نظام توزیع پاسخگوی افزایش تقاضا نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۲۷۵۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: دیروز و امروز حدود ۱۳۵۰ تن مرغ گرم و منجمد در تهران توزیع شده است، یعنی تولید و عرضه مشکلی ندارد، مشکل در نظام توزیع و افزایش تقاضاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 مرتضی رضایی معاون وزیر جهاد کشاورزی در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ دقیقه شبکه خبر گفت: با مصوبه تنظیم بازار برای تولید ۱۳۰ میلیون قطعه مرغ برنامه ریزی شده و تولید جوجه اتفاق افتاده است، اما مصرف فصل به فصل و ماه به ماه فرق می‌کند و الان هم تقاضا بالا رفته است.

رضایی با اشاره به توزیع مرغ در ۲۴۰ نقطه تهران و صف ایستادن مردم گفت: همین محدودیت نقاط عرضه مرغ و صف ایستادن مردم  خودش القای کمبود مرغ می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: مردم ما به مصرف مرغ گرم و گوشت گرم عادت دارند کشور‌های دیگر بازارشان را با مرغ و گوشت منجمد تنظیم می‌کنند ما هم باید با تغییر این فرهنگ این امکان را برای خودمان فراهم کنیم.

رضایی با تاکید بر این که در تولید و عرضه مرغ هیچ کمبودی نداریم گفت: بازار شب عید پیش بینی شده بود و ستاد تنظیم بازار برای تولید ۱۳۰ میلیون قطعه مرغ برنامه ریزی کرد و تمام نهاده‌های مورد نیاز تولیدکنندگان تامین و نهاده‌های تمام مرغداران داده شده است و تولید قطعا اتفاق افتاده است، چیزی که هست این است که تقاضا بالا رفته و اگر بتوانیم توزیع را به صورت همگن در کل کشور سر و سامان بدهیم مشکلات حل خواهد شد.

صدیف بیگ زاده، مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت هم درارتباط تصویری با برنامه گفت: نظام تامین و توزیع کالای کشور به خوبی ۷۰ میلیون تن کالای اساسی مورد نیاز کشور را تامین کرده و مشکلی ندارد، اما در بازه‌های زمانی خاص ممکن است برای بخشی از زنجیره تامین و توزیع مشکلاتی پیش بیآید، یکی از عواملی که در خصوص مرغ اتفاق افتاده این است که در بخشی از تولید نسبت به دوره‌های قبل کاهش داشته ایم و از طرف دیگر تقاضا برای گوشت مرغ هم زیاد شده است.

بیگ زاده با بیان این که با افزایش قیمت‌ها الگوی مصرف مردم از گوشت قرمز به گوشت مرغ اتفاق افتاده است افزود: نیاز روزانه استان تهران ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ تن مرغ است و وقتی ۶۰۰ تن تحویل می‌شود قطعا صف برای آن شکل می‌گیرد.

سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با اشاره به جلسه امروز نمانیدگان مجلس با وزیران صمت و جهاد کشاورزی و مسئولان ذیربط گفت: مشکلات می‌تواند ناشی از کمبود تولید به واسطه عرضه ناکافی و نامناسب نهاده‌ها باشد و یا ناشی از نظام توزیع، اما اساسا، چون تمرکز اختیارات نداشته ایم سوء مدیریت را می‌توانیم ببینیم.

او با بیان این که امروز مشکل ما در توزیع است گفت: قرار شد که وزارت صمت، مرغ را در کشتارگاه تحویل بگیرد نه در میدان بهمن و بار پلمب شده را در میدان بهمن خود عوامل وزارت صمت باز کنند و در استان‌ها و شهرستان‌ها هم عرضه مستقیم با کمک اصناف و ادارات صمت پیگیری شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر این که اختیارات باید به دست یکی باشد گفت: ما حتما در نظام توزیع مشکل داریم، هنوز ما یک سامانه برای توزیع مناسب کالاهای اساسی و رهگیری آنها نداریم، ما ۴۰، ۵۰ هزار تولیدکننده مرغ داریم و برای ما ننگ است که بخواهیم ۵۰ هزار تن مرغ وارد کنیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °