نرخ دیه سال آینده اعلام شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۲۸۰۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
سخنگوی قوه قضائیه گفت: برای سال ۱۴۰۰ نرخ دیه قتل غیرعمد مسلمان ۴۸۰ میلیون تومان تعیین شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

"غلامحسین اسماعیلی" امروز (سه‌شنبه، ۲۶ اسفند) در چهلمین نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: امیدوارم مردم در سال جدید که آغاز آن با میلاد عالم بشریت است، این سال برای مردم سال گشایش و سال فرج باشد.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: سالی که بر ما گذشت سالی سخت و توام با صبر و استقامت بود. سالی سخت از نظر وضعیت معیشتی مردم و گرانی‌های افسار گسیخته و تورم بیش از حد و همراه با دغدغه‌های کرونایی، اما در مقابل شاهد جهاد مقدس مدافعان سلامت بودیم.

او بیان کرد: در سال کرونایی و هوشمندسازی قوه قضائیه توانستیم ۴۰ سامانه جدید برای خدمت رسانی هوشمند ایجاد کنیم و ۳ میلیون نفر از مردم به جای مراجعه حضوری از سامانه‌های هوشمند ما بهره گرفتند و دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال ۹۹ با مراجعه به سامانه‌های نوبت دهی قضایی توانستند در وقت و زمان معین به واحد قضایی مراجعه کنند.

اسماعیلی گفت: بیش از یک میلیون گواهی انحصار وراثت و یک میلیون اظهارنظر کارشناسی صادر شد. در سال ۹۹، ۲۵ سرویس مکاتبات آنی در قوه قضائیه به بهره‌برداری رسید و کاهش ۱۰ درصدی رسیدگی به پرونده‌ها را شاهد بودیم.

پرونده ۱۲۰ هزار زندانی بدون اعزام رسیدگی شد

سخنگوی قوه قضائیه افزود: در سال ۹۹ تمام زندان‌ها به دادرسی الکترونیک مجهز شدند و ۴۰۰ اتاق سیستم الکترونیک دایر شد. با تجهیز حدود ۳ هزار اتاق دادرسی، توانستیم پرونده ۱۲۰ هزار زندانی را بدون اعزام رسیدگی کنیم و ۷۰ درصد اعزام و بدرقه زندانیان کاهش یافت.

اسماعیلی بیان کرد: در دادنامه صادره دادگاه تجدیدنظر استان که منتهی به صدور قطعی حکم شده آقای علیرضا عامری رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل وقت منطقه آزاد کیش به جرم اخذ رشوه و تبانی در معاملات دولتی و سوءاستفاده از مقام شغل به یک فقره ۴ و نیم سال حبس و یک فقره ۴ سال حبس و به‌علاوه ۲ سال حبس و نیز یک سال حبس و جزای نقدی، شلاق و انفصال از مشاغل دولتی محکوم شده که البته مجازات اشد قابل اجراست.

او افزود: خانم لیلا امیرآبادی وکیل دادگستری به جرم پرداخت رشوه، جعل اسناد، اعمال نفوذ و معاونت در تحصیل مال نامشروع به ۳ فقره دو سال حبس و یک فقره یک سال حبس محکوم شده است. در این پرونده متهمان دیگری هم محکومیت یافتند که از بیان جزئیات معذورم و در سایت میزان اعلام می‌شود.

تأیید حکم ۳۱ سال حبس اکبر طبری در دیوان عالی کشور

اسماعیلی گفت: در روز‌های اخیر در دیوان عالی کشور، حکم نهایی قطعی در مورد اکبر طبری صادر شده و محکومیت او در ارتباط با رهبری و سردستگی باند ارتشا، حکم ۳۱ سال حبس تعزیری، پرداخت جزای نقدی و همچنین استرداد اموال تأیید شد.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: این پرونده مستقل بود، اما اکبر طبری در فرآیند آن اعمال نفوذ کرده بود. قبلا رأی پرونده صادر شد و در دوره اخیر تقاضای اعاده دادرسی شد و محکومیت آقای نجفی در رابطه با اراضی کلاک تأیید و اراضی به بیت‌المال اعاده شد.

او بیان کرد: پرونده مجددا در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری لواسان مطرح شد و این کمیسیون رأی به قلع و قمع بنا‌های احداثی صادر کرد و آنچه به اجرا درآمد، آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ بود و مجموعه اراضی کلاک اعاده به وضع سابق می‌شود.

نرخ دیه سال آینده ۴۸۰ میلیون تومان

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: به موجب قانون در پایان هر سال باید مبلغ دیه توسط قوه قضائیه تعیین و تکلیف شود. این موضوع در دو جلسه متوالی روز گذشته و دوشنبه در شورای عالی قوه قضاییه مطرح شد. نهایتاً مصوبه ریاست قوه قضاییه این شد که برای سال ۱۴۰۰ نرخ دیه قتل غیرعمد مسلمان ۴۸۰ میلیون تومان باشد و از اول فروردین سال ۱۴۰۰ لازم الاجراست.

اسماعیلی با اشاره به پرونده‌های مربوط به مبارزه با مفاسد اقتصادی در سال ۹۹ گفت: امسال مبارزه با مفاسد اقتصادی اولویت ما بود و در سال گذشته صرفاً در شعب ویژه مبارزه با اخلالگران اقتصادی در کشور ۲۰۶ پرونده بررسی شدند که ۷ متهم حقوقی هم علاوه بر شخصیت حقیقی داشتیم. در تهران ۱۴۲ نفر، فارس ۱۹ نفر، خراسان رضوی ۱۵ نفر، قم ۸ نفر، اصفهان ۶ نفر و هرمزگان یک نفر و گلستان ۵ نفر محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: نوع محکومیت‌های صادره به این صورت بود که ۳ نفر در شعب محکوم به اعدام، یک نفر محکوم به حبس۳۰ سال و ۸ نفر حبس ۲۰ تا ۲۵ سال و ۷ نفر به تحمل ۱۵ تا ۲۰ سال حبس، ۳۱ نفر به تحمل حبس از ۱۰ تا ۱۵ سال، ۷۲ نفر به تحمل حبس ۵ تا ۱۰ سال، ۵۱ نفر انفصال از مشاغل دولتی، ۶ شرکت حکم انحلال و ۴۷ مورد مجازات شلاق توسط شعب مبازره با مفاسد اقتصادی گرفتند.

رأی غیرقطعی دلالت بر زنده بودن نفتکشان سانچی ندارد

اسماعیلی درباره پرونده کشتی سانچی و ابهام زدایی از این پرونده گفت: آنچه مطرح شد یک رأی غیرقطعی است و به هیچ عنوان آرای غیرقطعی دادگاه‌ها قابل استناد نیست و پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارسال شده و باید دید که دادگاه تجدیدنظر که صادر کننده رأی قطعی است چه تصمیمی می‌گیرد.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: رأی غیرقطعی دلالت بر زنده بودن نفتکشان سانچی ندارد و ما به آرای غیرقطعی دادگاه‌ها استناد نمی‌کنیم و ان‌شاءالله دادگاه تجدیدنظر رأی نهایی را صادرخواهد کرد.

ورود دستگاه قضا به گرانی‌های اخیر بازار مرغ

او درباره گرانی‌های اخیر در بازار مرغ گفت: به همه دستگاه‌ها به‌ویژه سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کردیم که حاضریم کمک کنیم. در روز‌های اخیر و این هفته دادستان‌ها و معاونان دادستان به کمک تعزیرات حکومتی رفتند و مواردی از سوءاستفاده در حوزه توزیع مرغ را کشف و متهمانی را دستگیر کردند و پرونده‌های آنها در حال رسیدگی است.

احیای بیش از یک هزار واحد تولیدی با اقدامات قوه قضائیه

اسماعیلی ادامه داد: در سال ۹۹، یک هزار و دو واحد تولیدی با اقدامات قوه قضائیه احیا شدند. بیش از ۲ هزار واحد صنعتی در ۲ سال اخیر و دوره تحول با پیگیری‌های قوه قضائیه احیا شدند و شاغلان این مجموعه‌ها عدد بالایی (حدود ده‌ها هزار نفر) است.

هشدار سخنگوی دستگاه قضا به بانک‌ها

سخنگوی دستگاه قضا در هشدار به بانک‌ها گفت: نخستین مسئولیت نظام بانکی کمک به تولیدگران و صنعتگران است و تملک بانک نباید به معنای تعطیلی واحد تولیدی و کارگران باشد. بانک باید همانند مالک قبلی و بهتر از آنها فعالیت و تولید را ادامه دهد. در صورت قصور بانک با آنها برخورد و بازخواست خواهند شد.

او درباره آخرین وضعیت پرونده نگین و مروارید غرب گفت: در این دو پرونده ۱۵ هزار و ۱۸۶ شاکی و مالباخته داشتیم. از آنجایی که صرف زندان رفتن محکومان دردی را دوا نمی‌کرد، تصمیم گرفته شد کار ساماندهی شود و تا امروز ۹ هزار و ۸۵۸ نفر از افراد وجوه نقدی دریافت کردند و بیش از هزار نفر واحد مسکونی گرفتند و با ۱۱ هزار و ۶۰۰ نفر تسویه حساب شده و ۳ هزار نفر دیگر باقی مانده‌اند که تا تابستان ۱۴۰۰ با تکمیل واحد‌های دیگر هم تسویه حساب انجام خواهد شد و می‌توان از محل فروش اموال محکوم علیه با سایر افراد در این پرونده تسویه حساب کرد.

سارقان در ایام نوروز به مرخصی نمی‌روند

اسماعیلی افززود: واحد‌های قضایی قوه قضائیه در روز و ساعت تحویل سال هم فعال هستند و اگر مردم کمکی نیاز داشته باشند خدمت‌رسانی می‌کنند.

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه برای زندانیان مرخصی نوروزی در نظر گرفته شده است، گفت: چون امنیت و آرامش روانی مردم مورد اهتمام جدی ماست، در این بخشنامه تصریح شده تمام کسانی که به جرم سرقت در داخل زندان هستند مرخصی نخواهند گرفت و مردم اطمینان داشته باشند، افرادی که به مرخصی می‌آیند برای سایر شهروندان مخاطره ایجاد نمی‌کنند. افراد پرخطر و به ویژه سارقان در ایام نوروز به مرخصی نخواهند رفت.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °