امسال تسهیلات بانکی برای تولیدکننده ها منفی بود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:23 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۲۱۵۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
معاون طرح و برنامه ریزی وزارت صمت اعلام کرد: متوسط تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان در پاییز امسال ۷۷ درصد بوده، بنابراین با این میزان تورم، تسهیلات بانکی برای تولیدکننده‌ها منفی بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سعید زرندی در گفتگوی ۱۸:۳۰ از پرداخت حدود ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به تولیدکنندگان در ۱۰ ماهه سال ۹۹ خبر داد و افزود: این رقم مربوط به ارائه تسهیلات به کل بخش‌های کشور است و تولید باید محور جهت دهی به سیستم بانکی باشد.

او با بیان اینکه متوسط تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان در پاییز امسال ۷۷ درصد بوده تصریح کرد: این به معنی آنست که هرآنچه امسال در اختیار تولیدکننده قرار گرفته در مقایسه با سال قبل ۷۷ درصد گرانتر شده است.

معاون طرح و و برنامه ریزی وزارت صمت توضیح داد: بنابراین با این میزان تورم، تسهیلات بانکی برای تولیدکننده‌ها منفی بوده است.

او با بیان اینکه بانک‌ها در سال‌های اخیر برای تامین نقدینگی واحد‌های تولیدی تغییر رویکرد داشته اند، گفت: این تغییر شامل جهت دهی به سمت تامین سرمایه در گردش بوده به این معنی که طی این فرآیند، واحد تولیدی ملزم شد تا وضع موجود خود را حفظ کند.

زرندی افزود: اما این تغییر رویکرد به افت تشکیل سرمایه در کشور منجر شده است.

او گفت: چالش اصلی این اشکال هم این است که وقتی پول سرمایه ثابت را به تولید اختصاص ندهیم آینده کشور با مشکل مواجه خواهد شد.
 
زرندی در خصوص اقدامات حمایتی وزارتخانه متبوعش برای تولیدکنندگان در سال رونق تولید هم توضیحاتی ارائه کرد.

معاون طرح و برنامه ریزی وزارت صمت در ادامه متوسط رشد تسهیلات اسمی سال‌های ۹۰ تا ۹۸ در حوزه صنعت و معدن را ۱۹.۶ و تورم تولیدکننده را ۱۹.۹ اعلام و تاکید کرد: در این بازه ۱۰ ساله که شرایط بهتری هم بوده، میزان رشد و تولید از تورم کمتر بوده و این یک چالش جدی است.

او افزود: نکته مهمتر اینست که سیستم بانکی کشور برای ارائه تسهیلات، توانی بالاتر از این میزان ندارد.

در ادامه برنامه مصطفی طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد: سیستم بانکی حال حاضر متناسب با تولید و خواسته‌های آرمانی نیست.

او افزود: بانک‌ها برای جذب سرمایه‌های موجود در جامعه مجبور به افزایش نرخ سود بانکی هستند.

طاهری تاکید کرد: بانک‌ها برای تامین خواسته مشتریان و کسب سود موردنظر خود، مجبور به خروج منابع مالی از چرخه تولید و سوق دادن آن‌ها به شرکتداری و سفته بازی هستند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°