کاهش ۸ درصدی حجم ذخیره آب سد‌ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:30 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۱۴۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به کاهش هشت درصدی حجم آب موجود در مخازن سد‌های کشور، گفت: موجودی آب مخازن سد‌های کشور در آخرین روز اسفندماه به بیش از ۲۸ میلیارد متر مکعب رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 «قاسم تقی زاده خامسی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حجم آب موجود در مخازن سد‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهر۱۳۹۹ تا انتهای شهریور۱۴۰۰) تا ۲۹ اسفند به ۲۸ میلیارد و ۶۲ میلیون متر مکعب رسید.

وی ادامه داد: حجم آب موجود در سد‌های کشور درحالی به این رقم رسیده که پارسال در همین بازه زمانی ۳۱ میلیارد و ۱۷ میلیون متر مکعب آب در مخازن سد‌ها موجود بوده که نشان از کاهش ۸ درصدی دارد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: مجموع آب ورودی به سد‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۹ اسفند به رقم ۱۷ میلیارد و ۶۱ میلیون متر مکعب بالغ شده است.

تقی زاده خامسی گفت: پارسال کل ورودی آب به مخازن سد‌های کشور ۲۴ میلیارد و ۳۱ میلیون مترمکعب بود که نشان از کاهش ۲۸ درصدی دارد.

وی ادامه داد: خروجی آب از سد‌ها نیز تا ۲۹ اسفند به رقم ۱۶ میلیارد و ۱۷ میلیون متر مکعب رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال که کل خروجی آب ۲۱ میلیارد و ۸۰ میلیون متر مکعب رسیده بود کاهش ۲۶ درصدی را نشان می‌دهد.

رییس هیات مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران درصد پرشدگی سد‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۹ اسفند را ۵۷ درصد عنوان کرد.

تقی زاده خامسی میزان ورودی آب به سد‌ها در هفته منتهی به ۲۹ اسفند را یک میلیارد و ۱۴ میلیون متر مکعب اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: این رقم در مدت مشابه پارسال یک میلیارد و ۹۰ میلیون متر مکعب بوده است.

وی گفت:میزان خروجی آب از سد‌ها نیز در هفته منتهی به ۲۹ اسفند۶۶ میلیون متر مکعب بود درحالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و ۴۲ میلیون متر مکعب بوده است.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو تعداد حوضه‌های آبریز کشور را ۶ حوضه برشمرد و خاطرنشان ساخت: حوضه آبریز دریاچه ارومیه دارای ۱۳ سد مهم است که در مجموع تا ۲۹ اسفند یک هزار و ۱۵ میلیون متر مکعب موجودی آب داشته اند.

مجموع مخازن سد‌های کشور حدود ۵۳ میلیارد مترمکعب است که نسبت به سال‌های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی، افزایش چهار برابری داشته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°