آرامکو در مقابل صافر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:20 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۱۷۷۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
الاخبار نوشت تحرکات میدانی چند روز اخیر صنعاء به نوعی هشدار به ریاض است تا اگر به فکر حمله به تاسیسات نفتی در منطقه صافر در استان مأرب است، بداند صنعاء در قبال این اقدام سکوت نخواهد کرد و تاسیسات نفتی آرامکو را هدف قرار خواهد داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
هم زمان با اوج گیری درگیری‌های نظامی در جبهه‌های شمالی و غربی استان مأرب یمن، دولت نجات ملی در چندین اقدام پیام‌هایی به ریاض ارسال کرد. این پیام ها، هم از طریق کانال‌های دیپلماتیک و هم از طریق حملات پهپادی بیان شده است تا ریاض بداند تاسیسات نفتی صافر در شمال مأرب خط قرمز صنعاء است و اگر جنگنده‌های عربستان، امارات و یا هم پیمانانشان به این اندیشه اند که این منطقه را منفجر کنند، باید بدانند صنعاء در قبال این اقدام، شرکت نفتی آرامکو و تاسیسات اقتصادی حساس عربستان را در عملیات شدیدتر هدف قرار خواهد داد.
این هشدار در شرایطی مطرح می‌شود که در روز‌های اخیر و با تسلط نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر مناطق گسترده‌ای در شمال مأرب و امکان تسلط آنان بر جاده بین المللی مأرب-حضرموت و در همین حال کشته شدن مجاهد علی، از سرکردگان القاعده در این منطقه، امکان اقدام ائتلاف سعودی-اماراتی به بمب گذاری در میدان نفتی صافر شدت گرفته است. مجاهد علی اوایل هفته در جبهه‌های شمال مأرب و در سی کیلومتری میدان‌های نفتی شرق صافر کشته شد. در ادامه نیرو‌های هوادار عبد ربه منصور هادی با کمک خالد العرمانی، فرماندهی نیرو‌هایی از ابین و از چهره‌های نزدیک به القاعده، ده‌ها عضو این گروه را از منطقه مودیه در استان ابین به جبهه مأرب منتقل کردند.
یحیی سریع سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن دو روز قبل از آغاز مرحله جدیدی از عملیات موازنه قدرت به عنوان پنجمین عملیات بازدارنده خبر داد و افزود: هر حمله آنان با واکنش مشابه پاسخ داده می‌شود. کارشناسان نیز می‌گویند: صنعاء هرگونه حمله به میادین نفتی را با واکنشی دردآور پاسخ خواهد داد.
سرهنگ مجیب شمسان کارشناس نظامی در صنعاء می‌گوید: پنجمین عملیات بازدارنده و مقابله به مثل، با عملیات گسترده ارتش و کمیته‌های مردمی و با حمایت قبایل شریف برای آزادی سازی مناطق باقی مانده از مأرب آغاز شد تا پیام‌های متعددی به ائتلاف متجاوزان داده شود. مهم‌ترین این پیام‌ها هشدار به نظام سعودی است تا در اندیشه حمله به تاسیسات نفتی مأرب نباشد. اگر نیرو‌های مسلح ما در ماه‌های گذشته از عملیات علیه تاسیسات نفتی عربستان خودداری کردند، اینگونه نیست که این خودداری با حمله عربستان به تاسیسات نفتی صافر، ادامه یابد. با توجه به توانمندی موشکی و پهپادی، چنین اقدامی با عملیاتی فراگیرتر و گسترده‌تر پاسخ داده خواهد شد و این عملیات مشابه عملیات علیه تاسیسات نفتی بقیق و خریص نخواهد بود.
در عملیات بازدارنده قبلی که با مجموعه‌ای از پهپاد‌های صماد ۳ انجام شد، پنج فرودگاه عربستان یعنی فرودگاه‌های ریاض، جیزان، خمیس مشیط، بیشه (عسیر) و ابهاء در یک زمان مورد هدف قرار گرفتند.
نیرو‌های عبد ربه منصور هادی در آخرین تلاش هایشان در منطقه کوهستانی البلق ناکام ماندند که با هدف بازپس گیری آن دسته از پایگاه‌های نظامی انجام شد که در عملیات مأرب به تسلط ارتش و کمیته‌های مردمی در آمدند.
در مقابل نیرو‌های صنعاء در جبهه صرواح با پیشروی در منطقه الهیال توانستند خود را در موقعیت خوبی قرار دهند. منابع محلی می‌گویند با این روند، این نیرو‌ها به زودی بر بخش‌هایی از سلسله جبال مرکزی البلق مسلط می‌شوند.
برچسب ها: حمله ، یمن ، ریاض ، آرامکو ، صافر
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°