بازرسی‌های آژانس حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۱۶۳۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۴
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون، گفت: طبق گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، با توقف اجرای پروتکل الحاقی، بازرسی‌های آژانس از ایران حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از مهر، ابوالفضل عمویی با اشاره به جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با موضوع پیگیری اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گفت: این جلسه بعدازظهر امروز با حضور علی اکبر صالحی، بهروز کمالوندی رئیس و سخنگو و معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این جلسه صالحی گزارشی از روند اجرای مواد مختلف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها ارائه کرد، افزود: رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که ما برای اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی عزم راسخ داریم و در قانون ما مکلف به تولید ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده بیست درصد در طول یک سال شده‌ایم که در حال حاضر ۲۵ کیلوگرم تولید شده است و زودتر از موعد به ظرفیت ۱۲۰ کیلوگرم اورنیوم ۲۰ درصد می‌رسیم.

عمویی با اشاره به سخنان صالحی درباره روند نصب سانتریفیوژ‌های نسل جدید IR ۲ M و IR ۶ در تأسیسات فردو و نطنز، گفت: طبق گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، در موعد مقرر شده در قانون نصب آبشار‌های این نوع از سانتریفیوژ‌ها هم تکمیل و گازدهی خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اجرای ماده ۶ قانون مبنی بر توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی گفت که ما از ۲۷ بهمن ماه در اجرای قانون اقدام راهبردی، دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی را نسبت به توقف اجرای پروتکل الحاقی در ۵ اسفند ماه آگاه کردیم و پس از آن بود که مدیرکل آژانس برای بررسی نحوه ادامه همکاری ایران و آژانس بر اساس پادمان، درخواست سفر به تهران کرد که ما ضمن تاکید بر اجرای قانون در موعد مقرر، با این سفر برخورد ایجابی و پیشنهاد‌های مدیرکل را دریافت کردیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: صالحی همچنین گفت که پس از هماهنگی با نهاد‌های مربوطه و بعد از مذاکرات طولانی در روز ۳ اسفند بر سر یک تفاهم فنی درباره نحوه اجرای قانون مجلس توافق شد که بر اساس آن، ضمن توقف اجرای پروتکل الحاقی در موعد مقرر، ایران تا ۳ ماه اطلاعات نظارتی را در داخل، بدون دسترسی بازرسان آژانس، ذخیره می‌کند و در صورتی که خواسته‌های ایران در این مدت تأمین شود، این اطلاعات به منظور استمرار نظارتی آژانس در آینده با نظر ما، به رؤیت آن‌ها خواهد رسید.

وی یادآور شد: رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد که در صورت عدم تأمین خواسته‌های کشورمان، ایران پس از ۳ ماه این اطلاعات را پاک خواهد کرد.

عمویی در ادامه با اشاره به اظهارات بهروز کمالوندی در این جلسه، گفت: سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن مروری بر جزئیات متن بیانیه مشترک و ضمیمه آن که به دلایل ملاحظات حفاظتی محرمانه است، گفت حدود ۷۰ درصد بازرسی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران مبتنی بر معاهده پادمان بوده است و با توقف اجرای پروتکل الحاقی، بازرسی‌ها آژانس از ایران حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

وی بیان کرد: در ادامه جلسه نمایندگان عضو کمیسیون به طرح دیدگاه‌ها و سوالات خود درباره نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی پرداختند و تاکید کردند این قانون باعث تقویت مواضع کشورمان است و مجلس بر اجرای دقیق این قانون اصرار دارد. بر اساس جمع بندی صورت گرفته توسط رئیس کمیسیون، نمایندگان در آینده نزدیک با بازدید میدانی از تأسیسات هسته‌ای بر روند اجرای دقیق این قانون و توقف اجرای پروتکل الحاقی نظارت خواهند کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین مقرر شد جلسات کارشناسی با همکاری سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه و سایر نهاد‌های ذیربط برای تدبیر مواجهه قاطع با زیادی خواهی‌های غربی‌ها در روز‌های پیش رو تشکیل شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °