با کنترل فشار خون از حافظه خود مراقبت کنید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۳۰۳۷
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۶
پژوهشگران دانش پزشکی اعلام کردند با کنترل فشار خون می‌توان از حافظه و مهارت‌های تفکر، محافظت کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محققان با بررسی مطالعه‌ای که بر روی ۴ هزار نفر فرد میان سال در برزیل انجام گرفته بود، تغییرات مهارت‌های تفکر همچون حافظه، زبان و تمرکز را بررسی کردند.

دانشمندان دریافتند حتی کسانی که فشار خون سیستولی آنان بین ۱۲ تا ۱۳ در نوسان بود هم نسبت به افراد با فشار خون نرمال، دچار افت حافظه شده بودند.

دانشمندان می‌گویند فشار خون بالا را می‌توان علاوه بر دارو، با مواردی همچون کاهش وزن، ورزش، خوردن غذای سالم، کاهش میزان الکل، کنترل اضطراب و استرس و ترک سیگار، کنترل کرد.

به گزارش پایگاه خبری دانشگاه هاروارد در اینترنت، فشار خون، فشارِ گردش خون در در دیواره‌ی رگ‌های خونی است. فشارخون معمولا به فشار در شریان‌های بزرگ در گردش خون سیستمیک اشاره دارد و معمولا با شرایط فشار سیستولیک (حداکثر در طول یک ضربان قلب) بر روی فشار دیاستولیک (حداقل بین دو ضربان قلب) بیان و با میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری می‌شود.

عدد فشار خون نرمال در حالت استراحت در یک فرد بزرگسال در زمان سیستول حدود ۱۲۰ میلی متر جیوه و در زمان دیاستول ۸۰ میلی متر جیوه است که به صورت مختصر ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه نوشته می‌شود.

روش اندازه گیری فشار خون به طور سنتی به صورت غیر تهاجمی با استفاده از یک فشار سنج جیوه‌ای بود و هنوز هم بهترین روش محسوب می‌شود. اخیرا روش‌های نیمه خودکار دیگری متداول شده اند که عمدتا به دلیل نگرانی در مورد مسمومیت با جیوه جایگزین شده اند.

اگر چه هزینه و سهولت استفاده نیز در این روند تاثیر گذاشته است. جایگزینی زودهنگام وسایل دیگر با فشار سنج جیوه‌ای اغلب نادرست بود، اما دستگاه‌های معتبر مدرن به اندازه‌ی دستگاه‌های جیوه‌ای دقیق هستند.

فشارخون توسط برون ده قلبی، مقاومت محیطی کل و سختی شریان‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد و به وضعیت روحی، فعالیت، و بهداشت و درمان بستگی نسبی دارد. در کوتاه مدت توسط بارورسپتور‌ها که از طریق مغز برای نفوذ در سیستم‌های عصبی و غدد درون ریز عمل می‌کنند تنظیم می‌شود.
برچسب ها: فشار خون ، حافظه ، مغز ، تفکر ، دارو
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °