ربیعی: دولت جدید آمریکا بی‌قید شرط به برجام بازگردد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۲۲۷۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲
سخنگوی دولت گفت: به دولت جدیدآمریکا توصیه می‌کنیم بی قید و شرط به برجام بازگردد و راه را بیشتر از این برای دیپلماسی دشوار نکند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی ر بیعی روز سه شنبه در نشست خبری گفت: در روز‌های گذشته، روابط خارجی ایران، یکی از مهمترین مقاطع تاریخ سیاسی ما را پشت سر گذاشت و موضوع برجام در کانون تماس‌های مفید و سازنده بین المللی رییس جمهور و برخی همتایانش درباره برجام بود.

وی گفت: بدون شک برجام بزرگترین اتفاق سیاسی در دهه‌های اخیر و یک دستاورد ملی بوده که هرچند به دلیل آنکه دیوانه‌ای سنگی به چاه انداخت؛ از برجام خارج شد و انتفاع مردم ما از لغو تحریم‌ها را به تعویق انداخت، اما اطمینان داریم که بزودی این اختلال به پایان خواهد رسید و دولت آمریکا به راه درستی که آن را ترک کرده بازخواهد گشت.

سخنگوی دولت اضافه کرد: برجام، نقطه عطفی در تاریخ صلح جویی و تدبیر ایران است؛ جایی که با سرافرازی، عزت و حفظ تمامیت ارضی ایران و ضمن نگه داشتن دستاورد‌های صنعت صلح آمیز هسته‌ای برای پایان دادن به تحریم‌های چندجانبه و مستظهر به قطعنامه‌های شورای امنیت اقدام کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری با بیان اینکه بدون این نتایج و دستاورد‌ها نه ما در موضع برتر اخلاقی و حقوقی بعد از خروج آمریکا از برجام قرار می‌گرفتیم و نه امروز می‌توانستیم با تکیه بر قطعنامه شورای امنیت ملل متحد از حقوق مردم ایران در لغو تحریم‌های غیرقانونی دفاع کنیم، اظهار کرد: در تداوم این تلاش‌ها و در نتیجه رایزنی‌های وزارت امور خارجه، خوشبختانه قطعنامه جدیدی که قرار بود علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی به تصویب برسد، کنار گذاشته شد.

وی اضافه کرد: امروز کشور‌های زیادی با حسن نیت در حال تلاش برای احیای برجام هستند. اطمینان داریم که در آینده‌ای نزدیک این هدف محقق خواهد شد، چون تنها راهی است که تامین کننده صلح در جهان و تضمین کننده منافع همه کشورهاست.

ربیعی با بیان اینکه برجام، یک مصوبه قانونی بین‌المللی است و آمریکا چاره‌ای جز تن دادن به قانون ندارد، گفت: مجددا به کاخ سفید توصیه می‌کنیم همانطور که رییس جمهور بی‌تدبیر قبلی آمریکا یک‌باره از برجام خارج شد، بی‌قید و شرط به برجام بازگردند و راه را برای دیپلماسی سخت و پیچیده نکنند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: برجام یک دستاورد ملی بوده هرچند دیوانه‌ای سنگی به چاه انداخت و از برجام خارج شد، اما امیدواریم زودتر این شرایط به پایان برسد.

وی ادامه داد: در چهار سال گذشته ما راه دیپلماسی را باز نگه داشتیم نه آن‌ها و امروز کسی که باید اولین قدم را در راه دیپلماسی بردارد آن‌ها هستند نه ما.

سخنگوی دولت با اشاره به نشست عصر روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، اظهار کرد: در این جلسه ابتدا درباره مسائل اقتصادی و مشکلات اقتصادی کشور و هماهنگی‌های مورد نیاز قوا برای برنامه‌ریزی و مقابله با وضعیت اقتصادی که به سبب تحریم‌های ظالمانه به وجود آمده، بحث و بررسی شد. رییس‌جمهوری بر تلاش هماهنگ سه قوه و همه نهاد‌ها برای کم کردن کاهش فشار‌ها بر زندگی مردم تاکید کرد و هر یک از روسای سران قوا در این زمینه مباحثی مطرح کردند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: در مجموع ایجاد هماهنگی و همکاری مشترک برای مقابله با آثار تحریم و همچنین رفع تحریم از موضوعاتی بود که سران بر آن تاکید داشتند همچنین رئیس جمهور برای ایجاد سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در داخل ایران و تمهیدات شرایطی اطمینان آور برای سرمایه گذاری در داخل ایران و حمایت از آن تاکید کردند.

ربیعی تصریح کرد: در نشست دیروز درباره تنظیم بازار ارز و اختیارات بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز تا پایان ۱۴۰۰ تمدید شد. علاوه بر این موضوع حمایت از صادرکنندگان غیرنفتی هم مطرح و جمع بندی‌های لازم نیز در این زمینه انجام شد.

سخنگوی دولت گفت: در بخش دیگر نشست، بخشودگی جرایم به واحد‌های تولیدی در سال ۹۹ به سازمان تامین اجتماعی مشروط بر اینکه اشتغال خود را حفظ کنند مورد جمع بندی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به سازمان برنامه و بودجه اجازه داد تا ۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق مالی مصوب نشده ۱۳۹۹ را در اختیار پیمانکاران قرار دهد این تصمیم موجب سرعت بخشیدن بیشتر به طرح‌های عمرانی خواهد شد.

ربیعی با اشاره به تصویب لایحه نظام رتبه بندی معلمان در دولت گفت: بر اساس این لایحه که در دولت تصویب و برای سیر مراحل قانونی به مجلس فرستاده شد، رتبه بندی با توجه به تلاش معلمان رتبه بندی انجام خواهد شد و بار مالی آن هم توسط سازمان برنامه و بودجه پیش بینی خواهد شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °