اجرای پروتکل الحاقی متوقف شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:49 - دوشنبه 11 اسفند 1399
کد خبر : ۸۱۱۲۲۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: از ۲۷ بهمن به صورت رسمی به آژانس اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفند ماه قانون مجلس اجرا خواهد شد و به همین دلیل اجرای این قانون از صبح امروز آغاز شده ولی اجرای پادمان ادامه می‌یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدجواد ظریف افزود: ما از ۲۷ بهمن به صورت رسمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفند ماه قانون مجلس در این باره اجرا خواهد شد و به همین دلیل اجرای این قانون از صبح امروز آغاز شده است.

وی درباره سفر گروسی به کشورمان گفت: آقای گروسی به ایران آمد تا ترتیباتی را جهت اجرای قانون داشته باشیم؛ به توافقاتی در این رابطه رسیدیم و اصل این توافق بر این است که نوار‌هایی که از برنامه‌های هسته‌ای ما ضبط می‌شوند، که هیچگاه به صورت زنده به آژانس ارائه نمی‌شد بلکه به طور روزانه و هفتگی ارائه می‌شد، از این به بعد نگهداری می‌شود و در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد؛ البته اجرای پادمان ادامه پیدا می‌کند.

ظریف افزود: پادمان، تعهد جمهوری اسلامی ایران است و مصوبه اخیر مجلس هم اجازه همکاری بیش از پادمان را هم به ما نمی‌دهد و این به آن معناست که همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می‌کند.

وی در همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس نیز گفت: شهدا و خانواده‌های آن‌ها ایثار، مقاومت، ایستادگی و شهامت هستند و ما استقلال آزادی و شرفمان را مدیون آن‌ها هستیم.

ظریف افزود: در حمله صدام به ایران قواعد، قوانین و مقررات بین المللی مورد نقض قرار گرفت. حمله به کشوری که تازه با انقلاب شرایط جدیدی را داشت و اقدام آن‌ها هم عمل جنایاتکارانه و هم نیت پلیدانه‌ای دارد و اقدام آن‌ها هیچ توجیه حقوقی ندارد.

وزیر خارجه گفت: اقدام صدام از لحاظ دفاع هم قابل توجیه نیست، به کشور ما تجاوز شده و استفاده گسترده از اقداماتی که مورد محکومیت حقوق بین الملل نیز شده است.

ظریف افزود: رژیم بعث عراق حتی ۳۰ هزار اسیر ما را اعلام هم نکرده بودند، آن‌ها از سلاح علیه مردم و موشک علیه شهر‌های مختلف ما استفاده کردند. استفاده از سلاح شیمیایی علیه ایران یکی دیگر از جنایات صدام است.

وی حمله صدام به نفت کش‌ها و کشتی‌ها را یکی دیگر از جنایات صدام دانست و گفت: در مقابل جنایات صدام باید دید که دنیا در برابر این اقدام چه کرد. باید گفت سازمان‌های بین المللی سابقه خوبی در دفاع از حقوق بشر ندارند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۴°