با اعتیاد کودکان به گوشی چه کنیم؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 22 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۲۸۸۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
اعتیاد نداشتن پدر و مادر به تبلت، عامل مهمی در پیشگیری اعتیاد کودکان به گوشی است. کودکان از والدین الگو می‌گیرند!
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 بدیهی است والدینی که حاضرند هوا از آنها گرفته شود، اما تبلت نه، فرزندانی به همین سبک و سیاق پرورش خواهند داد.

از جمله «حوصله‌ام سر رفت» کودکتان نترسید!

بعضی والدین که حوصله بلند شدن صدای بچه یا به‌هم‌ریختگی اثاثیه خانه را ندارند، به‌محض اینکه کودک از سررفتن حوصله‌اش شکایت می‌کند یا حتی پیش از آن، تبلت را به دست او می‌دهند، او را ساکت می‌کنند و به‌این‌ترتیب این پیام را به او می‌رسانند که «تو برای پرهیز از سررفتن حوصله‌ات که خیلی هم چیز بدی است، نیازمند تبلت هستی!» غافل از اینکه «سررفتن حوصله» موهبت بزرگی برای خلاقیت کودک است و او بدون نیاز به تبلت هم قادر به آرام کردن این احساس است.

برای ساکت کردن کودکتان به او گوشی و تبلت ندهید!

والدینی که هر روز با کودکان خود حرف می‌زنند (یعنی فقط سؤالات بله یا خیر از آنها نمی‌پرسند، بلکه از آنها می‌خواهند احساساتشان را بیان کنند) و باحوصله به آنها گوش می‌کنند، این شانس را دارند که ضمن پیشگیری از به وجود آمدن خلأ روانی در کودکشان، با او درباره عوامل اعتیاد زا از جمله تبلت و مضرات آن صحبت کنند.

با کودک خود در مورد مضرات گوشی صحبت کنید!

وقتی‌ که با خردسالان درباره امنیت اینترنت صحبت می‌کنید، این کار را در حالی انجام دهید که رایانه را خاموش کرده‌اید که تمام حواس او را به خود معطوف کنید. صحبت خود را با بیان این مطلب آغاز کنید که رایانه یک ابزار است و اینترنت شبیه یک کتابخانه الکترونیکی فوق‌العاده بزرگ و سرشار از اطلاعات است. به آنها بگویید که اطلاعات خصوصی خود را در فضای مجازی منتشر نکنند.

کودک نباید گوشی یا تبلت شخصی داشته باشد!

زمانی که بچه‌ها آن‌قدر کوچک هستند که باید همواره تحت نظارت باشند، آنها به موبایل شخصی نیازی ندارند. استفاده از وسایل الکترونیکی برای بچه‌ها در سنین خاصی بر روی رشد و سطح توجه آنها تأثیر می‌گذارد. شما می‌توانید گوشی را پیش خود نگه‌دارید و زمانی که کودک باید به شما تلفن بزند و یا از او خبردار شوید گوشی را در اختیار او بگذارید.

کودک بیش از دو ساعت نباید با گوشی بازی کند!

توانایی کودک زیر ۳ سال در بازی با موبایل و آی‌پد هیچ افتخاری ندارد. چون جدای آسیب مغزی در کمتر از ۲ سالگی، شرایط اعتیاد به اینترنت در ۷ سالگی به بعد را به وجود می‌آورد.

با افرادی که کودک هم سن دارند، رفت‌وآمد کنید!

توجه بیشتر به رفت‌وآمد‌های فامیلی است، گردهمایی‌هایی که رقم زدن خاطرات خوب در زندگی، بدون وجود تبلت را به بچه‌ها یاد می‌دهد.

موقع بازی کودک گوشی را در حالت پرواز قرار دهید

بازی کردن کودکان با گوشی بزرگ‌تر و والدین ممکن است باعث ارسال اطلاعات مهمی مثل عکس، فیلم و غیره در شبکه اجتماعی در زمان اتصال به اینترنت شود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °