کارت ملی، جایگزین دفترچه درمانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:55 - دوشنبه 20 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۱۴۱۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی گفت: ارائه کارت ملی بیمه شدگان به مراکز طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی برای دریافت خدمات درمانی کفایت می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
شهرام غفاری با حضور دربرنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر با بیان اینکه طرح حذف دفترچه‌های بیمه سازمان تامین اجتماعی از ابتدای اسفندماه جاری در حال اجرا است، افزود: این به این معنی نیست که دفترچه‌های بیمه شدگان از درجه اعتبار ساقط شده است بلکه بیمه شده‌ها می‌توانند تا آخرین برگ دفترچه از آن استفاده کنند.

او گفت: چنانچه برگ‌های دفترچه تمام شده باشد، صفحه اول که حاوی مشخصات بیمه شده است بعنوان کارت شناسایی قابل استفاده است.

وی با تاکید بر اینکه بیمه شده‌ها همیشه دفترچه خود را به همراه داشته باشند، افزود: در صورت به همراه نداشتن دفترچه، کارت ملی بیمه شده برای احراز هویت او کافی است و همه درمانگر‌ها برابر هماهنگی‌های بعمل آمده با استفاده از کارت ملی و یادداشت شماره ملی بر روی سرنسخه، خدمات درمانی ارائه می‌کنند.

کارت ملی جایگزین دفترچه درمانی
غفاری گفت: با بیان اینکه هم اکنون ۴۵ میلیون بیمه شده، بیش از ۱۰۰ هزار پرشک و ۱۰۰۰ مرکز درمانی طرف قرارداد سازمان بیمه تامین اجتماعی هستند، گفت: این طرح عظیم و ملی به این دلیل اجرا می‌شود که بیمه شده‌ها دیگر نیازی به دریافت دفترچه کاغذی بیمه و یا تعویض آن نداشته باشند و مراکز درمانی و پزشکان صرفا با کارت ملی همه‌ی خدمات درمانی را به بیمه شدگان ارائه کنند.

او با اشاره به اینکه زمان نبود دفترچه از سرنسخه مطب پزشک استفاده می شود، گفت: فرایند ارائه خدمت در مراکز درمانی تغییر نکرده و پزشکان می توانند با درج کد ملی روی سر نسخه، دستور پزشک را صادر و همان برگه نیز در داروخانه ها دارای اعتبار است.
 
غفاری افزود: از پزشکان می خواهیم حتی الامکان نسخه الکترونیک بنویسند چرا که وقتی نسخه الکترونیک نوشته شد در داروخانه ها و آزمایشگاه های طرف قرارداد قابل رویت است.
 
 
دکتر چنگیز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ارتباط تصویری با برنامه گفت: در ابتدا از این طرح به عنوان نسخه نویسی الکترونیکی نام برده شد اما بعد از آن حذف دفترچه درمانی به میان آمد که این دو طرح با همدیگر سنخیتی ندارند.
 
او افزود: در بخشنامه اولیه، مقصد اولیه استفاده از نسخه نویسی الکترونیک اعلام و راه جایگزین را استفاده از سربرگ کاغذی عنوان کردند در حالیکه هم اکنون شاهد استفاده از سربرگ پزشکان به عنوان نسخه هستیم!
 
دکتر چنگیز گفت: به نظر می رسد هدف این طرح در یک هفته ی ابتدایی از اجرای آن، حذف تدریجی دفترچه بیمه و جایگزینی آن با نسخه پزشکان است.
 
کارت ملی جایگزین دفترچه درمانی
او گفت: اجرای این طرح و صِرفِ حذف دفترچه، مراجعات بیمه شده ها به مراکز چاپ و تمدید دفترچه سازمان بیمه گر حذف و به عهده ی مراکز درمانی خواهد بود.
 
او عمده مشکلات یک هفته گذشته از طرح را امکان ضعیف استفاده از برگه های بدون کاربن در مراکز درمانی به جای دفترچه بیمه و هزینه ی بالای تهیه ی آنها دانست.
 
سیدعلی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در ارتباط تلفنی با برنامه، عمده مشکل این طرح را دیده نشدن داروخانه ها در طراحی اولیه آن عنوان کرد و گفت: متاسفانه سازمان های بیمه هنوز موفق نشده اند یک طرح یکپارچه برای ساماندهی صدور نسخه الکترونیک در مطب پزشک و سپس پیچیده شدن آن در داروخانه ها ارائه کند.
 
او گفت: متاسفانه هم اکنون بسیاری از پزشکان به دلیل مشکلات موجود از قبیل جستجوی نام کامل دارو و ثبت آن در سامانه و... رغبتی به نسخه الکترونیکی نشان نمی دهند.
 
کارت ملی جایگزین دفترچه درمانی
او افزود: داروخانه ها نیز با مشکلاتی از قبیل کندی سرعت اینترنت و قطعی مدام آن مواجه هستند که امکان ثبت آنلاین و آفلاین نسخه ها را در کنار سایر معضلات دشوار می کند.
 
فاطمی با بیان اینکه در مجموع نظام نسخه الکترونیکی خطاهای دارویی و هزینه ها را کاهش داده و به نفع مردم و دولت است، افزود: بهترین کار اینست که سامانه پرورده الکترونیک سلامت شکل گرفته و پیاده سازی شود تا داروخانه ها مجبور به ثبت اطلاعات در چند سیستم نباشند.
 
مهدی رضایی - معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: پس از ابلاغ  ضرورت اجرا و تحقق برنامه خدمات الکترونیک سلامت به همه سازمان های بیمه گر، سازمان بیمه سلامت نیز آمادگی خود را برای ارائه هر گونه خدمت و کمک نیروی انسانی در سطح استان ها را با سازمان تامین اجتماعی اعلام کردیم.
 پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°