تاکید بر تقویت گمرکات مرزی و ساماندهی قانونی پیله وران و کولبران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:25 - چهارشنبه 25 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۱۹۲۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰
رئیس دستگاه قضا در جلسه شورای اداری آذربایجان غربی بر تقویت گمرکات مرزی و ساماندهی قانونی پیله وران و کولبران تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت الاسلام والمسلمین "سید ابراهیم رئیسی" بر ساماندهی پیله وران و تقویت گمرکات آذربایجان غربی تاکید کرد و گفت: خدمت به مردم در نظام اسلامی برای خداست و همین موضوع تفاوت ماهوی میان خدمت در نظام اسلامی با خدمت در سایر جوامع است.

رئیس دستگاه قضا افزود: بر مبنای فرهنگ دینی و علوی، عشق به مردم و دوست داشتن مردم مرتبه‌ای از عشق به خداست و رفع مشکلات مردم و حفظ کرامت آنها، یک وظیفه است.

رئیسی ادامه داد: دشمنان تلاش داشتند با دمیدن در موضوع فساد بین مدیران جامعه ما، یک فضای بدبینی و ناامیدی در میان مردم ایجاد کنند؛ اما بر مبنای هدایت‌های مقام معظم رهبری امروز فضای غالب کشور فضای برخورد عملیاتی با فساد و مفاسد و ریشه کن کردن بستر‌های فساد است و همین امر، اعتماد مردم به نظام اداری کشور را افزایش داده است.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه بنای دستگاه قضا مبارزه مجدانه با فساد و مفاسد و در جریان قرار دادن مردم در این رابطه است، تاکید کرد: توجه به قانون ارتقاء سلامت نظام اداری از ضروریات است و مدیران دستگاه‌ها باید هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری و بازرسی‌های درون سازمانی را فعال کنند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به جمله مقام معظم رهبری که فرمودند « قاچاق کالا خنجری بر پشت تولید است»، گفت: اولین اقدام در امر مبارزه با قاچاق، اقدام اقتصادی است؛ یعنی باید کاری صورت بگیرد که قاچاق کالا برای قاچاقچی صرفه نداشته باشد و در کنار آن نیز باید اقدامات اطلاعاتی و انتظامی علیه قاچاقچیان انجام شود.

وی با بیان اینکه ساماندهی بازارچه‌های مرزی و وضعیت کوله بری و پیله وری یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، گفت: یکی از اقدامات در این راستا تهیه فهرست کالا‌های مجاز برای صادرات و واردات و بازنگری در اقدامات صورت گرفته از جمله صدور کارت‌های الکترونیک برای مرزنشینان فعال در عرصه کوله بری است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همچنین در خصوص تغییر کاربری اراضی نیز بیان کرد: در موضوع تغییر کاربری‌ها و قلع و قمع ساخت و ساز‌های غیرمجاز، اولویت با ساختمان‌ها و خانه‌های کذایی است که توسط افراد سودجو در بستر رودخانه‌ها ساخته شده اند. نمایندگان مجلس باید در اصلاح ماده ۱۰۰ اقدامات مقتضی را انجام دهند. ماده ۱۰۰ تبدیل به منبع درآمد شهرداری‌ها و خرید تخلفات از سوی متخلفان شده است؛ حال آنکه فلسفه استقرار این ماده قانونی ریشه کن کردن تخلفات در حوزه تصرف و تجاوز به اراضی بود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نظارت بر بخش خصوصی و توانمند سازی این بخش از ضروریات است و این امر مهم در وهله نخست بر عهده دولت است، گفت: با تعدد پرونده‌های تخلفات تعاونی‌ها در دادگستری‌های استان‌های مختلف مواجه هستیم؛ حال آنکه قرار نبود تخلفات از اسم افراد به اسم تعاونی‌ها تغییر پیدا کند و این تخلفات به اسم تعاونی‌ها مجاز باشد. حقوق مردم باید در تعاونی‌ها حفظ شود.
در آستانه سفر حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به استان آذربایجان غربی و کسب اطلاع رئیس قوه قضائیه از موضوع معطلی صد‌ها کانتینر در پشت مرز پیرانشهر، با پیگیری معاونت بین الملل قوه قضائیه، موضوع از طریق وزارت خارجه به دولت مرکزی و منطقه کردستان عراق منتقل و همزمان با سفر حجت الاسلام والمسلمین رئیسی و مساعدت طرف عراقی، ترخیص کانتینر‌ها از مرز انجام شد.

بر همین اساس حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در شورای اداری آذربایجان غربی با اشاره به سفر اخیر خود به عراق و برخی توافقات صورت گرفته با طرف عراقی، از مساعدت دولت عراق و مسولین منطقه کردستان این کشور، تشکر کرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه گفت: تجارت مرزی جزو لاینفک مسئله استان است و باید رویه‌های خاصی برای تاکید بر ساماندهی پیله وران و تقویت گمرکات آذربایجان غربیتجارت مرزی اتخاذ شود تا مردم مرزبان و مرزنشین از این مسئله استفاده کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی تصریح کرد: باید ضمن استفاده از ظرفیت پایانه‌های مرزی، از ظرفیت منطقه آزاد ماکو نیز استفاده شود.

وی با اشاره به وضعیت راه‌های استان گفت: یکی از زیرساخت توسعه آذربایجان‌غربی، توسعه راه‌های استاندارد و مورد قبول است و باید به این مهم توجه شود.

او با اشاره به بازدید صبح امروز رئیس قوه قضائیه از یکی از واحد‌های تولیدی مشکل‌دار استان اظهار داشت: امید است که با توجه ویژه حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، واحد‌های مشکل‌دار آذربایجان‌غربی تعیین تکلیف شوند.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی در ادامه نیز با اشاره به اینکه نحوه برخورد قًضات اثر مهمی در دید مردم دارد، افزود: هم اکنون پرونده‌ها افزایش یافته و از آن سو نیز مردم از سوی قضات تکریم نمی‌شوند و بعضا از ناحیه آن‌ها پاسخ درخوری دریافت نمی‌کنند.

استاندار آذربایجان غربی در این جلسه با اشاره به تلاش دولت برای بازگشت واحد‌های راکد به چرخه تولید، گفت:در دو سال گذشته ۲۰۰ واحد تولیدی راکد احیا و به چرخه تولید بازگشته اند. محمدمهدی شهریاری تصریح کرد: قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان قوه‌ای مستقل، پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و یکی از ارکان اساسی تحقق عدالت در ایران، امروز در اجرای سند بنیادی قوه از رویکرد‌هایی نوین و موثر برخوردار بوده و در دوره ریاست حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اهداف به خوبی و به درستی انجام و در حال اجراست. وی با قدردانی از اقدامات قابل تحسین قوه قضائیه در مبارزه با فساد و متخلفان حقوق ملت که باعث برگشت سرمایه عظیم اجتماعی برای جمهوری اسلامی ایران شده تصریح کرد: امیدواریم و یقین داریم که این روند با دقت بیشتر بر اساس سند تحول قضائی تداوم خواهد یافت. استاندار آذربایجان غربی این استان را گنجینه فرهنگ ها، اقوام و الگویی فاخر از زندگی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب دانست و افزود: به امید خدا با تقویت این الگو و توجه عادلانه در همه جوانب روند توسعه‌ای که در سال‌های اخیر شتاب قابل ملاحظه‌ای به خود گرفته تداوم خواهد یافت و این استان بیش از پیش نقش و توانایی خود را در بالندگی ایران عزیز ایفا خواهد کرد. شهریاری گفت:در حوزه امنیت با تلاش‌های جان برکفان سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی، مرزبانی و سربازان گمنام در بهترین شرایط امنیتی و باثبات قرار داریم. جا دارد تلاش و جانفشانی فرماندهان دلیر نیرو‌های مسلح در این خطه برای تثبیت امنیت از سوی مقامات ارشد نظام مورد تقدیر قرار گیرد. وی با بیان اینکه آذربایجان غربی علیرغم مرز ۹۶۷ کیلومتری با سه کشور به مدد تلاش نیرو‌های مسلح و مرزداران شریف جزو پنج استان امن کشور بشمار می‌رود، تداوم این روند را نیازمند مساعدت ویژه در تخصیص اعتبارات برای کمک به رفع اندک نواقصات موجود دانست.

استاندار آذربایجان غربی در خصوص کمک‌های معیشتی دولت به مرزنشینان نیز از راهکارهایی، چون کارت مرزنشینی، کارت پیله وری و سهمیه سوخت خبر داد و گفت: در صورت رفع نواقصات و تحقق کامل اهداف این بسته‌های معیشتی دیگر شاهد پدیده کولبری نخواهیم بود.

استاندار آذربایجان غربی به صادرات اقلام از استان اشاره کرد و گفت: صادرات استان از ۴۶۰ میلیون دلار در سال ۹۶ امروز از مرز سه میلیارد دلار نیز فراتر رفته و این نوید بخش روشن شدن چراغ اشتغال و آبادانی در این خطه سرفراز است.

وی افزایش قابل توجه سرمایه گذاری و اکتشافات در معادنی، چون طلا و مس و دیگر فلزات گرانبها را نوید بخش روز‌هایی پرامید در عرصه ظرفیت‌های معدنی در پنجمین استان دارای توانمندی‌های معدنی ایران دانست و گفت: یکی از اتفاقات مثبت رخ داده در این استان که شاخصی مهم در فراهم سازی بستر سرمایه گذاری و اشتغال است بهبود فضای کسب و کار است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°