احداث راه‌آهن رشت - آستارا تا ۴ سال آینده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۲۵۷۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه راه آهن رشت – آستارا در خوشبینانه‌ترین حالت چهارسال زمان خواهد برد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "محمد اسلامی" در حاشیه اجلاس سالانه مدیران سازمان بنادر گفت: امسال علاوه بر شیوع ویروس کرونا شاهد سخت‌ترین تحریم‌های تروریستی و ظالمانه علیه کشورمان بودیم، اما همچنان چرخ تولید و تجارت کشور برقرار بوده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در سال ۲۰۲۰ عملکرد متوسط بنادر دنیا بیش از ۹.۵ درصد کاهش را نشان می‌داد درحالیکه این رقم در بنادر ایران به ۱۹ درصد رسید که با توجه به مشکلات ناشی از تحریم‌ها رقم قابل قبولی است.

او با بیان اینکه در ۱۴ سال گذشته به نرخ ثابت، سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان توسط دولت و بخش خصوصی در بنادر کشور سرمایه‌گذاری شده که عمده آن از سال ۹۵ به بعد بوده است، گفت: این امر نشان می‌دهد جریان تجارت و اقتصاد کشور درک درستی از سرمایه‌گذاری در بنادر برای صادرات دارد.

اسلامی افزود: ظرفیت بنادر کشور تا سال ۱۴۰۰ به ۲۸۵ میلیون تن خواهد رسید و تا ۵ سال آینده این ظرفیت به ۵۰۰ میلیون تن افزایش می‌یابد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نقش راه‌آهن در حمل کالا‌های اساسی از بندر امام خمینی(ره) گفت: نقش راه‌آهن که پیشتر از حمل کالا‌های اساسی ۳ درصد بود امسال به ۱۱ درصد رسید و امیدواریم این سهم از طریق اتصال به مراکز بار افزایش یابد.

اسلامی افزود: توسعه بنادر از طریق اتصال پس زمینه‌ها آغاز شده و سیلو‌های مکانیزه زیادی در بنادر در حال ساخت است و کالا‌های اساسی بدون دخالت انسان و به‌صورت مکانیزه به داخل سیلو‌ها منتقل شده و از آنجا به داخل کامیون‌ها رفته و به مراکز مصرف ارسال خواهد شد که گام بزرگی در جهت سلامت و امنیت غذایی مردم است.

وزیر راه و شهرسازی ساماندهی حمل بار در بنادر را یکی دیگر از اقدامات موثر امسال دانست و گفت: پیشتر راننده دو تا سه هفته در بندر معطل می‌ماند تا بار بگیرد که این امر مفاسد زیادی دربرداشت و همیشه مجموعه حمل و نقلی کشور از آن شاکی بود، اما امسال سامانه توزیع بار در بنارد سیستمی شده و کامیون‌هایی که به بنادر جنوبی وارد می‌شوند با یک پیامک نوبت و نوع کالا و مقصد و صاحب کالا را می‌شناسند و در مدت ۲۴ ساعت بار خود را تحویل گرفته و از بندر خارج می‌شوند.

احداث راه‌آهن رشت - آستارا تا ۴ سال آینده

اسلامی با بیان اینکه عملیات ساخت پروژه راه‌آهن رشت – آستارا به طول ۱۶۰ کیلومتر امسال آغاز شده است، افزود: حدود ۸۰ کیلومتر این پروژه از طریق تونل و پل و ۸۰ کیلومتر دیگر آن روی سطح زمین است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به زمان اتمام این پروژه گفت: پروژه راه آهن رشت – آستارا در خوشبینانه‌ترین حالت چهارسال زمان خواهد برد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °