ضرورت تقویت شبکه دیده‌بانی برای پیش‌بینی‌ دقیق هواشناسی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:03 - شنبه 28 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۲۵۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵
رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: یکی از راهکار‌های افزایش دقت در پیش‌بینی‌های هواشناسی، افزایش و تکمیل شبکه دیده‌بانی‌ است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  "سحر تاجبخش" در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ گفت: شعار روز جهانی هواشناسی در سال ۲۰۲۱ به عنوان اقیانوس، وضع هوا و اقلیم درنظر گرفته شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به سهم خدمات هواشناسی در ایمنی و رفاه جامعه افزود: بیش از ۱۰ سال از مجامع بین‌المللی در حوزه هواشناسی دور بودیم و از دو سال گذشته توانستیم به عضویت شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی درآمده و به عبارتی ایران به عنوان یکی از ۳۷ کشور از ۱۹۴ کشور عضو در سازمان هواشناسی جهانی حق رأی دارد.

او بیان کرد: کسب چندین جایگاه در سطح منطقه و بین‌المللی مانند عضویت در کارگروه‌های مهم هواشناسی و منطقه‌ای از جمله اقدامات سازمان هواشناسی است.

تاجبخش با بیان اینکه فعالیت‌های بین‌المللی اساسا ارزش اعتباری برای کشورها به همراه دارد، گفت: هم‌اکنون در حال رایزنی با سازمان جهانی هواشناسی هستیم تا بتوانیم چند سیستم بین‌المللی که در بسیاری از کشورهای دنیا و  منطقه فعال و برای هشدار سیلاب بسیار موثرند در ایران عملیاتی و اجرایی کنیم.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به میزان استفاده از فنانوری‌های روز در پیش‌بینی‌های هواشناسی گفت: تقریبا از امکانات روز دنیا؛ تجهیزات هواشناسی هایتک نظیر رادارهای هواشناسی و غیره بهره‌مندیم اما با توجه به گستره وسیع و اقلیم متنوع کشور باید تعداد این تجهیزات را  افزایش دهیم و شبکه دیده‌بانی را بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی در سطح زمین، جو بالا، دیده‌بانی‌های ۲۴ ساعته و یا اهداف خاص مانند ایستگاه‌های باران سنجی و غیره تکمیل کنیم.

او افزود: هم‌اکنون ۱۰ رادار عملیاتی در کشور موجود است و حداقل برنامه ما ۲۲ رادار عملیاتی در کشور است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه در نیمه غربی کشور ۹ رادار عملیاتی داریم، گفت: تقریبا در نیمه‌شرقی کشور هیچ رادار عملیاتی نداریم.

تاجبخش بیان کرد: در حوزه ساخت و تجهیز ایستگاه‌های زمینی در درون کشور اقداماتی انجام شده است و از برخی دستاوردهای داخلی در تجهیز این ایستگاه‌ها استفاده می‌کنیم.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: ما از سال‌های گذشته تلاش‌هایی برای ساخت تجهیزات هواشناسی از جمله ساخت رادیوسوند در داخل را آغاز کرده‌ایم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۵°