حقوق اعضای هیئت علمی افزایش می‌یابد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:07 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۱۳۷۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: بودجه وزارت علوم در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال جاری ۴۳ درصد افزایش داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی اسلامی پناه در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت بودجه آموزش عالی در بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: وزارت علوم جز دستگاه‌هایی است که نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد بودجه آن افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در بودجه آموزش عالی، افزایش حقوق کارکنان غیر هیأت علمی دانشگاه‌ها مد نظر است که باید تا پایان سال جاری و سال دیگر افزایش‌هایی را داشته باشیم که بتوانند امرار معاش کنند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود: همچنین افزایش حقوق اعضای هیأت علمی مد نظر است. باید به اندازه‌ای به هیأت علمی دانشگاه‌ها حقوق داده شود که برای فعالیت انگیزه بیشتری داشته باشند.

وی افزود: ما فکر می‌کنیم هر چه برای پژوهش و آموزش هزینه شود مستهلک نشده بلکه سرمایه گذاری می‌شود.

تبعیض غیرمنطقی و ناخوشایند

محمد میثاقی‌نیا کارشناس ارشد اقتصادی نیز در این باره با تاکید بر لزوم پرداخت حقوق، در سطح بین المللی به دانشگاهیان برتر و اعضای هیئت علمی و پژوهشگران کشور گفت: متاسفانه در قانون، فقط اعضای هیئت علمی استثنا شده اند و بقیه فارغ التحصیلان دکتری نادیده گرفته شده اند، که لازم است این استثنا به همه فارغ التحصیلات دکتری و دانشگاهیان برتر تعمیم داده شود تا تبعیض‌های ناخوشایند و غیر منطقی بر طرف شود.

این کارشناس پرداخت حقوق کافی و حمایت مالی مناسب از دانشمندان کشور را سرمایه گذاری معقول و مدبرانه دانست و گفت: افرادی که با خون دل و زحمت شبانه روزی و صرف جوانی، مفتخر به دریافت مدرک دکتری تخصصی از دانشگاه‌های معتبر می‌شوند، فقط یک کاغذ پاره نمی‌گیرند، بلکه سند شایستگی علمی و اندیشگی- که معتبرترین در سطح بین المللی است- دریافت می‌کنند و موظف می‌شوند برای ترقی کشور تولید علم و اندیشه کنند، از این جهت این گروه، چه در دانشگاهی هیئت علمی باشند، چه در دستگاهی دیگر شاغل، مرتبه اجتماعی و علمی آنها، در کنار اقتضائات اولیه‌ای که برای تولید دانش و علم و پیشرفت کشور ضرورت دارد، ایجاب می کند که به لحاظ معیشت هیچ دغدغه‌ای نداشته باشند و متفاوت دیده شوند.

میثاقی‌نیا با اشاره به کاهش ارزش ریال و خط فقر نسبی در کشور گفت: خط فقر برای دانش آموختگان دکتری و اعضای هیئت علمی، در این شرایط حداقل  ۲۰ میلیون تومان است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°