‌های تهران هوشمند بسیار زیاد هستند؛ اما تمرکز بر پروژه‌هایی گذاشته شده که در همین مدت کوتاه باقی مانده به ثمر بنشیند و آنچه که امروز رونمایی می‌شود نتیجه پیگیری و تلاش شهرداری تهران است و امیدوارم این ثمره به حوزه مربوط با شهروندان هم برسد. کما اینکه پروژه‌های شهر هوشمند افتتاح شده، نمایشی نبوده و واقعی انجام شده است.

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران ادامه داد: نمونه پروژه‌ای که پس از ۱۲ سال از عمرش در دوره مدیریت جدید شهری ارتقا پیدا کرد، سامانه ۱۳۷ است که تا چند سال قبل به صورت تلفنی شهروندان پیام خود را ثبت می‌کردند؛ اما حالا در دوره مدیریت جدید شهری ارتقا پیدا کرد تا دسترسی شهروندان به همه خدمات شهرداری آسان شود. از طرف دیگر شهرداری تهران در ارایه خدمات الکترونیک خود، انحصارگر نبوده امکان استفاده از خدماتش در سایر نرم افزار‌ها را هم فراهم کرده است.

وی پروژه‌های اولویت دار را به عنوان تحول دیجیتالی شهرداری تهران عنوان و هدف اصلی این پروژه‌ها را تمام الکترونیک کردن فرایند‌های درون شهرداری بیان کرد.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه رونمایی از پروژه‌های هوشمندسازی نشان داد که کار‌ها در حد همایش باقی نمانده یادآور شد: سازمان شهرداری تهران پیش از هر کاری باید خود را هوشمند می‌کرد و الکترونیک کردن تمام فرایند‌ها سبب کاهش هزینه‌ها و حذف گلوگاه‌های فساد می‌شود.

به گزارش ایرنا، مراسم رونمایی از ۱۰ پروژه هوشمندسازی شهرداری تهران با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران، مصطفی کاظمی، مدیرکل حوزه شهردار تهران، ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران و مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، بهاره آورین عضو شورای شهر تهران و برخی مدیران شهری و روسای سازمان‌ها و شرکت‌ها در شهرداری تهران برگزار شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۷°