سرلشکر باقری: ترور سردار سلیمانی تروریسم قطعی دولتی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:26 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۱۲۰۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: ترور سردار سلیمانی یک جنایت آشکار و تروریسم قطعی دولتی است که باید مورد محاکمه و مجازات قرار بگیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "سرلشکر محمد باقری" در همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین‌المللی دفاع مقدس گفت: این رویه خباثت آلود توسط این مجامع و قدرت‌های استکبار‌ی علیه نظام جموری اسلامی ادامه دا رد یکی از از مهمترین این جنایات در سال گذشته ترور شهید سلیمانی، شهید ابومهدی و همراهان آنهاست.

شهید سلیمانی حامل پیام در پاسخ به پیام و پیغام عربستان سعودی به دعو ت نخست وزیر عراق بوده است که مورد اصابت بمبی قرار د اند که تجهیزات زر هی را می‌زنند این بمب تا ۳۰ سانتی متر در فولاد فرو می‌رفت، این جنایت نقض تمامیت ارضی عراق است و مغایرت امر دیپلماتیک است.

سرلشکر باقری افزود: امریکا خود اعلام کرد که این جنایت را مرتکب شده است کشور‌های عربستان، امارات، قطر، اردن، کویت و بحرین به خاطر کمک اطلاعاتی به امریکا برای به شهادت رساندن سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی باید پاسخگو باشند.

سرلشکر باقری افزود: ترور سردار سلیمانی یک جنایت آشکار و تروریسم قطعی دولتی است که باید مورد مطالبه، محاکمه و مجازات قرار بگیرد.

وی از قوه قضائیه عراق تشکر کرد که کار را با جدیت آغاز کرده و تاکید کرد قوه قضائیه ایران در هماهنگی با عراق این موضوع را دنبال می‌کند تا به نتیجه برسند.

 "سرلشکر محمد باقری" در همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین‌المللی دفاع مقدس که امروز (سه‌شنبه، ۵ اسفند) در باغ موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و شهدای مقاومت گفت: شهدا با نثار جان خود امنیت و آرامش را به ما عطا کردند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه دفاع مقدس موضوع بسیار مهمی است، افزود: جهان باید بداند مردم ایران تحت چه ظلم و جنایتی قرار گرفت و مدعیان حقوق بشر در برابر این جنایت سکوت کرده و جنایتکار را کمک کردند تا بیش از توانی که داشت جنایت کند.

او دفاع از خود در برابر بیگانگان را مورد تأکید قرآن کریم دانست و گفت: دفاع مقدس نامی درخور برای جنگ ۸ ساله است، جنگی که به ناحق بر ملتی که تازه انقلاب کرده بود تحمیل شد، ملتی که مشغول سروسامان دادن به امور خود بود و هیچ‌گونه ادعای ارضی و مرزی به کشور عراق و همسایگان خود نداشت و ندارد و در طرف دیگر صدام و حزب بعثی قرار داشت که با احساس اینکه ایران توان نظامی ندارد یک پیمان بین‌المللی را پاره و در ۲۶ شهریور ۵۹ در یک یادداشت به سفارت ما، خروج خود را از معاهده اعلام کرد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: صدام با تجهیز ارتش خود احساس برتری کرده بود و فکر می‌کرد که می‌تواند در چند روز بخشی از سرزمین ما را اشغال می‌کند، اما وقتی دید توان آن را ندارد دست به انواع جنایات زد.

سرلشکر باقری خروج صدام از معاهدات بین‌المللی را یکی از اقدامات خلاف قانون رژیم بعث عراق دانست و گفت: آنها برخلاف قوانین و مقررات بین‌المللی تمامیت ارضی کشور ما را نقض و وارد کشور ما شدند، مسئولیت جنگ و استفاده از زور و سلاح هسته‌ای برعهده صدام است، اما سازمان ملل در برابر این نقض حقوق سکوت کرد.

او افزود: صدام ۴۷۶۲ بار به غیرنظامیان ایران حمله و با موشک‌های دوربرد مردم ایران را در شهر‌ها مورد حمله و شهادت قرار داد. ۵۸۲ حمله شیمیایی به مناطق مسکونی کرد. ما بیش از صد هزار مصدوم شیمیایی داریم که بنابر معاهدات بین‌المللی به‌کارگیری این سلاح‌ها ممنوع است، اما چه کسانی این سلاح را به صدام داد، کسی غیر از اروپایی‌ها؟

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تأکید کرد: دولت صدام رفتاری غیر قابل تحمل و برخلاف قوانین و مقررات بین‌المللی داشت و حتی به مردم عراق هم رحم نکرد. حملات شیمیایی به حلبچه و دیگر مناطق عراق ده‌ها هزار نفر را به شهادت رساند. او ۷۸۰ روستا در عراق و تنها در کرکوک ۴۰ هزار خانه را تخریب کرد.

سرلشکر باقری گفت: من در عراق روستا‌ها و خانه‌هایی را دیده بودم که با خاک یکسان شده بود. صدام مردم زیادی را اعدام کرد، در کنار این به هواپیماها، کشتی‌ها و نفتکش‌های غیر نظامی حمله می‌کرد و این با هواپیما‌ها و تسلیحات فرانسه صورت می‌گرفت، این جنایات در برابر چشم سازمان ملل و دولت‌های به ظاهر مدافع حقوق بشر انجام شده است.

او گفت: در تمامی قطعنامه‌های سازمان ملل هیچ‌گاه صدام به عنوان متجاوز اعلام نشد و تنها زمانی که رزمندگان ایران در جبهه موفقیت‌هایی داشتند سخن از آتش‌بس می‌زدند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به حمایت‌های کشور‌های مختلف از رژیم بعث عراق گفت: آمریکا، شوروی و کشور‌های اروپایی مانند فرانسه، آلمان، انگلستان و کشور‌های جنوبی خلیج فارس و جمعاً ۳۴ کشور از صدام حمایت می‌کردند و تجهیزات و تسلیحات نظامی در اختیار آنها قرار می‌دادند. مرحوم هاشمی در سال‌های دهه هفتاد به پادشاه عربستان اعتراض کرده بود که شما به دولت صدام کمک کردید، اما آنها با وقاحت پاسخ می‌دادند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°