صدور دسته چک های جدید از فردا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:23 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۳۱۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۳
سخنگوی اجرایی قانون جدید چک گفت: در قوانین جدید چک کسانیکه چک برگشتی داشته باشند از خدمات دریافت دسته چک جدید، تسهیلات بانکی، ضمانت نامه ها، کارت بانکی و ثبت الکترونیکی محروم می شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"آمنه نادعلی‌زاده" در گفتگوی ۱۸:۳۰ به سوالات متفاوتی از چرایی و چگونگی صدور دسته چک‌های جدید و تعیین تکلیف چک‌های قدیمی پاسخ گفت.

سخنگوی اجرایی قانون جدید چک گفت: چک‌های بنفش رنگی که قرار است از فردا ۵ فروردین۱۴۰۰، در بانک‌های عامل صادر شود قسمتی به نام" بابت " دارد که باید از بین ۱۹ دلیل مشخص شده علت صدور چک از طرف صاحب حساب نوشته شود.
 
 او گفت: چک قدیمی تا اطلاع بعدی همچنان اعتبار دارد، اما نباید در وجه حامل صادر شود.

نادعلی زاده گفت: چک‌های جدید که در اختیار مردم قرار می‌گیرد دارای بارکد، کد صیادی ۱۶ رقمی و تاریخ اعتبار خواهند بود.

آمنه نادعلی زاده با بیان اینکه بانک مرکزی زمان پایان اعتبار چک‌های قدیمی را اعلام خواهد کرد، افزود: برخلاف چک‌های قدیمی که همچنان اعتبار دارد چک‌های جدید باید در سامانه صیاد ثبت شود. روی این چک‌ها تاریخ اعتبار ثبت می‌شود و توزیع این چک‌ها از طریق بانک‌ها مستلزم زمان خواهد بود.

نادعلی زاده با اشاره به این که در حال حاضر چک‌های جدید از فردا پنج شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۰ در شبکه بانکی توزیع صادر می‌شود، گفت: در چک‌های جدید تا تاریخ مشخص، قابلیت صدور وجود دارد و این تاریخ هم سه سال بعد از دریافت دسته چک است.

نادعلی زاده با بیان اینکه برای افراد رتبه و سقف مبلغ چک مشخص می‌شود به بیان ارزیابی اعتبار و دارایی افراد در این طرح پرداخت و افزود: چک‌های جدید دارای بارکد، کد صیادی ۱۶ رقمی و تاریخ اعتبار است. سقف اعتباری هم بر اساس تقاضای افراد، میزان تراکنش، سابقه صدور چک و یا چک‌های برگشتی افراد در میزان سقف اعتباری سالیانه افراد مشخص می‌شود و قابل افزایش است.

وی گفت: بانک مرکزی سعی می‌کند به آهستگی و طمانینه قوانین جدید چک را اجرایی کند. بانک مرکزی اپلیکیشن‌های بانکی را معرفی می‌کند که در حال حاضر مردم از آن‌ها استفاده کنند و مردم می‌توانند با نصب این اپلیکیشن و از طریق منوی موجودیت چک و ثبت چک وارد سامانه صیاد شوند.

وی از فاز سوم اجرای قوانین گفت: صادر کننده چک می‌تواند چک خود را از طریق ثبت در ۵ اپلیکیشن متفاوت یا درگاه‌هایی که بانک در اختیارش قرار می‌دهد انجام دهد ثبت کند و مراحل صدور چک را به صورت الکترونیکی تکمیل کند.

نادعلی زاده با بیان اینکه ۵ اپلیکیشن در سامانه شابرک قابل دریافت است، افزود: گیرنده چک هم می‌تواند از بانک خودش راه‌های دسترسی به سامانه صیاد را دریافت کند و یا این که می‌تواند به اپلیکیشن‌ها مراجعه کند و استعلام ثبت بگیرد و اطلاعات برگه چک با ثبت آن در سامانه صیاد را تطبیق دهد و اگر تمام موارد صحیح بود؛ مراتب تأیید خود را به سامانه صیاد اعلام می‌کند.

وی درباره دسته چک‌های قدیمی هم گفت: دسته چک‌های قدیمی با شرایط قبلی صادر و پردازش می‌شوند و این دسته چک‌ها هم به تدریج جمع آوری خواهد شد و دسته چک‌های جدید جایگزین می‌شود.


او افزود تمام بانک‌ها(31 نوع بانک)از طریق شعب بانکی برای افرادی که امکان استفاده از این سامانه‌ها و اپلیکیشن ها را به صورت الکترونیکی ندارند، ثبت صیاد می کند.
 
خانم نادعلی زاده گفت: چنانچه چک های بنفش(چک های جدید) را از کسی گرفتید بلافاصله از اپلیکیشن ها و یا سامانه بانکی کنترل و از خوش حسابی صاحب چک مطلع شوید.
 
او درباره "ظهر نویسی" یا پشت نویسی چک گفت: همین شرایط تایید صلاحیت صادر کننده چک در سامانه صیاد باید برای نفرات بعدی که چک را می پذیرند نیز اعمال شود.
 
او گفت: بزودی برای کسانیکه دسترسی به سامانه ها ندارند سامان پیامکی در نظر گرفته می شود. 
آمنه ناعلی زاده گفت: دیگر چک "سفید امضا" و بدون تاریخ نباید صادر شود.
او گفت: در چک های جدید چنانچه موجودی حساب نتواند مقدار چک صادر شده را تامین کند می تواند قسمتی از مبلغ قابل دریافت را وصول کرد و مابقی چک را برگشتی اعلام کرد.
 
برچسب ها: چک ، بانک مرکزی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°