سند جامع همکاری ایران و چین امضا شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:56 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۴۸۱
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷
سند جامع همکاری ایران و چین با حضور وزرای خارجه دو کشور در تهران امضا شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 محمدجواد ظریف و وانگ یی، وزرای امور خارجه ایران و چین بعدازظهر امروز شنبه 7 فروردین 1400 سند جامع همکاری های 25 ساله دو کشور را امضا کردند.

سند جامع همکاری ایران و چین امضا شد

این سند که در آستانه پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک تهران و پکن و پس از رایزنی های چندین ساله به امضای مقامات دو کشور رسید، یکی از اتفاقات مهم در عرصه سیاست خارجی ایران در سال ۱۴۰۰ است.

به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی، این سند بالادستی که ایران و چین به عنوان یک نقشه راه برای تحقق همکاری‌های جامع راهبردی بین دو کشور بر روی آن توافق کرده اند، آغازگر فصل نوینی در روابط تهران و پکن خواهد بود.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره توضیح داد: در سال 1394 و در جریان سفر رئیس‌جمهوری چین به تهران در ارتباط با این موضوع بحث و گفت‌وگو شد. به این منظور که روابط دو کشور به سطح راهبردی و جامع هدایت شود. روابط ایران و چین چند لایه و عمیق و پر از ابعاد مختلف است و لازم بود این روابط در قالب یک سند تنظیم شود. در همین چارچوب چندین بار این سند برای بررسی بین مقام‌های دو کشور رد و بدل شد و نهایتاً در روز شنبه بین وزرای خارجه دو کشور امضا می‌شود.

خطیب زاده تاکید کرد: روابط ایران و چین چند لایه و عمیق است و لازم بود که در این ارتباط سندی تدوین شود.

وی با بیان اینکه این سند دارای نقشه راه کامل است، گفت: این سند دارای ابعاد اقتصادی و سیاسی است. در این سند به ابعاد اقتصادی که محور اصلی سند است، همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف و مشارکت ایران در ایده کمربند- راه چین توجه شده است و محوریت خاصی برای توجه به بخش‌های خصوصی دو کشور در نظر گرفته شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد: البته هیچ مشارکت جامع راهبردی شکل نمی گیرد مگر آنکه زمینه دقیق فرهنگی و مردمی و رسانه ای شکل گیرد که در بخش فرهنگی سند، به آن توجه شده است. انتظار داریم این سند به عنوان سند بالادستی به عنوان نقشه راه در 25 سال آینده روابط ایران و چین باشد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°