امضاء سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین، امروز
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:37 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۴۵۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۶
سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین امروز شنبه، در تهران امضاء می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

این سند قرار است به امضای آقایان ظریف و وانگ یی وزرای خارجه ۲ کشور برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سند جامع همکاری دارای ابعاد اقتصادی و سیاسی است و در آن محوریت خاصی برای توجه به بخش‌های خصوصی در نظر گرفته شده است.

وزیر خارجه چین دیروز در صدر هیئت سیاسی وارد تهران شد. وانگ یی با رئیس جمهور و برخی مقامات کشورمان هم دیدار می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان شامگاه دیروز جمعه، در حالی از امضای قریب‌الوقوع سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین میان وزرای امور خارجه دو کشور درتهران خبر داد که آگاهان، سفر «وانگ یی» به ایران را با هدف تلاش مضاعف پکن برای حفظ برجام و نیز تعمیق مناسبات راهبردی با تهران برشمرده‌اند.

خطیب‌زاده همچنین چندی پیش در گفتگو با رسانه‌های چینی، ضمن استقبال از سفر وزیر خارجه چین به تهران، از اهمیت ویژه‌ای که ایران برای مذاکرات وانگ یی در تهران قائل است، سخن گفته و ابراز اطمینان کرده بود که رایزنی‌های رئیس دیپلماسی پکن در تهران، گسترش مناسبات دو کشور را یک گام به پیش خواهد راند.

در این میان، بسیاری از رسانه‌های چینی با اشاره به مذاکرات نزدیک وزیر خارجه کشورشان با مقامات ایرانی به ویژه محمدجواد ظریف، از استقبال و توجه ویژه تهران به این سفر خبر داده اند.

به نظر می‌رسد انجام این سفر، علاوه بر دیپلماسی خاورمیانه‌ای جمهوری خلق چین، گامی در تداوم دیدگاه کلانی است که در جریان سفر ۲۰۱۶ شی جین پینگ، رهبر چین به ایران و دیدار با مقامات ارشد کشورمان تنظیم و به تدوین چارچوب "مشارکت جامع راهبردی" میان دو کشور منجر شد، باشد.

وانگ یی در مذاکراتش با مقامات ایرانی ضمن ریل گذاری تحقق چارچوب یاد شده، راهکار‌های عملی و برنامه‌های دو کشور را مرور و بررسی خواهد کرد و آنچه پیش از این در خصوص برنامه همکاری‌های بیست و پنج‌ساله ایران و چین مطرح شده نیز در همین فضا قابل تحلیل و درک است.

خطیب زاده شامگاه دیروز جمعه، در گفتگو با استودیو خبر شبکه ۱ سیما عنوان کرد: امروز شنبه، سند همکاری‌های ۲۵ میان ایران و چین به امضا خواهد رسید.

او توضیح داد: در سال ۱۳۹۴ و در جریان سفر رئیس‌جمهوری چین به تهران درباره این موضوع بحث و گفتگو که روابط دو کشور به سطح راهبردی و جامع هدایت شود.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، روابط ایران و چین چند لایه، عمیق و پر از ابعاد مختلف است و لازم بود این روابط در قالب یک سند تنظیم شود. در همین چارچوب چندین بار این سند برای بررسی بین مقام‌های دو کشور رد و بدل شد و نهایتاً در روز شنبه بین وزرای خارجه دو کشور امضا خواهد شد.

موضوع دیگری که اهمیت سفر وزیر خارجه چین به تهران در شرایط کنونی را یادآوری می‌کند، جایگاه چین در شورای امنیت سازمان ملل متحد و گروه کشور‌های حاضر در برجام است.

مذاکرات اخیر مقامات چینی با همتایان آمریکایی و روس پیش از سفر وانگ یی به تهران و رسانه‌ای شدن بخش‌هایی از این مذاکرات با محوریت مسأله هسته‌ای ایران، گواه تلاش چین برای حفظ برجام از سویی و اقدام در احیای آن در سایه مواضع دولت جدید ایالات متحده در دیگر سو است.

چینی‌ها در روز‌های اخیر بار‌ها بر "لزوم بازگشت فوری و بی قید و شرط آمریکا به برجام" و "لغو فوری تحریم‌های یکجانبه علیه ایران" تاکید داشته و واشنگتن را به عنوان مسؤول وضع کنونی برجام، سرزنش کرده اند. بر این مبنا به نظر می‌رسد وزیر خارجه چین در قالب سیاست‌های کشورش بر مبنای چندجانبه گرایی و مقابله با هژمونی طلبی در نظام بین الملل، پیشنهاداتی را برای آینده برجام روی میز مذاکرات آتی با مقامات کشورمان بگذارد.

«وانگ یی» به دعوت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دیروز جمعه و امروز شنبه مهمان تهران است. وزیر امور خارجه چین در این سفر علاوه بر مذاکره با همتای ایرانی، با رئیس جمهوری ایران نیز دیدار خواهد کرد.

چین توجه ویژه‌ای به منطقه خاورمیانه دارد؛ به همین دلیل وانگ یی در این سفر، علاوه بر ایران از عربستان سعودی، ترکیه، امارات متحده، بحرین و عمان نیز دیدار خواهد کرد.

خانم «هوا، چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین پنجشنبه گذشته درباره اهمیت این سفر گفت: سفر، بیانگر تمایل صادقانه پکن برای تعمیق همکاری متقابلاً سودمند دو طرف است و برخورد مسؤولانه چین را در کمک به امنیت و ثبات خاورمیانه نشان می‌دهد.

او اظهار کرد: وانگ یی با این کشور‌ها تماس راهبردی عمیقی برقرار خواهد کرد؛ اجرای توافق مهم به دست آمده بین رئیس جمهوری «شی جین پینگ» و رهبران این کشور‌ها را پیش خواهد برد و از مبارزه این کشور‌ها با همه گیری بیماری کرونا و بهبود اقتصادی و اجتماعی آن‌ها پشتیبانی می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°