ریشه تورم در ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:53 - پنجشنبه 07 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۱۰۲۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
کارشناسان اقتصادی معتقدند ریشه تورم در ایران ناشی از کاهش بهره وری تولید، خلق پول دولتی و حمایت از بخش خصوصی ناکارآمد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 معاون اقتصادی مرکز آمار ایران در ارتباط اینترنتی با تیتر امشب گفت: عمده افزایش قیمت‌ها در دی ماه گذشته مربوط به میوه و تره بار، دخانیات، حمل و نقل و مسافرت‌ها بوده است.

"ایوب فرامرزی" افزود: عمده تورم ماهانه ایجاد شده در گروه خوراکی‌ها بوده است. در ماه گذشته شاهد ۵.۲ درصد تورم در بخش خوراکی‌ها بودیم.

او تورم نقطه به نقطه را مربوط به خوراکی‌های وابسته به واردات اعلام کرد و افزود: تورم نقطه‌ای در بهمن ۹۹، ۴۸/۲ درصد و بیشترین تورم نقطه‌ای مربوط به موز با ۲۰۰ درصد (دو برابر) افزایش قیمت و کمترین آن مربوط به تخم مرغ و تجهیزات رایانه‌ای به ۱۳۰ و ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. تورم نقطه‌ای گروه عمده خوراکی‌ها به ۶۶/۸ درصد رسیده است.

معاون اقتصادی مرکز آمار ایران همچنین بیشترین نرخ تورم سالانه (۱۲ ماهه) را باز هم مربوط به گروه‌های خوراکی و مصرفی مردم اعلام کرد.

"تیمور رحمانی" کارشناس اقتصادی نرخ تورم را مرتبط با ارزش کالا سبد خانواده‌ها اعلام کرد و گفت: نوع کالا و وزن آن‌ها نزدیک به ۳۶ درصد تورم را به خود اختصاص می‌دهد.
رحمانی با قرائت سروده استاد سخن حضرت سعدی "چو دخلت نیست خرج آهسته‌تر کن"، افزود: پیش از این تنها دولت و بانک مرکزی با خلق پول سعی می‌کرد کسری بودجه را تامین کند و باعث ایجاد تورم می‌شد.
او افزود: امروزه بخش خصوصی نیز همین کار را می‌کند. حمایت بی مورد از برخی از شرکت‌ها و صنایع ناکارآمد و زیان ده در امروزه بانک های خصوصی بعنوان یکی از بخش های بخش خصوصی نیز خلق نقدینگی می کنند و در دریافت مالیات های تورمی با دولت شریکند.
رحمانی درباره خلق پول توسط بخش خصوصی را حمایت‌ها از بخش ناکارآمد در اقتصاد بخش خصوصی دانست.
رحمانی کارشناس اقتصادی افزود: متوسط تورم از سال ۶۸ تاکنون ۲۲ درصد بوده است. اقتصاد کشور ما یادگرفته مشکل خود را با خلق پول حل کند.

"صمد عزیزنژاد" کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بحث گرانی از تورم جداست، گفت: در تورم میانگین ارقامی استفاده می‌شود که در سبد غذایی اهمینت و ارزش دارد.
او گفت: می‌توان محاسبه تورم را برای دهک‌های مختلف بصورت مجزا محاسبه کرد.
عزیزنژاد با بیان اینکه در کشور ما شناسایی درآمد سخت است، مرکز آمار ایران نرخ تورم را بر اساس سبد غذایی مشترک برای تمام کشور محاسبه می‌کند.
عزیزنژاد ریشه تورم را ناشی از دو مقوله تحریم و بهره وری تولید اعلام کرد و افزود: بیم ۳۰ تا ۳۵ درصد ریشه تورم مربط به شوک تحریم‌ها است. بین ۶۰ تا ۶۵ درصد مربوط به بهره وری پایین تولید است.
او با بیان اینکه زمانی که تورم با خلق پول (چه خصوصی و چه دولتی)افزایش می یابد کل مردم هزینه اضافه پرداخت می کنند اما بخش خاصی استفاده می کنند.
عزیزنژاد کارشناس اقتصادی افزود: دلیل اصلی تورم های ساختاری فارغ از شوک های مقطعی ناشی از تحریم؛ حکمرانی نامناسب است یعنی کسی را بابت خلق پول مواخذه نمی کنند.
او با بیان اینکه "تورم یعنی پول از جیب مردم برداشتن است"، گفت: "خلق پول" حل مشکل مقطعی است که باعث کوچک شدنِ سفره مردم می شود.
عزیزنژاد، کارشناس اقتصادی گفت: قانونمند کردن برنامه های مسئولین و موظف کردن آنها به پاسخگویی، بهترین راه شکستن تورم ساختاری در اقتصاد ایران است.
او کاهش تورم در ترکیه را مثال زد و گفت: اگر می خواهیم تورم کاهش یابد و در نقطه مطلوب واقع شود باید بخش تولید از نظر کمی و کیفی تقویت شود.
او گفت: برای حل مشکل تورم، سیاستگذار باید پایش را از تجارت و بازرگانی بیرون بکشد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۳°