افتتاح «موزه هنر ایران» و «مجتمع فرهنگی-موزه‌ای سردار آسمانی»
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:18 - يکشنبه 29 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۱۵۸۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
موزه هنر ایران و مجتمع فرهنگی - موزه‌ای سردار آسمانی، با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری، به طور همزمان امروز یکشنبه ۹ اسفند ۹۹ به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 «موزه هنر ایران» و «مجتمع فرهنگی-موزه‌ای سردار آسمانی» به همت بنیاد مستضعفان با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان افتتاح شد.

طرح موزه هنرایران با توجه به ویژگی این بنا و توان فراوان آن در راستای معرفی هنر و هنرمندان ایرانی، به منظور اجرا در قالب "موزه هنر ایران " آماده سازی شده و جهت بهر‌ه‌برداری مورد استفاده قرار گرفت.

این موزه در عمارت مرمر با تکیه بر پیش زمینه و مطالعات انجام گرفته در یک بازه زمانی حدود چهار ماهه، با همت و تلاش دست‌اندرکاران موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد در بهمن ۱۳۹۸ آماده بهره برداری شد.

عمارت این موزه در باغ زیبایی با مساحت سه و نیم هکتار و با زیربنای ۲۸۷۰ مترمربع با قدمت حدود یک سده، فضایی مناسب جهت راه‌اندازی موزه‌ای با آثار یگانه در تاریخ هنر ایران، رقم زده است.

روایت موزه هنر ایران از چهار تالار در طبقه نخست آغاز می‌شود و در تالار‌هایی با عناوین هنر کهن، هنر باستان یک و دو و تالار هنر ایرانی اسلامی، تاریخ و هنر پرآوازه ایران را از دوران پیش از تاریخ تا سده‌های اولیه قرون اسلامی، با نمایش آثار بی مانندی از سفالینه‌های پیش از تاریخ؛ ابزار زندگی، ظروف و آثار باستانی همچون سفال منقوش هزاره ۵ قبل از میلاد، آثارمفرغی هزاره اول قبل از میلاد (احتمالاً متعلق به لرستان) آثار یگانه و بی نظیری از دوران باستان و متعلق به هنر هخامنشی، اشکانی و ساسانی به نمایش می‌گذارد.

این روند با تکیه بر معرفی و نمایش آثار از دوره اسلامی ادامه می‌یابد و هنر را از منظر استقبال از دین مبین اسلام در این سرزمین و شکوفایی دانش و توانِ خلق آثار هنری با تفکری دگرگون شده ملهم از یکتاپرستی و وفاداری به آموزه‌های اسلامی به نظاره می‌نشیند.

نُه تالار در طبقه دوم، به چیدمان آثاری اختصاص یافته‌اند که معرف اصلی‌ترین هنر‌های ایران بعد از اسلام به شمار رفته و خود از شاخصه‌های ویژه و یگانه‌ای برخوردارند. تالار‌های موزه هنر ایران در طبقه دوم ترکیبی از هنر‌های ایرانی در قالب نقاشی، بافته‌های تاریخی، هنر‌های تزیینی، هنر‌های کاربردی، هنر دینی، خط و خوشنویسی و نگارگری یکصد سال اخیر ایران را در تالار‌های خود جای داده است.


شاخص‌ترین آثار به نمایش درآمده در موزه عبارتند از:

سفالینه‌های پیش از تاریخ؛ ابزار زندگی، ظروف و آثار باستانی همچون سفال منقوش هزاره ۵ قبل از میلاد، آثارمفرغی هزاره اول قبل از میلاد متعلق به لرستان، آثار یگانه و بی نظیر از دوران باستان و متعلق به هنر هخامنشی، اشکانی و ساسانی، مجموعه شاخصی از ریتون‌های هخامنشی با قدمت دو هزار و پانصد سال، ظروف سفالی دوره اشکانیان، شیشه‌ها و جنگ افزار‌هایی از دوره ساسانی، مجموعه‌ای که معرف تکنیک و مهارت فراوان هنرمندان دوره‌های اولیه اسلامی خصوصا قرن سوم هجری به بعد تا دوره قاجار بوده و در قالب سازه‌های معماری مانند درِ منبت‌کاری شده، سفالینه‌های منقوش، کاشی‌های زرین‌فام، جنگ افزار و شمشیر جوهردار، سکه طلا، قطعه خوشنویسی، فلزکاری‌های زیبا و هنرمندانه در قالب ابزار نور افزا، نقاشی و نگارگری، قالی عمواغلی مختص تالار آیینه از جمله نفیس‌ترین و بزرگترین قالی‌هایی از این خاندان، موجود در ایران و جهان، قالیچه‌های ابریشمین و بافته‌هایی از دوره صفوی و قاجار مانند ترمه و پته، نقاشی نقاشان ایرانی از دوره صفوی تا حال حاضر، اثر ارزنده هنرمند نوگرای امروزی، حسین زنده رودی، بخشی از پرده کعبه، که تالار نور را به نور حق مزین کرده، شمایل‌های مبارک حضرت امیرالمونین و حسنین علیهم السلام، نگارگری‌های سنتی و بی‌نظیر ایران از هنرمندانی شاخص و یگانه ای، چون استاد فرشچیان، حسین بهزاد، حاج حسین مصورالملکی، میرزا اقا امامی، حسین خطایی وقلمزنی‌های استاد علاقه‌مندان .. از شاخصترین آثار این موزه به شمار می‌روند.


مجتمع فرهنگی موزه‌ای سردار آسمانی

مجتمع فرهنگی موزه‌ای سردار آسمانی در ساختمان دفینه واقع در خیابان میرداماد تهران با زیر بنایی حدود ۱۰ هزارمتر مربع با تلاش شبانه روزی مهندسان معمار، عمران تاسیسات، مرمت‌گران متخصص حوزه موزه‌داری، بالغ بر یک سال ونیم باز طراحی، مقاوم سازی، مرمت و آماده بهره برداری شده است.

این مجتمع موزه‌ای متشکل از موزه‌های هنر جهان، هنر اسلامی، گوهر و آرایه‌های تاریخ و پول ایران، نگارخانه تخصصی و سایر فضا‌های تخصصی مورد نیاز ساخته شده است.

موزه هنر جهان

در موزه هنر جهان و موزه هنر اسلامی حد‌ود ۴۰۰ اثر از شاخص‌ترین آثار هنری جهان انتخاب و در معرض نمایش قرار خواهند گرفت. این آثار بازه زمانی هزاره چهارم پیش از میلاد تا قرن بیستم را دربرمی‌گیرند و محدوده جغرافیایی این آثار سراسر جهان هستی را شامل می‌شود.

پارچه‌های ارزشمندی مربوط به دوره‌های تاریخی عباسی و آل بویه مربوط به قرون دوم و سوم هجری، سفال‌های اسلامی، آثار لاکی، قالیچه‌های محرابی، شیشه‌ها و فلزات اسلامی و کاشی‌های مربوط به دوران ایلخانی، جنگ افزار‌های مربوط به برخی از کشور‌های اسلامی انتخاب و به نمایش گذاشته خواهد شد.
دسته بندی و تعداد آثار موزه هنر جهان:

اتاق اروپایی ۱۷ اثر
هنرشرق: ۲۰ اثر
عاج: ۲۶ اثر
شمایل روسی: ۱۲ اثر
سردیس‌های گچی: ۲۱ اثر
نقاشی‌ها: ۵۴ اثر
بودا: ۱۳ اثر
تندیس‌های برنزی و مرمری: ۳۱ اثر
جهان باستان: ۱۲ اثر
امریکای لاتین: ۱۷ اثر
جمع آثار موزه هنر جهان = ۲۲۳ اثر

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°