باید موانع صادرات و مراودات اقتصادی مرز‌ها برطرف شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:02 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۱۷۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳
رئیس قوه قضائیه، گفت: در سال جدید باید موانع صادرات و مراودات اقتصادی در همه نقاط راهبردی مرزی برطرف شود و شاهد قفل شکنی از برخی موانع گشایش اقتصادی در این مناطق مهم باشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام رئیسی در شورای تامین استان خراسان رضوی و در جمع مسوولان محلی و منطقه افزود: تولید کنندگان و صادرکنندگان نباید گرفتار پیچ و خم‌های اداری شوند و با کنترل دقیق و قانونمند در ترخیص کالا باید سرعت داده شود.

وی با اشاره به احیا و بازگشت به چرخه تولید هزارو ۲ کارخانه و واحد تولیدی پارسال با اقدام قضایی و کمک و همراهی دولت و دستگاه‌های متولی تاکید کرد: در سال جدید باید موانع صادرات و مراودات اقتصادی در همه نقاط راهبردی مرزی برطرف شود و شاهد قفل شکنی از برخی موانع گشایش اقتصادی در این مناطق مهم باشیم

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به ترانزیت کالا به طور مستقیم از کشور به افغانستان گفت: گمرک و مرزبانی باید دقت کنند باپوشش ترانزیت کالا، قاچاق کالا صورت نگیرد که اگر این کار انجام شود این قاچاق سازمان یافته است و باید جلوی آن را گرفت، زیرا قاچاق کالا مانع تولید است.

حجت الاسلام رئیسی تصریح کرد: در سالی که مزین به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی هاست باید به موانع آن حساس بود.

وی به عقب ماندگی ۱۰ ساله اجرای مصوبه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اشاره کرد و افزود: با توجه به اقدامات خوب اخیر استانداری در این منطقه و ظرفیت اشتغالزایی پنج هزار نفری، تعلل در راه اندازی هر چه سریعتر ان با توجه به تاخیر قبلی جایز و قابل اغماض نیست.

رئیس قوه قضاییه مرز دوغارون را از فعالترین مرز‌های کشور دانست و گفت: کار مردم نباید معطل سیستم اداری باشد.

حجت الاسلام رئیسی با بیان ان که اقدامات اساسی که در مرز انجام می‌شود درتحقق شعار سال نقش آفرین است افزود: خیلی از استان‌ها بدنبال تصویب منطقه ویژه اقتصادی هستند، اما در این منطقه که مجلس قانون فعالیت را مصوب کرده است باید با کار جهادی پیگیری لازم برای رونق تولید و ایجاد اشتغال منطقه انجام و مشکل بیکاری در منطقه به سرعت مرتفع شود.

وی باتاکید بر لزوم بکارگیری دیپلماسی اقتصادی افزود: اولویت نظام، ارتباط جدی و موثر با کشور‌های منطقه و همسایگان است و دیپلماسی اقتصادی فعال می‌تواند هم در داخل رونق تولید ایجاد کند و هم در منطقه به توسعه روابط اقتصادی بینجامد که شناسایی و حل مشکلات و فعال شدن ظرفیت‌ها با دیپلماسی اقتصادی ممکن خواهد شد.

رئیس دستگاه قضا یکی از جلوه‌های مهم این منطقه را زندگی مردمان شیعه و اهل سنت در کنار هم دانست و افزود:وحدت و انسجام می‌تواند عامل رشد و توسعه منطقه باشد که نقش علما و فرهیختگان در این زمینه بسیار برجسته است.

وی که از مجموعه‌های مختلف گمرک دوغارون نیز بازدید و مشکلات رانندگان را نیز شنید تاکید کرد: ماشین‌های توقیفی نباید در پارکینگ‌های گمرکات معطل بمانند و باید هر چه زودتر کار ترخیص و یا تعیین تکلیف شوند.

رئیس قوه قضائیه دیروز در سفری از پیش اعلام نشده به خراسان زضوی با هدف رفع موانع صادرات کشور از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در تایباد بازدید کرد و در جریان مسائل و مشکلات این گذرگاه مرزی قرار گرفت.
 
رئیس قوه قضائیه در این بازدید مرزبانان را دلاورمردانی دانست که نقش اصلی را در تامین امنیت کشور ایجاد می‌کنند.

رییس دستگاه قضا همچنین مرز دوغارون را مرز با اهمیت دانست و افزود: این منطقه مرزی، هم دارای اهمیت ویژه اقتصادی و هم امنیتی است و در هر دو زمینه باید دقت شود مورد تهدید واقع نشود.
حجت الاسلام رئیسی گفت: وضع ورود اتباع خارجی به کشور و خروج آن‌ها در این مرز باید قانونمند و ضابطه‌مند باشد و زیر ساخت‌های موجود برای اجرای این تردد‌ها باید بازسازی شود.

وی افزود: انتظار مقام معظم رهبری امسال بیش از سال‌های گذشته است و همه باید تصمیم بگیرند امسال کار جدی و متفاوت برای رونق تولید در کشور انجام دهند.

رییس دستگاه قضاء به اهمیت بالای ارتباط ایران با کشور‌های منطقه و به ویژه همسایگان اشاره کرد و افزود: تعامل سازنده اقتصادی با دنیا جزء سیاست‌های مهم نظام است و روان سازی کار‌ها در این مرز به تولید کننده و صادرات و واردات کمک می‌کند.

گفتگو با جمعی از تولید کنندگان و صادر کنندگان وفعالان اقتصادی ایرانی و افغانستانی در گمرک دوغارون و شنیدن مشکلات و معضلات حقوقی و قضایی آن‌ها از برنامه‌های دیگر رییس قوه قضاییه در سفر یکروزه به شهرستان تایباد بود.

این بازدید با هدف رفع موانع تولید و صادرات کشور و استفاده از ظرفیت‌های دستگاه قضائی انجام شد.

استاندار خراسان رضوی و رییس کل دادگستری استان نیز در این سفر رییس قوه قضاییه را همراهی کردند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°