علت افزایش قیمت گوشت معلوم شد!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:59 - دوشنبه 11 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۱۰۱۳
تاریخ انتشار : شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک گفت: از علل افزایش قیمت گوشت قرمز، یکی واسطه ها هستند و دیگری بحث مرغ و قیمت آن است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دادرس با حضور در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ دقیقه شبکه خبر گفت: قیمت دام زنده ۵۵ هزار تومان است و لاشه گوسفندی ۱۲۰ هزار تومان درب کشتارگاه، که بر اساس این قیمت، گوشت باید حدود ۱۳۰ هزار تومان دست مصرف کننده برسد، اما بالای ۱۵۰ هزار تومان دست مصرف کننده می‌رسد که علت آن دلالان و واسطه‌ها هستند.
 
دادرس با اشاره به افزایش قیمت مرغ گفت: احتمالا با سر و سامان گرفتن بازار مرغ و قیمت آن، قیمت گوشت هم متعادل شود وگرنه اتفاقی نخواهد افتاد.

او با بیان این که ما آماگی برای عرضه مستقیم گوشت داریم گفت: نظام توزیع گوشت و کل محصولات کشاورزی کشور نظام درستی نیست و نیاز به بازنگری اساسی دارد و وزارت صمت و جهاد کشاورزی و تشکل‌های صنفی و تولید کنندگان باید با همفکری و همکاری چاره‌ای برای اصلاح آن بیندیشند.

دادرس درباره تامین نهاده‌های دامی هم گفت: تا دلتان بخواهد نهاده با قیمت آزاد در بازار هست، اما نهاده با ارز دولتی کم است و قطره چکانی توزیع می‌شود.

عباسی رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی نیز با اشاره به این که وزارت جهاد آماده است با تشکل‌های صنفی و تولید کنندگان دام برای عرضه مستقیم دام همکاری کند گفت: نهاده‌های مرغ و طیور ۱۰۰ درصد تامین شده، نهاده گاو شیری هم تقریبا تامین است، اما در تامین نهاده دام سبک کمبود داریم که برمی گردد به کاهش واردات جو که نسبت به سال گذشته ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن کاهش داشته است که رقم بزرگی است.

او با بیان این که اثر کمبود نهاده‌ها در سال‌های بعد مشاهده خواهد شد گفت: کشتار دام ۳۸ درصد نسبت به پارسال بیشتر بوده و تقاضا هم کمتر شده یعنی کمبودی در بازار نیست و بخشی از این نوسان قیمت البته طبیعی هم هست، چون داریم به پایان سال نزدیک می‌شویم و برخی از تولید کننده‌ها با تاخیر در عرضه دام به بازار تلاش می‌کنند بهره بیشتری کسب کنند.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی همچنین گفت: در صورتی که قیمت‌ها کنترل نشود از ذخایر استراتژیک شرکت پشتیبانی دام استفاده خواهد شد.

رستمی مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت نیز با اعلام آمار پرونده‌های گرانفروشی گوشت گفت: قیمت گوشت متاثر از قیمت روزانه دام در کشتارگاه هاست که ما بر اساس آن اقدام به بازرسی و نظارت می‌کنیم و در صورتی که واحدی بیش از سود متعارف بخواهد روی قیمت گوشت بگیرد طبق قانون با او برخورد می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °