رونمایی از سلاح تهاجمی پیشرفته تمام ایرانی "مصاف"
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:38 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۲۱۱۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
نسخه جدید سلاح انفرادی «مصاف» با کالیبر ۷.۶۲ با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
همزمان با سیزدهمین جشنواره جوان سرباز نیرو‌های مسلح به میزبانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح؛ امیر سرتیپ حاتمی از سلاح تهاجمی پیشرفته تمام ایرانی «مصاف» و چند سلاح ورزشی رونمایی کرد.
 
سلاح مصاف با کالیبر ۵۱×۶۲/۷ میلی متری، سلاحی است سبک که توسط هوا خنک می‌شود. سیستم تسلیح این سلاح از نوع پیستون کوتاه می‌باشد که از طریق فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح و به وسیله خشاب تغذیه می‌شود.
 
این سیستم تسلیح باعث می‌شود که قابلیت اطمینان سلاح و عمر قطعات حساس آن افزایش یابد. این سلاح دارای سه وضعیت ضامن، تک تیر و رگبار است. بر روی سلاح، ریل پیکاتینی استاندارد تعبیه شده است که امکان نصب تجهیزات جانبی مانند دوربین، رد دات، نارنجک انداز، دوپایه و ... را فراهم می‌کند.
 
این سلاح دارای ضامن تیر آخر است که با خالی شدن خشاب، آلات متحرکه را در وضعیت عقب نگه می‌دارد و موجب تسریع مسلح سازی مجدد سلاح می‌شود. قنداق تلسکوپی به کار رفته در این سلاح، قابلیت تنظیم در شش وضعیت را دارد. وجود دافع در مکانیزم تسلیح نقش مهمی در کاهش لگد این سلاح دارد که قابلیت عملیاتی آن را افزایش می‌دهد.
 
در طراحی سلاح سعی بر آن است که سلاح بالاترین میزان ارگونومی را داشته باشد. دستگیره مسلح کننده در این سلاح دارای دو پدال در طرفین است که تسلیح سلاح را ساده نموده و تسلیح با یک انگشت از طرفین را نیز امکان پذیر می‌کند. پیکربندی این سلاح به گونه‌ای است که در کوتاه‌ترین زمان و بدون نیاز به ابزار خاص قابل تبدیل به نسخه تک تیرانداز یا کارابین است.
 
 این سلاح امکان شلیک کلیه فشنگ‌های کالیبر ۵۱×۶۲/۷ شامل فشنگ ثاقب، رسام و. را دارد. برد موثر این سلاح با دوربین دید در روز ۸۰۰ متر و با دوربین حرارتی ۶۰۰ متر است. تمامی مراحل طراحی، ساخت و تولید این سلاح به دست متخصصان داخلی در سازمان صنایع دفاع انجام شده است و تحویل نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.
 
سلاح ساچمه زن ورزشی هوماک (مدل تراپ) :
هوماک R-۱۰۱، ۱۳۱ اولین مدل سلاح ساچمه زن ورزشی ساخت ایران است که به طور خاص برای ماده تیراندازی تراپ المپیک طراحی و تولید شده است. در طراحی این سلاح مسائل فنی مهمی در نظر گرفته شده است از جمله:
 
۱- دستیابی به تناسب موقعیت نقطه برخورد ساچمه به نقطه هدف گیری
۲- بهبود عملکرد ماشه از نظر کورس حرکتی و نیروی ماشه 
۳- پوشش‌دهی نیتراسیون در قطعات اصلی جهت افزایش دوام و طول عمر سلاح 
۴- طول بلند چوک از مزیت‌های مهم لوله است که نقش موثری در کاهش عقب نشینی سلاح و کیفیت الگوی پراکندگی معین دارد. 
۵- لوله این سلاح به روش کوبش سرد تولید شده و سطح داخلی آن با کرم سخت پوشش دهی شده است که این دو فرایند دوام و عمر سلاح را تضمین می‌نماید.
 
سلاح ساچمه زن ورزشی هوماک (مدل اسکیت):
هوماک K-۱۱۸ اولین مدل سلاح ساچمه زن ورزشی ساخت ایران است که به طور خاص برای ماده تیراندازی اسکیت طراحی و تولید شده است. در طراحی این سلاح مسائل فنی مهمی در نظر گرفته شده است از جمله:
 
 ۱- وزن سبک سلاح که باعث کنترل سریع‌تر آن می‌شود.
 ۲- چوک سیلندر که از خصوصیات خاص سلاح اسکیت می‌باشد.
 ۳- پوشش دهی نیتراسیون در قطعات اصلی جهت افزایش دوام و طول عمر سلاح.
 ۴- لوله این سلاح به روش کوبش سرد تولید شده و سطح داخلی آن با کرم سخت پوشش دهی شده است که این دو فرایند دوام سلاح را تضمین می‌نماید. 
  ۵- تفاوت این سلاح با مدل‌های دیگر در وزن گروهی لوله، طول لوله، وزن سلاح و چوک است.
 
 سلاح ساچمه زن ورزشی سورنا ۲ (مدل اسپورتینگ):
 سورنا s-۱۲۸ اولین مدل سلاح ساچمه زن ورزشی ساخت ایران که قابل استفاده برای عموم است.  کاربرد بین‌المللی این سلاح در تیراندازی فدراسیون جهانی FITASC است. در طراحی این سلاح مسائل فنی مهمی در نظر گرفته شده است از جمله:
 
  ۱- پوشش دهی نیتراسیون در قطعات اصلی جهت افزایش دوام و طول عمر سلاح 
  ۲- لوله این سلاح به روش کوبش سرد تولید شده و سطح داخلی آن با کرم سخت پوشش دهی شده است که این دو فرایند دوام را تضمین می‌نماید. 
 
چوک قابل تعویض و شاخص انتخاب شلیک و همچنین قنداق قابل تنظیم متناسب با ارگونومی تیرانداز از ویژگی‌های این سلاح می‌باشد. 
 
تفنگ بادی آرتا (۴.۵ و ۵.۵):
سلاح آرتا سلاح است بادی که با مکانیزم کمرشکن مسلح شده و توسط فنر پیستون شلیک می‌کند و دارای ضامن می‌باشد.  این سلاح در انواع کالیبر ۴.۵ و ۵.۵ تولید شده است. هدف از طراحی و تولید آرتا، دومین سلاح بادی ساخت ایران، ارتقاء قدرت و برد سلاح و بالا بردن ایمنی سلاح در حالت کمرشکن است.  ریل استاندارد این سلاح قابلیت نصب دوربین و تجهیزات جانبی را دارد. سلاح فوق دارای قنداق چوبی است.
 
 تفنگ بادی توکا (ضامن اتوماتیک):
 سلاح توکا اولین سلاح بادی ضامن اتومات تولید شده در ایران است که با مکانیزم کمرشکن مسلح شده و توسط فنر پیستون شلیک می‌کند. جهت ارتقا و بالا بردن ایمنی بر روی سلاح ضامن اتومات تعبیه شده است. قنداق این سلاح از جنس چوب مرغوب بوده و دارای ارگونومی مناسب با دست تیرانداز می‌باشد.
 
 تفنگ بادی PCP:
تفنگ بادی PCP جزوی از خانواده سلاح‌های ورزشی است که نوع کارابین آن به دلیل دقت بسیار بالا و ارگونومی مطلوب دارای جذابیت خاصی بین ورزشکاران است. یکی دیگر از مزیت‌های این سلاح تعداد شلیک بالا با همان میزان دقت اولیه است و همچنین این سلاح دارای ضامن است. لوله تمام عایق شده به همراه مهارکننده‌های صوت داخلی سبب می‌شود که صدای کمی از شلیک شنیده شود. این محصول برای رشته‌های فیلد تارگت و پنج رست قابل استفاده می‌باشد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°