فرانسه به دنبال پاداش کشتار در افریقا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:22 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۴۶۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲
دولت فرانسه با اذعان به دخالت در کشتار صدهاهزار رواندایی ابراز امیدواری کرد که این اقدام باعث بهبود روابط دوکشور شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ این گزارش که پس از 2 سال بررسی و تغییر و تحول و بیرون گذاشتن هزاران سند و مدرک قعطی از پرونده، آماده شده، به دخالت فرانسه در بحران منجر به نسل کشی رواندا تصریح شده است.
 
دولت فرانسه که اعتراف به واقعیت آشکار و اذعان به دست داشتنش در قطعه قطعه کردن و زنده سوزاندن نزدیک به یک میلیون زن و کودک افریقایی را نوعی فداکاری تلقی کرده، ابراز امیدواری کرده که انتشار این گزارش نقطه عطفی در روابط دو کشور پس از ۲۵ سال اختلاف پیرامون نقش فرانسه در نسل کشی رواندا باشد. در این رابطه، پاریس خواستار روابط نزدیک و محکم با کیگالی پایتخت رواندا شده است.

 در گزارش دولت فرانسه بر حمایت کورکورانه و مسئولیت سنگین دولت وقت فرانسه در نسل کشی توتسی‌ها در رواندا در سال ۱۹۹۴ تاکید شده، در این راستا، الیزه با صدور بیانیه‌ای خواستار روابط نزدیک و محکم با کیگالی (پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور آفریقایی رواندا) شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از فرانس ۲۴، در گزارشی که از سوی مورخان پس از دو سال تحقیق، به امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه ارائه شد، به حمایت کورکورانه پاریس از رژیم نژادپرست و خشن رواندا در نسل کشی توتسی‌ها در سال ۱۹۹۴ اشاره و بر شکست و مسئولیت سنگین دولت وقت فرانسه به ریاست فرانسوا میتران تأکید شده است.

این رسانه فرانسوی افزود: این گزارش با رد اتهام وارده به پاریس از سوی کیگالی (پایتخت رواندا) مبنی بر دست داشتن در نسل کشی توتسی ها، بر دخالت نظامی و سیاسی پاریس صحه گذاشته است.

به گزارش این رسانه فرانسوی، الیزه با صدور بیانیه‌ای با ابراز امیدواری از بهبود روابط با رواندا اعلام کرد که این بار می‌توان روند صلح باثباتی را آغاز کرد.

فاجعه نسل کشی رواندا به حوادث سال ۱۹۹۴بر می‌گردد که در آن متعاقب سقوط هواپیمای حامل «جووینال هابیاریمانا» (Juvénal Habyarimana) رئیس‌جمهور وقت رواندا در نزدیکی کیگالی پایتخت این کشور میان اقوام هوتو‌ها و توتسی‌ها رخ داد. در واقع این حادثه جرقه‌ای بود که آتش اختلافات میان این اقدام را شعله ور کرد. عمق جنایات را شاید بتوان در این جمله خلاصه کرد که تنها در عرض ۱۰۰ روز حدود ۸۰۰ هزار تن به فجیع‌ترین شکل با ساطور کشته شدند. آمار‌ها حاکی از آن است که بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار زن و دختر مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°