مصوبات جدید بودجه ۱۴۰۰
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 04 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۱۶۳۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۸
نمایندگان امروز در ۳ شیفت کاری، با اتمام بخش‌های درآمدی لایحه بودجه، بند‌هایی از بخش‌های هزینه‌ای تبصره ۲ این لایحه را نیز بررسی و تصویب کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مصطفی طاهری - نماینده مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره مصوبات جدید بودجه ۱۴۰۰ گفت: سازوکار نظارت بر نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تعیین شد. مجلس تصویب کرد که ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان وجود داشته باشد.
طاهری گفت: نمایندگان امروز در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با ردیف ۴ بند "ب" تبصره یک ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند.
وی افزود: در مواردی که دولت نسبت به تخصیص ارز ترجیحی مبادرت می‌کند کارگروهی متشکل از رئیس کل بانک مرکزی (دبیر کارگروه)، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و بالاترین مقام دستگاه اجرایی ذیربط موظفند سیاستگذاری و فرآیند تخصیص، توزیع و موارد مصرف ارز ترجیحی را به گونه‌ای اجراء و نظارت کنند که کالا‌ها و خدمات مشمول به هنگام، به اندازه و با قیمت متناسب با نرخ ترجیحی ارز به مصرف کننده نهایی برسد.
وی با بیان اینکه رابطه شفافی بین دولت و شرکت نفت نداریم، افزود: امروز چند بند در رابطه با نظم بخشی این حوزه انجام شد.
طاهری درباره مالیات هم گفت: برای حقوق بالای ۴ میلیون تومان، مالیات پلکانی در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه دولت باید منابعی در نظر بگیرد تا به کشاورزان کمک کند، افزود: کمیسیون تلفیق اعلام کرد منابعی از هدفمندی دیده که بخشی از آن برای محرومیت زدایی اختصاص می‌یابد.
این نماینده مجلس گفت: نمایندگان مجلس همچنین در بند الحاقی ۳ تبصره ۸، وزارتخانه‌های نفت و نیرو را موظف کردند در سال ۱۴۰۰ تعرفه‌های آب، برق و گاز مشترکین خانوار‌های کشور را به گونه‌ای اصلاح کنند که با رعایت مناطق جغرافیایی کشور، تعرفه مشترکین کم مصرف خانوار‌های محروم برابر صفرتعیین شود.
طاهری درباره افزایش جریمه‌های تخلفات رانندگی هم گفت: این جریمه‌ها را مردم پرداخت می‌کنند و به همین دلیل مجلس این را در نظر داشت نرخ جریمه‌های رانندگی در سال آینده به میزان ۵ درصد افزایش داده شده است.
محسن زنگنه - نماینده مجلس هم در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در قانون برنامه ششم دولت مصوبه‌ای داشت درباره حقوق بازنشستگان، اما این عملی نشده بود؛ امسال با توجه به محدودیت‌های بودجه نمی‌توانستیم تمام آن را تامین کنیم.
وی افزود: قطعاً به حقوق بازنشستگان افزوده می‌شود، اما شاید به اندازه دیده شده در برنامه ششم نباشد.
زنگنه گفت: در بند "و"حوزه هزینه ای، حقوق هیئت علمی دانشگاه ها، رتبه بندی معلمان و ... دیده شده است. در بخش خرد هم دولت اصلاحاتی انجام داده بود؛ بخشی هم مجلس به آن اضافه کرد و این بند پر و پیمانی شد.
محسن زنگنه گفت: ما یک نرخ ارز در کل بودجه داریم. تمام حقوق گمرکی از ۴ درصد به یک درصد رسیده و چیزی به حقوق گمرکی اضافه نشده است.
این نماینده مجلس با بیان اینکه در حقوق و دستمزد اتفاق خوبی افتاده است، گفت: مالیات ۳۵ درصد برای حقوق مدیران در نظر گرفته شده است.
زنگنه افزود: مالیات حقوق ۴ میلیون معاف از مالیات هستند و حقوق‌های بالا هم مالیات پلکانی در نظر گرفته شده و اصنافی که کمتر از ۱۰۰ میلیون درآمد دارند؛ برای آن‌ها ۲۰ درصد مالیات دیده شده است.
زنگنه گفت: در دنیا بخش عمده منابع دولت از مالیات است و ما در این حوزه ضعف داریم. دو چیز باید اصلاح شود یکی پایه‌های مالیاتی و دیگری هم نرخ مالیاتی است.
وی با بیان اینکه به قانون مالیات‌های مستقیم عمل نشده است، افزود: افزایش خانه‌های خالی و ... مشکلاتی را به وجود آورده بود که باید سازکاری در نظر گرفته شود تا این‌ها محاسبه شود. ماشین‌های لوکس هم از مواردی است که برای آن‌ها مالیات در نظر گرفته شده است. امسال مصوب کردیم که هنرمندان که درآمد بالای ۲۰۰ میلیون دارند باید مالیات پرداخت کنند.
زنگنه درباره مسائل آب و برق و گاز و رایگان شدن بخشی از آن گفت: یک بخش مربوط به الگوی مصرفی است و کسانی که از الگوی در نظر گرفته شده مصرف کمی داشته باشند؛ مشمول این قانون می‌شوند. بخش دیگر شامل مناطق محروم می‌شود که اولویت‌ها و سازکار‌های آن مشخص شده است.
محسن زنگنه - نماینده مجلس افزود: سهم کمیته امداد و دستگاه‌های حمایتی در بودجه افزایش پیدا کرده که این برای محرومیت زدایی در مناطق کمتر برخوردار در نظر گرفته شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °