دولت افغانستان به حق‌آبه ایران از هیرمند متعهد است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:18 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۳۱۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۳
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضا رسیده، حق‌آبه ایران کاملا مشخص بوده و دولت افعانستان هم به این حق‌آبه متعهد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "سعید خطیب‌زاده" در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اظهارات مطرح شده در ارتباط با افتتاح سد کمال خان در افغانستان گفت: رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضا رسیده و در مجالس قانونگذاری هر دو کشور به تصویب رسیده حق‌آبه ایران کاملا مشخص بوده و دولت افعانستان هم به این حق‌آبه متعهد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: البته حق‌آبه طبیعت و صیانت از حیات هامون‌ها موضوع جداگانه‌ای است که از مدت‌ها قبل با دولت افعانستان در حال مذاکره است و خوشبختانه اهمیت حیات هامون‌ها و ضرورت تأمین حق‌آبه آنها مورد توجه دولت افغانستان است. خشک شدن هامون‌ها آسیب‌های جدی از جمله طوفان‌های شن برای مردم در هر دو سوی مرز در پی خواهد داشت.

خطیب‌زاده با بیان اینکه مسئله توسعه سیستان موضوعی است که مورد توجه دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و طبیعتا برای برنامه‌های توسعه، آب مورد نیاز باید به طرق مقتضی تأمین شود، گفت: در این باره دولت برنامه‌های مختلفی را از سال‌ها قبل در دست مطالعه و اجرا دارد که از جمله آنها انتقال آب شیرین شده دریای عمان، بهره‌گیری از منابع آب ژرف، انتقال آب از سایر منابع داخلی و از همه مهم‌تر اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف آب است.

سخنگوی وزارت امورخارجه بیان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران از اظهارات رئیس جمهور محترم افغانستان برای تبدیل آب به موضوع همکاری بین دو کشور استقبال کرده و آمادگی خود را به این منظور اعلام می‌کند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°