اذعان امریکا به نقش مستقیم بن سلمان در قتل خاشقچی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 14 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۱۴۸۵
تاریخ انتشار : جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۲
سازمان اطلاعات ملی آمریکا در گزارش خود درباره کشته شدن جمال خاشقچی اعلام کرد: ولیعهد سعودی مجوز عملیات ربودن یا کشتن خاشقچی را صادر کرده بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در گزارش اطلاعاتی که امروز جمعه منتشر شد، آمده است که مشاور اصلی ولیعهد شخصا در عملیات قتل مشارکت داشته است.

این گزارش می‌افزاید: "از سال ۲۰۱۷ ولیعهد کاملاً بر سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی عربستان تسلط دارد و بسیار بعید است که مقامات و ماموران امنیتی سعودی، بدون مجوز ولیعهد چنین عملیاتی را انجام داده باشند. "

سوابق و نشانه‌های دیگری از بکار گیری خشونت برای سرکوب یا حذف مخالفان در تشکیلات بن سلمان وجود دارد. پیش از این دولت ترامپ با ترسیم ایران هراسی در منطقه همچون گاو شیر دهی عربستان را دوشیده است و با دریافت حق سکوت و فروش میلیاردی سلاح های مرگبار به طرق مختلف بر حذف شخصیت های مخالف پادشاهی سعودی سرپوش گذاشته است. 
دولت جدید بایدن نیز با پاشیده نمک بر زخم کهنه عربستان به دنبال دلارهای سعودی است.
دادستانی کل عربستان دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹ اعلام کرد احکام قطعی متهمان در پرونده جمال خاشقجی صادر شده و این پرونده مختومه اعلام شده است.

برای هشت نفر از متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی، حکم قطعی صادر شده است. برای ۵ نفر از متهمان ۲۰ سال و ۳ تن از متهمان محکوم به حبس بین هفت تا ۱۰ سال شدند.

پیش‌تر دادگاه عربستان سعودی مظنون‌های اصلی این پرونده را که از مقام‎ها و نزدیکان «محمد بن سلمان» هستند، تبرئه کرد.

جمال خاشقچی ۵۹ ساله در تاریخ ۱۰ مهر ۹۷ (دوم اکتبر ۲۰۱۸) که برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد، اما دیگر خروج وی از این ساختمان ثبت نشد.
برچسب ها: خاشقچی ، بن سلمان
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱.۵۹°    ۲۶.۹۹°