افزایش ۶.۲ درصدی صادرات غیر نفتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:26 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۲۲۸۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
مدیر کل دفتر خدمات اطلاعات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران: صادرات غیر نفتی در بهمن ماه ۹۹ نسبت به ماه قبل ۶.۲ درصد افزایش داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، آقای عباس خالقی‌تبار، ضمن اعلام این خبر افزود: باوجود تحریم‌های ظالمانه و محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، صادرات کالا طی یازده ماهه سال جاری به ۱۰۳۰۹۰ هزار تن و ۳۱۱۹۸ میلیون دلار رسیده و در ادامۀ افزایش هرماهۀ رقم صادرات در سال ۹۹، این مقدار در بهمن‌ماه ۳۱۳۵ میلیون دلار برآورد شد که به لحاظ ارزشی نسبت به دی ماه ۹۹ افزایش ۶.۲ درصدی داشته است.
 
وی در تشریح سهم ارزشی صادرات به کشور‌های هدف صادراتی اضافه کرد: کشور چین ۲۶ درصد، عراق ۲۲ درصد، امارات متحده عربی ۱۳.۴ درصد، ترکیه ۷ درصد و افغانستان ۶.۷ درصد از ارزش صادرات غیر نفتی کشور سهم دارند و در مجموع ۲۳ میلیارد دلار از رقم کل صادرات غیر نفتی ایران، برابر ۷۵ درصد را به خود اختصاص داده‌اند.
 
مدیر کل دفتر خدمات اطلاعات تجاری همچنین در خصوص سهم هریک از بخش‌ها در صادرات غیر نفتی سال ۹۹ گفت: پتروشیمی و میعانات گازی ۵۱ درصد، معدن و صنایع معدنی ۲۱ درصد، کشاورزی و صنایع غذایی ۱۸ درصد و بخش صنعت ۱۰ درصد از کل کالا‌های صادراتی کشور سهم دارند.
 
خالقی‌تبار در ادامه افزود: بخش صنعت با ۲۵۴۴ قلم کالا، صنایع مربوط به پتروشیمی و میعانات گازی با ۱۲۷ قلم کالا، معدن و صنایع معدنی با ۶۱۳ قلم کالا، محصولات کشاورزی و صنایع غذایی با ۶۵۶ قلم کالا و فرش و صنایع‌دستی با ۸۱ قلم کالا سبد صادراتی کشور در سال جاری را تشکیل داده‌اند.
 
گفتنی است، گزارش کامل تجارت خارجی کشور در سال ۹۹، در سایت سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www.tpo.ir بارگزاری شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°