بیانات رهبر انقلاب بهانه را از کشور‌های ۱+۵ گرفته است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:37 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۲۸۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴
رئیس جمهور با تاکید براین که بیانات رهبر انقلاب بهانه را از کشور‌های ۱+۵ گرفته است، گفت: بالاترین مقام کشور ما با لحن و بیان صریحی گفتند اگر شما به تعهدات به طور واقعی و جدی برگردید، ما هم به همه تعهدات بازمی‌گردیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 روحانی، رئیس جمهور روز چهارشنبه در اولین جلسه هیات دولت در سال ۱۴۰۰ گفت: برای این که تحریم ظالمانه از روی سر ما برداشته شود یک دقیقه را هم از دست نخواهیم داد. معتقدیم که اگر طرف مقابل یعنی کشور‌های ۱+۵ تصمیم بگیرند و به میدان بیایند و حاضر شوند به همه تعهدات خود عمل کنند همانطور که چند بار رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که اگر آن‌ها دست از تحریم بردارند و برای ما روشن شود این کار واقعی است، ما هم به همه تعهدات برجامی بازمی گردیم.

رییس جمهوری ادامه داد: به نظر من این کلام و نکته بسیار مهمی است. یعنی ما به دنیا می‌گوییم به خاطر سه سال ظلمی که به ما شد هنوز حاضریم که اگر تعهد کامل از طرف شما ببینیم به تمام تعهدات برگردیم. فعلا قصد مطرح کردن مساله خسارت‌ها را هم نداریم که در این سه سال چقدر به ما آسیب زده شده است که سرجای خود مسوولان کشور آن را دنبال خواهند کرد؛ بنابراین کلام واضح و روشن است.

وی با تاکید بر این که بیانات رهبر انقلاب بهانه را از کشور‌های مذاکره‌کننده گرفته است که بگویند «ما ممکن است به تعهداتمان عمل کنیم، اما شما عمل نکنید»، گفت: بالاترین مقام کشور ما با یک لحن و بیان بسیار صریحی گفتند اگر شما به تعهدات به طور واقعی و جدی برگردید ما هم به همه تعهدات بر می‌گردیم، حتی ایشان یک مورد را هم استثنا نکردند؛ بنابراین معیار بین ما و شما برجام است. شما به کل برجام عمل کنید ما هم به کل برجام عمل می‌کنیم. این هدف اول ما در این چهار ماه است که دنبال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: بار اصلی پیگیری این هدف بر دوش وزارت امورخارجه است، اما همه بخش‌های دولت در این زمینه همکاری کنند. بانک مرکزی، وزارت نفت، وزارت خانه‌های اقتصادی و غیراقتصادی همه در این راه آماده باشند.

در زمینه برداشتن تحریم تمام توانمان را به کار خواهیم گرفت

روحانی با تاکید بر این که ماه‌های پایانی دولت، ذره‌ای حرکت در راه منافع ملی را کندتر نخواهد کرد، گفت: به مردم ایران می‌گویم همانطور که در سال ۹۲ شروع کردیم با همان روحیه و تلاش ادامه خواهیم داد و یک روز هم برای ما فرق نمی‌کند تا روز ۱۲مرداد تلاش خواهیم کرد و بسیاری از پروژه‌ها به اتمام می‌رسد و در زمینه برداشتن تحریم هم ما تمام توانمان را به کار خواهیم گرفت.

رییس جمهوری با بیان این که در زمینه مبارزه با کرونا هم دولت تمام تلاش خود را خواهد کرد، افزود: کرونا در سال ۹۹ خسارت‌های بسیار زیادی بر کشور وارد کرد. هنوز هم با خسارت‌های کرونا مواجه هستیم.

وی با اشاره به سفر‌های نوروزی مردم گفت: وزیر گردشگری ما به صراحت گزارش داد ۷۵ درصد تخت‌های هتل‌ها و مراکز اقامتی ما در ایام عید خالی است بنابراین کرونا هنوز بر زندگی مردم تاثیر می‌گذارد. دیروز فرمانده راهور اعلام کرد که میزان سفر امسال نسبت به سال ۹۸، ۱۶ درصد کم شده است و این در حالی بود به خاطر سیل در سال ۹۸ سفر کم شده بود.

روحانی با تاکید بر این که هنوز مخمصه و مشکلات کرونا ادامه داردف گفت: دولت همه توان خود را برای مبارزه با کرونا به کار می‌گیرد و از مردم می‌خواهیم که در سفر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و در زمینه واکسن خارجی و داخلی هم امیدواریم در ماه‌های آینده شرایط بهتری داشته باشیم.

تولید؛ عامل افزایش ارزش پول ملی

رییس جمهوری ادامه داد: هدف مهم دیگری هم که رهبر معظم انقلاب برای سال جدید تاکید کردند باز هم موضوع تولید است. تولید برای ما خیلی اهمیت دارد، اگر بخواهد اقتصاد ما حرکت کند و اشتغال در مسیر درست قرار بگیرد و قیمت‌ها متعادل شود و در کنار آن ارزش پول ملی بالا برود همه به بستگی به تولید دارد. به عنوان مثال، ارزش پول ملی بخشی به مسایل داخلی، تولید و تورم بر می‌گردد و بخشی مربوط به مساله ارز خارجی است که هر دو تاثیر بسزایی دارد. البته در شرایط فعلی تاثیر ارز خارجی بسیار مشهود است، اگر ارز خارجی به اندازه کافی در اختیار ما نباشد به طور طبیعی همه چیز گران می‌شود.

وی با تاکید بر این که از هر نظر باید به مساله تولید توجه شود، گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند امسال هم به پشتیبانی و هم به رفع مانع توجه کنید. هر دو این مساله حایز اهمیت است و ما از اولین جلسه اقتصادی که در روز اول فروردین برگزار کردیم بر روی این موضوع بحث کردیم.

روحانی یادآور شد: سال ۹۹ سال بسیار سختی بود که بعد‌ها اقتصاددان‌ها و آن‌هایی که بر روی مسایل سیاسی و اجتماعی کار می‌کنند همه ابعاد این قضیه را مدنظر قرار دهند. سالی که در آن با تحریم شدید، جنگ اقتصادی، اقدامات غیرانسانی دولت ترامپ و بعد دولت جدید آمریکا که هنوز تغییر محسوسی از آن نمی‌بینیم، مواجه بودیم؛ بنابراین درسال ۹۹ خیلی به مردم فشار آمد، اما در عین حال طرح‌های بسیاری نیز در سال گذشته در استان‌های مختلف افتتاح شد که بخشی از آن در قالب برنامه پنجشنبه‌ها صورت گرفت که امسال هم افتتاح معروف به پنجشنبه‌ها را ادامه می‌دهیم.

رییس جمهوری گفت: افتتاح طرح‌های بسیار مهمی در زمینه آب و برق، تصفیه خانه فاضلاب، آب و برق روستایی و نیروگاه داشتیم. تولید نفت و گاز و پتروشیمی افزایش پیدا کرد. افتتاح پالایشگاه بیدبلند ۳ و نیم میلیارد دلار ارزش داشت که خود یک شهر است. وقتی به این پالایشگاه بیدبلند در فضای مجازی نگاه کنید یک شهر درست شده است و کار بسیار بزرگ و عظیمی صورت گرفته است.

وی با اشاره به افتتاح چهل و نهمین سد در روز‌های آخر سال، گفت: کار بزرگی صورت گرفت؛ به هر حال در این دولت ۴۹ سد افتتاح شده و تا پایان این دولت به ۵۷ سد می‌رسد. در مسایل راه، راه آهن و مسکن کار‌های بزرگی صورت گرفته است.

سرمایه، تکنولوژی و تعامل با دنیا، اساس تولید است

روحانی با تاکید بر این که در چند ما تا پایان این دولت افتتاح طرح‌های بسیار مهمی صورت خواهد گرفت، افزود: افتتاح طرح مهم آبرسانی در منطقه شرق کشور که تاریخی بود، مراحل بعدی آن هم انجام خواهد گرفت. آنچه در ماه‌های پیش روی ما در افتتاح طرحی راجع به دریاچه ارومیه و احیای آن انجام خواهد شد یا مساله لوله نفت از گوره به جاسک که انجام می‌گیرد طرح‌های مهم و بزرگی است. در زمینه راه آهن و جاده‌ها نیز طرح‌هایی برای افتتاح داریم. در مساله سلامت نیز برای تجهیز ۱۱هزار تخت بیمارستانی آمادگی داریم.

رییس جمهوری افزود: ما در سال ۹۹ در زمینه تولید تلاش کردیم البته بسیاری از طرح‌های افتتاح شده مهم ما مربوط به سرمایه گذاری در سال‌های ۹۴، ۹۵، ۹۶ بود که گشایش‌هایی حاصل شد و آثار آن را در سال ۹۸ و ۹۹ دیدیم و در ۱۴۰۰ که امسال هست می‌بینیم البته باز هم باید گشایش ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر این که در تولید حرف اول را سرمایه می‌زند، گفت: هیچ چیز جای سرمایه را نمی‌گیرد. حرف اول سرمایه است و حرف دوم تکنولوژی است. این‌ها اساس تولید است. البته حرف سوم هم تعامل سازنده با جهان است. باید با دنیا بتوانیم مبادله کنیم یعنی بتوانیم صادرات و واردات انجام دهیم.

روحانی با بیان این که برای تعامل سازنده شرایط سیاسی و اقتصادی باید فراهم باشد، گفت: بانک‌ها باید بتوانند با یکدیگر کار کنند. اگر کسی از خارج سرمایه گذاری کند نخستین سوال چگونگی وارد و خارج کردن پول است. انسداد در سرمایه گذاری را باید از بین ببریم که البته بخشی از آن مربوط به تحریم و بخش دیگر مشکلات داخلی است. به عنوان مثال ما لایحه‌ای را به مجلس ارایه دادیم که چند سال است که در گیر و دار است و باید این‌ها را تمام کنیم. باید روابط بانکی را درست کنیم چرا که این‌ها اساس کار است.

رییس جمهوری با اشاره به این که در زمینه فناوری و نوآوری حرکت‌های خوبی در کشور شروع شده است افزود: عید سال گذشته برای تامین دستکش و ماسک مشکل داشتیم، اما در یکسال گذشته با حمایت از تولید ماسک تنفسی سه لایحه، نرخ رشد آن به ۱۳ هزار و ۴۰۰ درصد رسید یعنی ۱۳ هزار درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. همانطور که تولید ماسک N ۹۵ رشد ۲۱ هزار درصدی را تجربه کرد. تولید گان‌ها و لباس‌های یکسره نیز ۲۷ هزار درصد افزایش پیدا کرده است. این میزان رشد معمولی نیست؛ در آنچه نیاز کشور بوده حرکت فوق العاده‌ای انجام گرفته است؛ بنابراین تولید در بخش سلامت در اولویت ما بود هنوز هم در داروسازی و تجهیزات پزشکی امسال تولید در بخش سلامت اولویت نخست ما است و اولویت دوم ما مواد غذایی و نیازمندی‌های ضروری مردم.

وی در ادامه با بیان این که «ارز مواد اولیه را تامین می‌کند و چرخ تولید را به حرکت در می‌آورد»، گفت: همه این‌ها مربوط به تقاضا است که یا باید داخلی باشد یا خارجی. عاملی که باعث می‌شود تولید شروع شود تقاضا است بنابراین باید کالایی تولید شود که متقاضی و مشتری داشته باشد بنابراین ما نیاز به تقاضا داریم.
روحانی با طرح این سوال که تقاضا چگونه ایجاد می‌شود افزود: مردم باید در رفاه باشند. اگر مردم نتوانند برای زندگی روزمره آنچه نیاز دارند تهیه کنند، اشتغال و درآمد نباشد خود به خود تقاضا از بین می‌رود البته بعضی تقاضا‌ها مثل دارو و غذا از ضروریات مهم مردم است که باید آن را تامین کنیم و باید در این زمینه هم سرمایه گذاری کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°