وزیر بهداشت : بروز جهش ویروس کرونا در کشور بعید نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:02 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۱۵۹۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: هنوز جهش مهم ویروس کرونا که در سطح ماکرو بتواند به میزان سرایت و مرگ و میر اثر بگذارد نداریم اما با توجه به تنوع ژنتیک و قابلیت جهش ویروس کرونا، بروز آن بعید نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

آقای دکتر سعید نمکی امروز در مراسم تقدیر از بهورزان و مراقبان سلامت در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: با خطر بزرگ ویروس جهش یافته مواجه هستیم، ویروسی که هر لحظه از بیرون یا داخل کشور ممکن است موج جدید کرونا را رقم بزند، هنوز جهش مهم ویروس که در سطح ماکرو بتواند به میزان سرایت و مرگ و میر اثر بگذارد نداریم اما با توجه به تنوع ژنتیک و قابلیت جهش ویروس، بروز آن بعید نیست.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: مرتب کند و کاو می کنیم تا وضعیت ویروس کرونا را رصد کنیم و هیچ بعید نیست که از داخل یا بیرون کشور با جهش های جدید ویروس مواجه شویم.

دکتر نمکی ادامه داد: در کشوری با وسعت جغرافیایی و تنوع ژنتیکی بالا زندگی می کنیم و با توجه به خطر جهش ویروس باز هم برای رهگیری، تشخیص، قرنطینه و درمان زودرس بیماری هیچ ابزاری بهتر از شبکه بهداشت نداریم.

وی افزود: مهمترین ابزار ما در نظام شبکه بهورزان هستند که دروازه بانان نظام سلامت محسوب می شوند. باید آموزش مداوم بهورزان در معاونت بهداشت با استفاده از ابزارهای آموزش مجازی در دانشگاههای علوم پزشکی و آموزشگاه ها با استفاده از موبایل تقویت شود.

آقای دکتر نمکی گفت: بهورز گرانبهاترین عنصر نظام سلامت است. اگر بهورز نبود، امروز موفق ترین نظام سلامت در منطقه و جهان نبودیم و پرچم افتخار را برافراشته نمی کردیم.

وی ادامه داد: بدون بهورز و بدون خانه بهداشت چه پوشش ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون و چه کاهش مرگ و میری ها به یک دهم قبل از انقلاب امکان نداشت. به عنوان یک سرباز کهن نظام سلامت زانو می زنم و دست همه این بهورزان چه آنها که بازنشسته شدند و چه آنها که اکنون کار می کنند می بوسم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون نیز می خواهیم این شبکه بهداشتی را تقویت کنیم و بنا داریم نظام شبکه را تا پایان دولت تکمیل کنیم هر جا خانه بهداشت کم داریم، آن را ایجاد کنیم زیرا با پول یک تخت بیمارستانی می توانیم چند خانه بهداشت راه اندازی کنیم.

وی ادامه داد: نمی توانیم جایی مثل سیستان و بلوچستان یا جنوب کرمان را با گیلان، البزر یا مازندران مقایسه کنیم و چون حد نصاب جمعیتی ندارند، خانه بهداشت نداشته باشیم در این مناطق هر جا ۲۰ یا ۵۰ خانوار زندگی می کنند باید خانه بهداشت وجود داشته باشد تا مردم مجبور نباشند برای خدمات اولیه بهداشتی کیلومترها راه را طی کنند.

آقای دکتر نمکی گفت: به زودی و تا پایان دولت ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری ایجاد می شود و دختران ایل در این مراکز مشغول می شوند و در مسیر قشلاق و ییلاق خدمات بهداشت اولیه را به عشایر کوچ رو ارائه می کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در دوران کرونا دنیا حیرت کرد چه شد که در دو ماه توانستیم مرگ و میر و اشغال تخت‌های بیمارستانی را به یک پنجم برسانیم.

وی افزود: برای جهانیان سؤال است، چه شد که ناگهان بیمارستانها در ایران خلوت شد، علت آن چیزی جز توانمندی نظام شبکه بهداشتی و به میدان آمدن نیروهای بسیجی، هلال احمر در طرح عظیم شهید سردار سلیمانی نبود.

وی گفت: کار عظیمی را سازماندهی کردیم تا بیماران در نخستین مرحله تشخیص داده شوند، ایزوله و درمان شوند و کارشان به بیمارستان کشیده نشود. این توفیق جمهوری اسلامی ایران است که برغم پیش بینی های سنگین جهانی با حداقل هزینه و خسارت تا امروز با مدیریتی هوشمند و با تکیه بر زیرساخت نظام شبکه محقق شد. در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هر وزیر به این زیرساخت شبکه توجه نکند، باخته است و هر کس از این زیربنای عظیم کمک بگیرد بازی را برده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در دوران کرونا دنیا حیرت کرد چه شد که در دو ماه توانستیم مرگ و میر و اشغال تخت های بیمارستانی را به یک پنجم برسانیم. هیچ کاری نبود جز بکارگیری نظام قدرتمند شبکه بهداشتی که توانستیم از سرریز بیماران جلوگیری کنیم.

آقای دکتر نمکی افزود: با توجه به آشنایی از ظرفیت بی بدیل نظام شبکه بهداشتی و توانایی بهورزان و مراقبان سلامت به عنوان دروازه بانان مبارزه با کرونا، توانستیم این موفقیت را کسب کنیم.

آقای دکتر سعید نمکی در مراسم تقدیر از بهورزان، مربیان و مراقبان سلامت نمونه کشور که به صورت نشست تصویری برگزار شده است همچنین با بیان خاطره‌ای از دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی و راه اندازی خانه‌های بهداشت و تعیین روزی به نام " روز بهورز " افزود: "بهورز" گرانبهاترین عنصر نظام سلامت است که اگر نبود، ایران الان از موفقترین کشور‌های ارائه خدمات بهداشتی به شمار نمی‌آمد.

وزیر بهداشت با اشاره به راه اندازی ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری تا پایان دولت گفت: دخترانی از دل این عشایر آموزش می‌بینند و در مسیر قشلاق و ییلاق به ایل خود خدمات بهداشتی ارایه می‌دهند.

وی با تاکید برکارایی خدمات شبکه بهداشت گفت: به کارگیری نظام قدرتمند شبکه بهداشت توانست از سرریز بیماران به بیمارستان‌ها جلوگیری کند و دنیا را متحیر کرد.

 مراسم تقدیر از بهورزان، مربیان و مراقبین سلامت نمونه کشور با حضور وزیر بهداشت و نماینده سازمان بهداشت جهانی و یونیسف در ایران برگزار شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°