ربیعی: تحت تأثیر فضای احساساتی قرار نخواهیم گرفت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۱۲۲۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
سخنگوی دولت گفت: سیاست دولت بر اساس قوانین و رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده و قطعا تحت تاثیر فضای احساساتی قرار نخواهیم گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

"علی ربیعی" در نشست خبری امروز (سه‌شنبه، ۵ اسفند) درباره مذاکرات اروپایی‌ها برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک با آمریکا گفت: مذاکرات بین ایران و آمریکا تنها در چارچوب برجام اتفاق می‌افتد.

سخنگوی دولت افزود: از آنجا که آمریکا هنوز به برجام بازنگشته و نمی‌تواند از ساختار و چارچوب درون آن بهره‌گیری کند، پیشنهاد طرف اروپایی برای برگزاری نشست غیررسمی به منظور گفتگو و مذاکره ایران و چهار به‌علاوه یک با آمریکا به عنوان مهمان است.

او با خوب ارزیابی کردن اقدامات "جوسپ بورل" ادامه داد: ما این اقدامات را در چارچوب تلاش‌های وی برای حفظ برجام می‌دانیم و دعوت از دولت‌های ناظر در چارچوب برجام پیش‌بینی شده بود و برای آن مقررات خاصی تعیین شده است.

ربیعی افزود: طبق پیوست چهارم برجام حضور یک دولت باید با اجماع به تصویب برسد و دولت ناظر خارج از این توافق حق شرکت در نشست را نخواهد داشت. هنوز تصمیم نهایی در دولت گرفته نشده و این تصمیم بستگی به متقاعد شدن ما دارد که شکل‌گیری این گفتگو می‌تواند به آمریکا برای انجام کامل تعهداتش کمک کند یا نه.

سخنگوی دولت گفت: این نشست احتمالی صرفاً برای تکرار روشن مواضع صریح ما و دیگر طرف‌هاست و به هیچ وجه مذاکره و چانه زنی در کار نخواهد بود؛ بنابراین این موضوع در دست بررسی کارشناسی است و اینکه دستور کار مشخص و صرفاً در محدوده انجام تعهدات برجامی توسط همه کشور‌هاست.

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تدوین آیین‌نامه اجرایی از سوی دولت برای قانون اقدامات راهبردی برای لغو تحریم‌ها و اقدامات عملی دولت در این زمینه شاهد تجمع عده‌ای در مقابل سازمان انرژی اتمی بوده‌ایم، ارزیابی شما چیست، گفت: همه تشکل‌ها و افراد در قانون اساسی از حق اظهارنظر آزادانه برخوردارند و به نوبه خود در دولت حق اظهار نظر را برای همگان قائل هستیم و به آزادی بیان اعتقاد داریم.

او افزود: بنابراین این‌گونه اظهارنظر‌ها نه تنها جای هیچ نگرانی ندارد بلکه به شادابی فضای سیاسی کشور کمک می‌کند و اینکه همگان بتوانند فرصت‌هایی برای اظهارنظر در چارچوب مقررات قانونی داشته باشند.

سخنگوی دولت با اشاره به وجود پیچیدگی‌هایی در مذاکرات هسته‌ای گفت: باید با عقلانیت تمام و پرهیز از شعارزدگی عمل کنیم. به نظرم این‌گونه تجمعات حق همه است، اما در مواضعی که از تریبون‌های رسمی اتخاذ می‌شود قطعاً دنبال کردن این موضع بدون شعار و بر اساس یک خرد جمعی که همه ارکان به آن رسیده‌اند، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

ربیعی بیان کرد: در عین حال سیاست دولت بر اساس قوانین و رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده و تحت تأثیر فضای احساساتی قطعاً قرار نخواهیم گرفت و آنچه در این روز‌ها مشاهده می‌شود خللی در اراده دولت در آنچه فکر می‌کند به نفع و مصلحت مردم و زندگی و معیشت آنهاست، وارد نخواهد کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری گفت: دولت همواره با درک عمیق از شرایط بین‌المللی و منافع ملی تلاش کرد با حفظ استقلال و عزت کشور ضمن مرتفع ساختن شر بدخواهان نظام مانند دولت ترامپ در سایه ایستادگی مقاومت و تدبیر منافع مردم را تأمین کند و حق حیات، پیشرفت و سلامت ایرانیان را در این میان حفظ کند.

وی ادامه داد: دولت همواره مصالح نظام را در نظر داشته است و از همگان به ویژه نخبگان دارای تریبون این انتظار را داریم به رفع مشکلات مردم بیندیشند و با کمی صبر و اندیشه از بیان و رفتار و جملات هیجان‌زده اجتناب کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که دولت جمهوری اسلامی تا چه حد اختیار تعامل با دولت آمریکا را دارد و گام عملی و راهبردی در این زمینه چیست، گفت: این ما نیستیم که باید با آمریکا همراهی کنیم بلکه آمریکاست که باید اقدامات خود را با قوانین و مقررات بین‌المللی همراه کند.

او با اشاره به اظهارات چند روز پیش خود درباره لغو تحریم‌ها گفت: من گفته بودم ما با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم به رغم کش و قوس‌های دیپلماتیک که مقدمه ابتکار روابط دیپلماتیک است، این مسیر تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه خواهد داشت.

ربیعی افزود: اول اینکه اطمینان از شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا و اینکه راهی جز بازگشت به برجام، اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و لغو کامل تحریم‌ها نیست. دوم اطمینان نسبت به اراده ما برای استقبال از مسیر‌های دیپلماتیک و همچنین ائتلاف در پیگیری راه حل‌های سیاسی که به پیمان‌شکنی آمریکا خاتمه دهد، در صورتی خواهد بود که آمریکا آماده نشان دادن حسن نیت خود باشد. سپس خواهیم دید ایران هیچ زمانی را برای برداشتن گام‌های متقابل مبتنی بر حسن نیت تلف نخواهد کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری گفت: اتفاقی که برای ترامپ افتاد و جامعه جهانی او را تنها گذاشت، یکی از اتفاقاتی است که اکنون آمریکا باید درنظر داشته باشد و با قواعد بین‌المللی همکاری کند و با زیر پا گذاشتن تحریم‌هایی که خود قبول داشته، حسن نیت خود را نشان دهد.

اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال برای تأمین نیاز‌های استان خوزستان

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره افزایش شیوع کرونا در خوزستان و برنامه دولت برای مهارکرونا در این استان گفت: برداشت‌های متعددی از مفهوم قرنطینه وجود دارد. طبق آنچه که در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شده است، دستورالعمل‌هایی متناسب با قرار گرفتن مناطق در هر رنگ در استان‌ها اجرا می‌شود.

او افزود: ممنوعیت‌های اعمال‌شده برای هر شهر هم، متناسب با آن رنگ است یا اینکه در هر کشور با توجه به شرایط خاص خود اعمال مقررات و محدودیت به نحوی متناسب صورت می‌گیرد. الگوی اتخاذ شده از سوی ستاد ملی هم بنابر تجارب جهانی اتخاذ شده است.

ربیعی با بیان اینکه بهترین راه مقابله با کرونا از هر نوع و تیپ آن، اعمال محدودیت‌های هوشمند و پلکانی مبتنی بر ارزیابی ریسک بیمار در هر منطقه است، گفت: این مهم، به ویژه در ایران با دقت و جدیت، اعمال شده و طبیعتا ادامه مسیر، میزان و نوع محدودیت‌ها تابعی از آن خواهد بود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری افزود: در مورد خوزستان و وضعیت قرمز این استان، تصمیماتی اتخاذ شده است که بستن مرز‌ها میان ایران و عراق، یکی از آنهاست. مرز‌های مسافری خوزستان بسته شده تا شرایط برای انجام تست در مناطق مرزی فراهم شود. علاوه بر این تنها یک سوم کارمندان در شهر‌های قرمز باید در محل کار خود حاضر شوند و به جز دستگاه‌های امدادرسان همه ادارات موظف به رعایت این دستورالعمل هستند و هیچ دستگاهی حق تفسیر این دستورالعمل را ندارد.

به گفته وی، بنابر تصمیم ستاد کرونا در اهواز قرار است مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان کمک شود تا بتوان برخی از نیاز‌ها را تأمین کرد. همچنین افرادی که تست کرونای جهش یافته انگلیسی آنان مثبت شده، به همراه خانواده شان کاملا قرنطینه شده‌اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °