روزگار تئاتر ایران در حال گذر از شرایط کرونایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:34 - يکشنبه 22 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۱۴۲۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۵
مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: با اقدامات انجام شده از آغاز شیوع کرونا هیچگاه چراغ تئاتر کشور خاموش نشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "قادر آشنا" مدیرکل هنر‌های نمایشی در گفتگو با شهر فرنگ از متضرر شدن تئاتر ناشی از شیوع کرونا گفت و افزود: روزگار تئاتر در یک سال گذشته حال خوشی نداشت.

وی درگذشت " محمدرضا الوند" مدیر هماهنگی تئاتر استان‌ها بر اثر ابتلا به کرونا را به عموم هنرمندان و جامعه هنری را تسلیت گفت و افزود: در تقسیم بندی ستاد ملی مقابله با کرونا گروه‌های نمایشی تئاتر در گروه ۳ قرار گرفت و اگر تهران به رنگ نارنجی می‌رفت سالن‌های تئاتر تعطیل می‌شد، اما با اقداماتی که انجام شد چراغ تئاتر هیچگاه خاموش نشد.

او افزود: اگر در حوزه تئاتر صحنه‌ای فعالیت نداشتیم در مقابل حوزه تئاتر خیابانی و تعزیه به فعالیت‌ها ادامه دادند.
مدیرکل هنر‌های نمایشی افزود: علاوه بر دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، ستاد استانی مقابله با کرونا هم درباره فعالیت‌های هنری استان‌ها ابراز نظر می‌کنند. بجز تهران و چند استان دیگر اجرای تئاتر در بیشتر استان‌ها فعالیت داشتند.
 
آشنا از توزیع یکسان بسته‌های حمایتی در سراسر کشور گفت و افزود: بیشتر سالن‌های خصوصی تئاتر در شهرستان‌ها وام صد میلیون تومانی را دریافت کرده اند، اما در تهران با مشکل "ضمانت" وام روبرو هستند.

قادر آشنا از وعده‌های حمایتی گروه هنری بعلت شیوع کرونا گفت و افزود: امسال درباره رویداد‌های فرهنگی با استان‌ها تفاهم نامه ای امضا شد. بسیاری از هنرمندان امسال خسارت‌های زیادی دیدند و برخی‌ها بیکار شدند. اجرای تئاتر برای هنرمندان یک شغل است. گرفتن وام‌ها که نیاز به ضامن دارد برای هنرمندان مشکل است.

او از گرفتنِ وام ۱۰۰ میلیونی برای هر سالن تئاتر خصوصی گفت: از بانک‌ها انتظار داریم هنرمندان را دریابند و برای آن‌ها شرایط را تسهیل کنند.

مدیرکل هنر‌های نمایشی برآورد ریالی میزان خسارت کرونا به هنر نمایش کشور را ۵۸ میلیارد تومان ارزیابی کرد و افزود: در سه ماه اول امسال، هنرمندان عرصه نمایش ۵۸ میلیارد تومان متضرر شدند. از دولت انتظار داریم به این قشر آسیب دیده  کمک کند.

اگر سالن‌های نمایشی خصوصی تعطیل شوند افراد زیادی از هنرمندان و مشاغل وابسته به آنان متضرر می‌شوند.

مدیرکل هنر‌های نمایشی با اشاره به تعطیلی سه جشنواره کودک و نوجوان و فتح خرمشهر در سال ۹۹ افزود: تاریخ جشنواره مریوان با پیک شیوع کرونا روبرو و تعطیل شد، اما "خیابان تئاتر ایران" جایگزین این جشنواره شد و در مجموع ۴۷ اثر خیابانی در استان‌ها به اجرا درآمد.

او از افتتاح "مستندسازی اجرا‌های نمایش" در فضای مجازی خبر داد و افزود: جشنواره کودک و نوجوان نیز از حمایت ما برخوردار می‌شوند و در استان‌ها اجرا خواهد شد.
آشنا افزود: امسال جشنواره فتح خرمشهر به جشنواره نمایشنامه نویسی "نخل سرخ" تغییر کرد.
او از جایگزینی فیلم تئاتر فجر بجای "اجرای صحنه" خبر داد و گفت: بیش از ۹ هزار نفر از نمایش فیلم تئاتر فجر در فضای مجازی بازدید کرده اند.
 
مدیرکل هنر‌های نمایشی گفت: هنرمندان و علاقمندان می‌توانند ۱۸۰۰ اثر نمایشی را از نیمه اسفند در فضای مجازی ببینند.
 
او از مستند سازی تمام اثر های نمایشی ایران خبر داد و گفت: بر اساس تجربه تلویزیون تئاتر ایران چنانچه کارگردان نمایش ها رضایت دهند در فضای مجازی بارگزاری می شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۷°