بودجه ۱۴۰۰ کسری بودجه دولت را جبران می‌کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:38 - يکشنبه 29 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۲۱۶۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس اعلام کرد: ۴۰ درصد کسری تراز عملیاتی بودجه ۱۴۰۰ با افزایش درآمد‌های پایدار برای دولت جبران شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 رحیم زارع در برنامه تیتر امشب با بیان این مطلب افزود: در بررسی بودجه برای جبران کسری تراز عملیاتی آن، بدون فشار بیشتر به مردم و بالابردن نرخ تورم، ۴۰ درصد کسری بودجه دولت را با بالا بردن درآمد‌های مالیاتی و پایدار رفع کردیم.

او با بیان اینکه لایحه در ابتدا با ۳۱۷ هزار میلیارد پیشنهاد شد، تاکید کرد: ما این رقم را به ۴۱۷ رساندیم و این موضوع را با حذف معافیت مالیاتی از مواردی که مغفول مانده بود شامل انتشارات کمک درسی و موسسات کنکوری، هنرمندان، خانه و ماشین‌های لوکس و مواردی که اخذ مالیات از آن‌ها قانونی بود و پیش از این هم اخذ نمی‌شد محقق کردیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اظهار امیدواری از همدلی دولت و مجلس گفت: با بررسی‌هایی که ترتیب دادیم سهم نفت و اوراق را در درآمد‌های دولت کم کردیم تا به دولت کمک و بدهی‌های آن برای آینده کمتر شود.

زارع با اشاره به اینکه در بررسی بودجه ۱۴۰۰ با برخی اقدامات تلاش کردیم از رشد نقدینگی جلوگیری کنیم، گفت: بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری و پس انداز در خزانه موجود است که حدود یک پنجم آن در تسهیلات وام ازدواج و اشتغال به کار گرفته شده است.

او افزود: همچنین ۳۶۰ هزار میلیارد تومان نیز برای ساخت مسکن طبق تبصره ۱۸ در نظر گرفته شده که ۴۰۰ هزار واحد در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و ۸۰۰ هزار واحد در شهر‌ها و کلانشهر‌ها ساخته می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق ادامه داد: اما رئیس کل بانک مرکزی، این رقم تخصیص یافته را "پول پرقدرت" می‌داند؛ البته ما منکر تصویب کردن پول پرقدرت در بودجه ۱۴۰۰ نیستیم، اما پول پرقدرت در جایی مضر است که باعث رکود شود، در حالی که این پول همراه با رونق اقتصادی، اشتفال و به تبع آن بهبود معیشت مردم خواهد بود.
 
رحیم زارع در ادامه در خصوص نحوه افزایش حقوق ها در بودجه ۱۴۰۰ هم توضیحاتی ارائه کرد.

محمدرضا دشتی‌اردکانی عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس دیگر میهمان برنامه با اراز خرسندی از شفافیت کامل لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: سال آینده را سال خوبی برای طراز عملیاتی بودجه می‌دانم.
 
او در ادامه اعلام کرد: قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه ۱۴۰۰ افزایش نداشته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°