دفترچه درمان حذف شده است + گزارش
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:59 - دوشنبه 20 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۲۰۶۳
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۱
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: داشتنِ دفترچه تامین اجتماعی اختیاری است و موضوع کارت طلایی و اختصاصی بیمه شدگان؛ کلاهبرداری و شیادی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"مصطفی سالاری" در نشست خبری امروز (۱۶ اسفند ۹۹) با بیان اینکه هماهنگی‌ها با وزارت بهداشت انجام شده است، گفت: نسخه نویسی و حذف کاغذ از فرایند درمان در سازمان تامین اجتماعی از چندسال قبل در مراکز درمانی تابعه آغاز شده و موفق بوده است.

سالاری با اشاره به اینکه از خردادماه امسال تمدید اعتبار دفترچه‌ها غیرحضوری شد و روش‌های استعلام شش گانه ساده است، اعلام کرد: از ابتدای آبان ماه گذشته امکان نسخه نویسی الکترونیک در تمام مراکز درمانی و پاراکلینیک‌ها به دو طریق وجود دارد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: بعد از آن اصلاح فرایند‌ها روزانه از ابتدای اسفند ماه دفترچه‌های جدید چاپ نمی‌کنیم.
او افزود: نسخه نویسی با ارائه کارت ملی، میسر است و فرد می‌تواند دفترچه داشته باشد یا نداشته باشد. چنانچه پزشک امکان یا تمایل نسخه نویسی ندارد در این صورت پزشک در برگه‌های باقی مانده دفترچه نسخه می‌نویسد یا در سربرگ خودش دارو را تجویز می‌کند.

سالاری با تاکید بر اینکه دفترچه تا وجود دارد و برگه دارد، معتبر است، اضافه کرد: تلاش کردیم صادر نشدن دفترچه برای درمانگران زحمت جدیدی ایجاد نکند. از مزیت‌های این طرح ثبت سوابق در پرونده الکترونیک بیمار است و از تجویز بی رویه دارو جلوگیری می‌کند.
وی افزود: با نظام جدید نسخه نویسی امکان اجرای طرح‌های دیگری فراهم شده است، از روز عید مبعث (۲۱ اسفند ۹۹) در تمام شهرستان‌های کشور که فاقد بیمارستان ملکی هستیم، درمان بیمه شدگان در بیمارستان‌های دولتی رایگان خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: برای بیماران بالای ۶۵ سال فرانشیز (حق بیمه بیمار) در بیمارستان‌های دانشگاهی تمام شهرستان‌ها رایگان است. برای بیماری‌های صعب العلاج هم طرحی در دست داریم تا سهم بیمه شده را به نزدیک صفر برسانیم. اجرای این طرح‌ها بدون نسخه نویسی الکترونیک میسر نبود.

سالاری با اشاره به اینکه همه مراکز درمانی طرف قرارداد مکلف هستند بیمه شدگان را با کارت ملی بپذیرند، گفت: از معاونت درمان سازمان می‌خواهم سایر مدارک شناسایی معتبر را هم برای پذیرش قبول کنند.

وی درخصوص فعالیت کارگزاری‌ها با حذف دفترچه بیمه، گفت: کاهش مراجعه به کارگزاری‌ها با الکترونیک شدن و حذف دفترچه صورت می‌گیرد، اما کارگزاری‌ها باید سرپا باشند به همین منظور کار‌های جدیدی را برای آن‌ها تعریف کردیم که به جای کار‌های قبلی انجام دهند.

وی افزود: زیر ساخت‌های لازم برای نسخه نویسی الکترونیک حداقل پهنای باند و سرعت اینترنت فراهم شده و به نفع پزشکان و درمانگران است، از مردم تقاضای همکاری داریم این تغییرات اساسی یک مقاومت‌هایی دارد، اما این مشکل حل خواهد شد و مردم نگران این موضوع نباشند.

سالاری گفت: هدف گذاری ما در نسخه نویسی الکترونیک، کاهش هزینه نیست قطعا هزینه‌های ما بیشتر هم می‌شود، مهم این است زحمت مردم کم می‌شود و به تجویزی که در سراسر کشور انجام می‌شود دسترسی داریم و برنامه ریزی برای ارائه خدمت بهتر می‌کنیم، با نسخه نویسی الکترونیک کار شفاف می‌شود و ارائه خدمت بهتر خواهد شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°