کاهش بار هزینه‎های نظام سلامت با توسعه مددکاری اجتماعی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:21 - يکشنبه 10 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۱۲۱۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
وزیر بهداشت: وزارت بهداشت براین باور است که با توسعه مددکاری اجتماعی حرفه‌ای، می‌توان بار هزینه‎های نظام سلامت و مشکلات اجتماعی کشور را کاهش داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "سعید نمکی" در پیامی ضمن تبریک به مناسبت خجسته سالروز میلاد مولای متقیان حضرت علی (ع) که در کشور ما روز مددکاری اجتماعی نامگذاری شده است،گفت: وزارت بهداشت براین باور است که با توسعه مددکاری اجتماعی حرفه‌ای، می‌توان بار هزینه‎های نظام سلامت و مشکلات اجتماعی کشور را کاهش داد.


متن پیام دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت به مناسبت روز مددکاری اجتماعی به این شرح است:

«امروزه مفهوم سلامت تنها مباحث درمانی را در بر نمی‌گیرد، بلکه تمام عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، روانی، معنوی را در می‌نوردد و در تمام ابعاد زندگی انسان مصداق و معنی پیدا می‌کند. نگاه همه جانبه به موضوع سلامت یک ضرورت انکار ناپذیر و اولویت مبین است. با توجه به شرایط امروز جامعه، بعد اجتماعی سلامت از مهمترین این ابعاد می‌باشد. این در حالیست که موضوع اجتماعی شدن سلامت یک امر فرعی و جانبی بر ابعاد دیگر نیست بلکه می‌بایست در جای جای نظام سلامت و در تمامی فرآیندها، برنامه‌ها و خدمات، جاری و ساری باشد و به‌عنوان یک پارادایم، نظام بهداشت عمومی، نظام درمان و در مجموع خدمات آموزشی بهداشتی و درمانی کشور را در بر بگیرد.

در این میان مددکاران اجتماعی، بعنوان نیرو‌های متخصص و آموزش دیده، مسبوق‌ترین گروه در سیستم بهداشت و درمان کشور هستند که بر روی مولفه‌های اجتماعی سلامت متمرکز بوده و هستند و در کشور‌های توسعه یافته سالهاست، سیاستگذاران حوزه سلامت ضمن اشراف به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت به این مهم پی برده اند که مددکاران اجتماعی بهترین انتخاب برای ایجاد ارتباط بین ارکان گوناگون نظام بهداشت درمان در سطوح مختلف هستند و در این راستا گام‌های موثری در ظرفیت سازی و توسعه خدمات مددکاری اجتماعی در حوزه سلامت برداشته و توانسته اند در بستری یکپارچه به افزایش بهره وری و کاهش اتلاف هزینه، انرژی و زمان در ارائه خدمات نظام سلامت کمک نمایند.

مددکاری اجتماعی با تمرکز بر مشارکت اجتماعی، توانمندسازی، تقویت مسؤولیت اجتماعی و عدالت اجتماعی و توجه به تفاوت ها، نگاهی همه جانبه به مقوله اجتماعی شدن نظام سلامت دارد و می‌توان با ظرفیت سازی، تقویت مهارت‌ها و توانمندی‌ها و نیز اتخاذ رویکرد‌های نوین در حوزه مددکاری اجتماعی به توسعه سبک زندگی سالم و ارتقای رضایتمندی گیرندگان خدمت کمک نمود.

مددکاران اجتماعی با اجرای برنامه‌های حمایت یابی و مشارکت خیرین و شبکه سازی در حوزه سلامت نقش تاثیرگذاری در اجتماعی شدن سلامت در کشور دارند. از این رو توسعه خدمات مددکاری اجتماعی در مراکز درمانی و نظام شبکه بهداشت (PHC) می‌تواند زمینه ساز توسعه سلامت اجتماعی در کشور باشد؛ لذا توسعه خدمات مددکاری اجتماعی با بهره گیری از روش‌های نوین و بومی کردن آنها می‌تواند زمینه ساز افزایش مشارکت اجتماعی و بهبود شاخص‌های عدالت در سلامت در ایران عزیز باشد.

در این راستا پیشاپیش ضمن تبریک به مناسبت خجسته سالروز میلاد مولای متقیان حضرت علی (ع)، که در کشور ما روز مددکاری اجتماعی نام گرفته است به اطلاع عزیزان می‌رسانم وزارت بهداشت براین باور است که با توسعه مددکاری اجتماعی حرفه‌ای، می‌توان بار هزینه‎ای نظام سلامت و مشکلات اجتماعی کشور را کاهش داد و با افزایش انسجام و مشارکت اجتماعی، بویژه در سطوح محلی زمینه بهبود شاخص‌های عدالت در سلامت را در ایران عزیز فراهم آورد. از این رو ضرورت دارد که ضمن نهادینه سازی جایگاه مددکاری اجتماعی در مراکز درمانی و ظرفیت سازی در حوزه بهداشت گام موثری در راستای سلامت جامعه برداریم. در پایان برای یکایک شما عزیزان پرتلاش از خداوند متعال توفیق و سربلندی خواستارم.»

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°