اعضای برجام گام متقابلی را برای اثبات حسن نیت بردارند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:19 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۱۷۴۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
سخنگوی دولت گفت: امروز انتظار داریم که اعضای شرکت کننده در برجام با دریافت این پیام، گام متقابلی را برای اثبات حسن نیت بردارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علی ربیعی در نشست خبری گفت: همین‌طور انتظار داریم که همه طرف‌ها عاقلانه و دوراندیشانه رفتار کنند و ارزش لحظات گذرا و برگشت ناپذیر را بدانند. ما همچنان به دیپلماسی متعهدیم و اطمینان داریم که در آینده‌ای نزدیک، قانونمندی بر زیاده خواهی و زورگویی غلبه خواهد کرد.

سیاست فشار حداکثری امروز شکست خورده

سخنگوی دولت گفت: سیاست فشار حداکثری امروز شکست خورده و برای آمریکا راهی جز بازگشت به برجام نمانده است.

"علی ربیعی" در ابتدای نشست خبری هفتگی با خبرنگاران که به منظور رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: در روز‌های گذشته اخباری درباره پاسخ ما به پیشنهاد سه کشور اروپایی برای برگزاری نشست ۱+۴ با مشارکت آمریکا به عنوان میهمان منتشر شد که در پاسخ به سوالات به‌طور دقیق‌تر به آن خواهم پرداخت در اینجا لازم می‌دانم که به اصول کلی دولت در سیاست خارجی و داخلی اشاره کنم.

سخنگوی دولت افزود: دولت در هشت سال گذشته در سیاست داخلی ایجاد فضایی آرام و گسترش تسهیل‌گری برای کنش اجتماعی مردم و نیز در عرصه اقتصادی مقاوم کردن اقتصاد همزمان با تلاش برای رشد و توسعه داشته و نگاهی به گسترش زیرساخت‌ها و مقایسه آن با گذشته‌ها این مهم را نشان می‌دهد.

 وی گفت: در بحث سیاست خارجی دولت براساس یک منطق تصمیماتی را تاکنون اتخاذ و دنبال کرده است. دولت در این هشت سال ایجاد زمینه برای تامین رفاه و آسایش مردم را با از میان بردن تحریم‌های ضد انسانی، تامین امنیت فیزیکی مردم در برابر خطر تروریسم و جنگ و همین‌طور تامین سلامت مردم در سال اخیر در برابر پاندمی ویروس کرونا دنبال کرده است.

ربیعی بیان کرد: همیشه اعتقاد داشته‌ایم که هدف بنیادین سیاست خارجی باید کمک به تامین این اهداف باشد. این اعتقاد در دولت بازتاب انتخاب مردم ما برای بهره‌مندی از یک زندگی امن، مرفه و سالم براساس آنچه که شایسته و سزاوار برخورداری از آن هستند بوده است.

وی افزود: در طول این هشت سال اعتقاد داشتیم این مردم هستند که دولت‌های منتخب خود را با دستورالعمل‌هایی که با خرد جمعی از نیاز‌های عمومی جامعه استنباط کرده اند، به پیش می‌رانند و رسالت دولت چیزی جز پیگیری آن دستورالعمل برخاسته از صندوق‌های رأی نیست. این همان معنای مقدس از جمهوریت است که هر کسی که با آرمان‌های انقلاب پیمان بسته باشد از آن عدول نمی‌کند.

سخنگوی دولت گفت: بر مبنای همین اعتقاد راسخ بود که دولت از نخستین روز‌های آغاز به کار خود در سال ۹۲ به میدان رفع تحریم‌ها از راه مذاکرات چندجانبه با ۱+۵ قدم گذاشت. ما نزدیک به دو سال بعد از آن تاریخ موفق به توافقی شدیم که ضمن پاسداشت همه دستاورد‌های صنعت صلح آمیز هسته‌ای به این بحران جعلی خاتمه می‌داد و حلقه امنیتی سازی ایران را که صدمات بی‌شماری به حیات ملی ایران و زندگی روزمره ایرانیان وارد کرده بود، با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد در هم شکست و آینده مبهم را که کشورمان با وارد شدن به فصل هفتم منشور ملل متحد انتظار آن را می‌کشید به آینده روشن تبدیل کرد.

اقدامات رژیم ترامپ نتیجه‌ای جز انزوای بین المللی آمریکا نداشت

ربیعی تاکید کرد: رژیم ترامپ با فریب خوردن از کسانی که از اولین روز‌های انعقاد برجام رخداد پیش آمده را بر باد دهنده آرزو‌های پلیدشان برای مردم ایران می‌دیدند، راهی شیطانی را انتخاب کرد که در نهایت به نتیجه‌ای جز انزوای بین المللی آمریکا در نهاد‌ها و سازمان‌هایی که روزگاری خود موسس آن‌ها بود، نرسید. هرچند رفتار‌های غیرمتعارف و غیرعقلانی و ظالمانه ترامپ هزینه‌های سنگینی به اقتصاد مردم ما تحمیل کرد، اما کوچک‌ترین موفقیتی در شکستن کمر استقلال و استقامت ملی ما که از اراده برای تعیین حق سرنوشت یک تمدن کهن برمی خیزد، نداشت.

وی گفت: امروز که به اقرار مقامات دولت جدید آمریکا و همه ناظران جهان، سیاست فشار حداکثری شکست خورده، برای آمریکا راهی جز بازگشت به برجام باقی نمانده است. ما در طول این سال‌ها به عهد خود پایبند ماندیم و اکنون نوبت آمریکاست که شعار خود در بازگشت به جهان را با کنار گذاشتن غیرانسانی‌ترین تحریم‌هایی که جهان به خاطر می‌آورد، اثبات کند. 

 هیچ راهی جز دیپلماسی برای حل اختلاف وجود ندارد

سخنگوی دولت در ادامه این نشست خبری تصریح کرد: ما هم مانند بسیاری از ملت‌های دیگر باور داریم که هیچ راهی جز دیپلماسی برای حل اختلاف جاری نیست، اما دیپلماسی نمی‌تواند بدون حسن نیت و نشان دادن صداقت آغاز شود.

  هرگز زیر بار خریدن زمان برای دولت آمریکا و به تعویق انداختن لغو تحریم‌ها نمی‌رویم

ربیعی تاکید کرد: دولت آمریکا تا امروز از برداشتن کوتاه‌ترین گامی که نشانگر تلاش برای اعتمادسازی باشد خودداری کرده است. دولت و مذاکره کنندگان ما به عنوان وکلای مردم در احقاق حق ضایع شده ملت ما در تعقیب دیپلماسی چه از راه سازوکار‌های چندجانبه و چه از راه مجامع بین المللی کوتاه نخواهند آمد، اما هرگز تن به بازی بی پایانی نخواهند داد که هدف از آن خریدن زمان برای دولت آمریکا و به تعویق انداختن لغو تحریم‌هایی باشد که نه تنها با متن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، روح قوانین بین المللی و نص برجام مغایرت دارد، بلکه رنج را بر مردم ما تمدید می‌کند. ما آماده ایم که هر پیشنهاد عادلانه و صادقانه‌ای را برای حل این اختلاف بشنویم، اما بیش از آن منتظریم که اقداماتی را در عمل ببینیم که می‌توانند به تدریج اعتماد از دست رفته را بازسازی کنند.

وی افزود: هفته گذشته در توافق با آژانس بین المللی انرژی هسته ای، قانون مصوب مجلس را به نحوی اجرا کردیم که ضمن احترام به قانون، به جامعه بین المللی اطمینان بدهیم که برنامه‌های هسته‌ای ما همچنان ذیل نظارت‌های مشروع بین المللی و در مسیر صلح آمیز باقی خواهد ماند. این توافق حامل پیامی روشن دال بر حسن نیت ما در فرصت دادن به دیپلماسی بود.

دولت جدید آمریکا بازی بیهوده و باخت- باختی را آغاز کرده است

وی خاطر نشان کرد: شرایط سال ۹۲ را هیچ کس فراموش نکرده دورانی که با چندین قطعنامه شورای امنیت و تهدید جنگ، مواجه بود و کشور توسط منتخب مردم تحویل گرفته شد، اما ما تحریم‌ها را با حمایت مقام معظم رهبری به عقب راندیم. شاید عده‌ای نخواهند قبول کنند، ولی هم مردم ایران و دولت‌ها و ملت‌های جهان می‌دانند سال ۹۷ ایران با یک پدیده مالیخولیایی ترامپ روبرو شد. او هم چاره‌ای جز عقب نشینی از تحریم نداشت و اظهارات اخیر او هم این را نشان می‌دهد. سه مقام امریکایی هم گفته اند فشار حداکثری تاثیر نداشته است. بله هنوز هم من معتقدم تحریم‌ها راهی جز عقب نشینی و شکسته شدن ندارد.

آقای ربیعی تصریح کرد: نکته سوم آمریکا چاره‌ای جز لغو تحریم‌ها که لازمه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد است، ندارد. هرچند دولت جدید امریکا به سبک دولت پیشین، بازی بیهوده و باخت- باختی را آغاز کرده که نتیجه‌ای بهتر از آنچه ترامپ بدست آورد نخواهد داشت.

سخنگوی دولت اظهار کرد:، اما بزودی خواهد فهمید که لغو تحریم‌ها بهترین و سریع‌ترین راه مطمئن برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات و ازسرگیری دیپلماسی نتیجه بخش است.

وی در ادامه گفت:، اما درباره FATA نوع سوال شما نادرست است، کدام موضوع در عرصه سیاست هست که همه مشکلات را به تنهایی حل کند؛ این انتظاری بیجا از پذیرش یک سلسله مقررات مالی بین المللی است، اما در عوض ضمانت می‌دهم رفتن در لیست آثار زیانباری خواهد داشت و هزینه مبادله در کشور را افزایش خواهد داد، صادرات و آوردن ارز به چرخه اقتصاد با مشکل روبرو خواهد شد، دوستان و همسایگان هم تمایل کار با ایران را از دست خواهند داد. کسب منفعت از اقتصاد جهانی تقریبا با مشکل مواجه خواهد شد؛ و این را هم تضمین می‌دهم که با تصویب این لوایح، مشکلات اقتصادی کشور را با خودتحریمی بیشتر همراه نخواهیم کرد.
 
واحد‌های مسکونی دارای انشعاب برق تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی قرار می‌گیرند

سخنگوی دولت گفت: کلیه واحد‌های مسکونی دارای انشعاب برق براساس ضوابط مقرر تحت پوشش بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان قرار می‌گیرند.

آقای ربیعی در ادامه نشست خبری افزود: در جلسه چهارشنبه گذشته دولت ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای تامین سرمایه اولیه صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان اختصاص یافت.

وی گفت: این صندوق به منظور جبران بخشی از خسارات‌های ناشی از حوادث طبیعی از جمله زلزله سیل، طوفان، صاعقه، برف سنگین، رانش زمین، ریزش کوه و دریا لرزه تشکیل می‌یابد.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به آغاز هفته نیکوکاری از روز پنجشنبه تصریح کرد: روز نیکوکاری، یک اتفاق، رویداد یا مناسبت نیست؛ روزی است که به ما فرصتی می‌دهد تا بازخوانی کنیم یک فرهنگ را، یک الزام در جامعه امروز و نوعی زیست اخلاقی، انسانی و اسلامی و نوعی نگاه به کنش شخصی خودمان را در قبال وظایفی که در قبال جامعه مان داریم. روز نیکوکاری، روز به یادآوردن افرادی است که به علت نداشتن فرصت‌های برابر یا تحت تاثیر مسائل متعدد دیگری، دچار آسیب‌های و کاستی‌هایی در زندگی هستند.

آقای ربیعی گفت: ایران امروز، در شرایطی که تحت تاثیر تحریم‌های ظالمانه و همچنین همه گیری کرونا قرار دارد، بیش از هر دوره و زمان دیگری، نیازمند بازخوانی و ارتقاء نیکوکاری به عنوان یک اصل و حرکت اجتماعی است.

وی اظهار کرد: روز‌های سخت تحریم و کرونا، ایستادن در کنار هم، پشتوانه یکدیگر بودن و دستگیری از هم نوع را، بیش از هر دوره دیگری ضروری کرده است.
 

سخنگوی دولت افزود: دولت همواره به گسترش جریان نیکوکاری، اهتمام ویژه داشته است. البته هرچند نیکوکاری، یک امر جاری در جریان و بستر اجتماعی است، اما ا ین وظیفه دولت‌ها در جوامع امروز است که مانند لکوموتیو، کشانه نهاد‌هایی باشند که در زمینه نیکوکاری و کمک به هم نوع، فعالیت دارند؛ بدین صورت که در تاسیس و حمایت از این نوع نهادها، کوشا باشد.

آقای ربیعی خاطر نشان کرد: رشد سمن‌ها چه از نظر تعداد و چه از نظر موضوع کار و همچنین گسترش گروه‌های هدف و چغرافیایی و تلاش برای حمایت و امنیت فعالیتشان همواره در دستور کار دولت بوده است.

وی تصریح کرد: دولت تدبیر و امید نیز در این راستا، تلاش کرده است و گزارش‌ها نشان می‌دهد دو نهاد مهم کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی، اقدامات اثربخشی را در زمینه نیکوکاری و کاهش نابرابری‌ها داشته اند. با آرزوی سلامتی و توفیق برای همه ایرانیان و نیکوکاران، در این روز‌ها همگان را به گسترش خیر جمعی و نیکوکاری، دعوت می‌کنیم.

سخنگوی دولت گفت: نیکوکاری، فقط ارائه خدمات مالی نیست بلکه هر کسی می‌تواند بخشی از توانایی‌های فردی خود مانند آموزشی، ارائه خدمات گوناگون را در اختیار دیگران قرار بدهد. ما نیازمند یک جنبش عظیم نیکوکاری در شرایط اخیر ایران امروز داریم.

آقای ربیعی در ادامه همچنین گفت: روز درختکاری شاید در ظاهر به معنای کاشت درخت باشد، اما در معنای وسیعتر، یادآور این مفهوم آبادانی است. درختکاری، کلا صیانت و حفاظت از هر نوع پوشش گیاهی است.

وی افزود: درخت کاری با مفهوم محیط زیست نیز در هم آمیخته است. گسترش درخت با گونه‌های مختلف متناسب با هر منطقه و نیز حفاظت و گسترش پوشش گیاهی به کیفیت زندگی امروز و فردای همه ایرانیان مرتبط است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: باید با بهره گرفتن از نظرات کارشناسان محیط زیست و امر کشاورزی، بدون کاشتن گونه‌هایی که سازگار با محیط زیست ایران نیستند، اقدامی عقلانی انجام بدهیم. ما باید مراقب باشیم که روحیه تهاجمی به طبیعت و روحیه تقابل با طبیعت را تبدیل به باغبانی از طبیعت کنیم. برای همین ما باید "درخت‌بانی" را نیز گسترش دهیم. br/ آقای ربیعی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در دولت یازدهم و دوازدهم با اتخاذ راهبرد افزایش بهره وری، اقتصادی و دانش بنیان کردن صنعت کشاورزی را با هدف ارتقای تولید در جهت تامین امنیت غذایی جامعه، کاهش وابستگی، تقویت اقتصاد ملی و بهبود معیشت بهره برداران بخش کشاورزی، را در دستور کار خود قرار داده است.

وی اظهار کرد: افزایش ۲۵ میلیون تنی تولیدات بخش کشاورزی از ۹۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۲۳ میلیون تن در سال ۹۸، به رغم پایین آمدن میانگین بارندگی‌ها و همچنین کاهش سطح زیرکشت در دولت تدبیر و امید ۳ طرح عظیم ۵۵۰ هزارهکتاری خوزستان و ایلام، طرح جامع شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور و طرح آبیاری دشت سیستان به عنوان پروژه‌های زیربنایی کشاورزی در زمینه توسعه شبکه ‏های آبیاری و زهکشی و تجهیز نوسازی اراضی کشور در وسعتی بالغ بر ۸۲۳ هزار هکتار از اراضی کشور در حال اجرا است که فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتار در سطح ۲۹۵ هزار هکتار تکمیل و به کشاورزان تحویل شده است.

سخنگوی دولت گفت: همچنین ۳۲ هزار هکتار از «طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله به دشت سیستان» به بهره برداری رسیده و ۷۷ هزار هکتاراز طرح ۲۲۷ هزارهکتاری شبکه‌های آبیاری اراضی غرب و شمال غرب کشور نیز به بهره برداران تحویل شده است. علاوه بر این، تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری از ۱.۳ میلیون هکتار در سال ۹۲ به ۲.۴ میلیون هکتار افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: با تدابیر اتخاذ شده، راندمان کل آبیاری کشور از ۳۹ درصد درسال ۹۲ به بیش از ۴۵ درصد ارتقا پیدا کرده و شاخص بهره وری آب در محصولات کشاورزی از ۹۲۰ گرم در سال ۹۲ به ۱۴۵۰ گرم برمتر مکعب افزایش یافته است.

آقای ربیعی اضافه کرد: ایجاد خط اعتباری، بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی سرمایه‌گذاری شده و حدود ۱۴۰ هزار دستگاه تراکتور، حدود ۳۸۰۰ دستگاه کمباین غلات و حدود ۳۰۰ هزار دستگاه انواع ادوات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است. ضریب مکانیزاسیون کشاورزی نیز از ۱.۲ در سال ۹۲ به ۱.۸ اسب بخار در هکتار در سال ۹۸ افزایش یافته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سطح گلخانه‌های کشور نیز از ۸۸۰۰ هکتار در سال ۹۲ به حدود ۱۸ هزار هکتار در سال ۹۸ رسیده است، گفت: سطح عملیات آبخیزداری از ۱۲ میلیون هکتار تا سال ۹۲ به ۱.۱۷ میلیون هکتار تا سال ۹۸ افزایش یافته است. همچنین، سطح جنگل کاری از ۷۷۰ هزار هکتار تا سال ۹۲ به ۹۵۳ هزار هکتار تا پایان سال ۹۸ افزایش یافته است.

وی همچنین و به اوضاع کرونایی کشور اشاره کرد و گفت: کرونا باز هم هفته گذشته عضوی از جامعه رسانه کشور را از ما ستاند. سهیل گوهری و روح الله رجایی و اینک علی اکرمی را روز یکشنبه صبح از دست دادیم. اکرمی روزنامه نگار و فعال اجتماعی و یک روزنامه نگار با نشانی از خنده همیشگی و اخلاقی و یک معنا رفیق خوب که هیچ مرز سیاسی مانع رفقات او با هیچ کس نبود. تسلیت می‌گویم به جامعه رسانه‌ای کشور و خانواده و به همسر و شمیم و شهریار.
 
شهر‌های قرمز و نارنجی با محدودیت سفر در تعطیلات نوروزی مواجه خواهند شد
 
سخنگوی دولت گفت: براساس طرح هوشمند؛ حتما شهر‌های قرمز و نارنجی با محدودیت سفر در تعطیلات نوروزی مواجه خواهند شد.

آقای ربیعی در ادامه نشست خبری در خصوص تصمیمات کرونایی دولت با توجه به تعطیلات نوروز؛ افزود: تعیین تکلیف کلی سفر‌های نوروزی در جلسه آتی ستاد ملی مقابله با کرونا تعیین می‌گردد، براساس طرح هوشمند حتما شهر‌های قرمز و نارنجی با محدودیت سفر مواجه خواهند شد.

وی افزود: در این جلسه در خصوص نحوه سفر و اقامت و حضور در مناطق پرجمعیت و تفرجگاه‌ها و نقاط تاریخی و زیارتی، تصمیم گیری شده و مشخص خواهد شد.

قبل از فاز یک واکسیناسیون، به هیچ وجه مراحل بعدی آغاز نخواهد شد

سخنگوی دولت همچنین در خصوص نظم حاکم بر روند تزریق واکسن گفت: طبق سند ملی واکسیناسیون کرونا مصوب شورای عالی اخلاق پزشکی، فاز یک واکسیناسیون، دربردارنده واکسیناسیون کادر درمان، کارکنان سلامت و جانبازان و معلولان، غسال‌ها و سالمندان مقیم آسایشگاه‌ها است و واکسیناسیون هم برای همه این گروه‌ها در فاز یک آغاز شده و قبل از اتمام این فاز، به هیچ وجه مراحل بعدی آغاز نخواهد شد.

وی تصریح کرد: رویکرد وزیر محترم بهداشت پیشگیرانه و هشدارگونه است و این کار مهم، قطعا طبق سند واکسیناسیون کرونا اقدام خواهد شد.

آقای ربیعی در پاسخ به این سوال که شما در یادداشتی بیان داشته اید که «عدم موافقت با fatf در دوران پس از تحریم و عقب راندن تحریم‌ها چالش جدیدی در پیش‌روی مبادلات تجاری و مالی ما نمایان خواهد شد» حالا سوال از شما این است اولا بفرمایید چطور میگویید تحریم‌ها دارد برداشته می‌شود در حالی که نشانه‌ای از رفع تحریم نیست و ثانیا شما ضمانت می‌دهید که با تصویب fatf مشکلات کشور حل شود؟ گفت: سوال شما حاوی سه نکته است: نکته اول؛ بله همانگونه که نوشتم معتقدم FATF چه در دوران تحریم و چه در عقب رانده شدن تحریم هزینه زیادی بر کشور تحمیل خواهد کرد.

سخنگوی دولت افزود: نکته دوم از من پرسیده اید چگونه تحریم‌ها دارد برداشته می‌شود در حالی که نشانه‌ای از رفع تحریم دیده نمی‌شود و آن را وعده پوچ دولت می‌خوانید؟!

آقای لاریجانی سند ۲۵ ساله راهبردی همکاری‌های ایران و چین را پیگیری می‌کند

سخنگوی دولت درباره احتمال سفر آقای لاریجانی به چین و ایا اینکه برنامه‌های وی در راستای سند ایران و چین از طرف دولت است؟ گفت: در مورد پیگیری سند همکاری ایران و چین توسط آقای لاریجانی، این یک سنت پسندیده‌ای است که یک نظام از همه ظرفیت‌های انسانی خویش برای ارتباطات خارجی بتواند استفاده کند.

آقای ربیعی افزود: در این مورد نیز همین طور است که آقای واعظی گفتند؛ آقای لاریجانی سند ۲۵ ساله راهبردی همکاری‌های ایران و چین را پیگیری می‌کنند. ضمنا فعلا هیچ برنامه سفری به کشور چین برای این موضوع مطرح نیست.

مصوبات اخیر مجلس در زمینه اینترنت هزینه‌های قابل توجهی به مردم وارد خواهد کرد

سخنگوی دولت در خصوص مصوبات اخیر مجلس در زمینه اینترنت و نگرانی‌های ایجاد شده در خصوص گرانی آن هم گفت: اطمینان دادن به سرمایه گذار و ضمانت سرمایه گذاری در ایران موضوع بسیار مهمی است. اثر سرمایه گذار احساس امنیت نکند، توسعه در کشور متوقف خواهد شد.

وی افزود: اپراتور‌های ارتباطی در یک مدل بلند مدت ۱۵ ساله با دولت قرار دارند و براساس این قرارداد؛ سالانه ۲۸ درصد درآمد خود را به خزانه واریز و به عنوان درآمد‌های عمومی بودجه به حساب می‌آید. br/ آقای ربیعی تصریح کرد: چگونه و در یک تصمیم بدون مطالعه عمیق مصوب کنیم که این ۲۸ درصد به ۳۸ درصد اضافه شود؟ چه حرمتی برای سرمایه گذاری قائل می‌شویم؟ ایا این خلاف سیاست‌های کلی نظام هست؟

سیاست دولت توسعه عدالت ارتباطی در روستا‌ها و مناطق محروم است

سخنگوی دولت اظهار کرد: این تصمیم هزینه‌های قابل توجهی به مردم وارد خواهد کرد. این هزینه‌ها هم در افزایش قیمت اینترنت به مردم وارد می‌شود و هم در توقف توسعه و عقب ماندگی کشور در پیشرفت در حوزه ارتباطات دولت هیچ وقت دنبال افزایش قیمت نبوده است و در همین چند ماه پیش در حمایت از وزارت ارتباطات برای برخورد با تخلف افزایش غیرقانونی قیمت اینترنت مصوبات قاطعی داد. سیاست دولت تسهیل دسترسی آزاد به اطلاعات و توسعه عدالت ارتباطی و شبکه ملی اطلاعات در روستا‌ها و مناطق محروم بوده و هست.

وی گفت: ۱۴ میلیون دانش آموز، ۱ میلیون معلم، ۴ میلیون دانشجو و طلبه و حدود ۲۰۰ هزار استاد دانشگاه امسال از دولت یارانه آموزشی گرفتند و همه این سیاست‌ها برای توسعه عدالت در جامعه و رعایت جیب مردم در هزینه‌های اینترنت بوده است.

آقای ربیعی اظهار کرد: کشور‌های در حال توسعه که مطالعات آینده نگرانه دارند به سمت کم کردن از هزینه استفاده از اینترنت حرکت کرده اند. حضور در تجارت و اقتصاد جهانی، اینترنت محور خواهد بود. حتی تاثیرگذاری فرهنگی و تولیدات فرهنگی با حضور قوی همگان در فضای مجازی موثر خواهد بود. شکل گیری مشاغل جدید و تغییر شیفت مشاغل در این فضا خواهد بود. سیاستگذاری پیرامون اینترنت از جمله قیمت آن برای مصرف کننده نیازمند یک جامعه نگری و آینده نگری است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°