راهبرد نگاه به شرق
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:26 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۵۰۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۹
سید محمد مرندی - کارشناس مسائل بین‌الملل: خصومت رسانه‌های غربی به پیمان راهبردی ایران و چین نشان می‌دهد که این راهبرد موفق بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سید محمد مرندی - کارشناس مسائل بین‌الملل در برنامه تیتر امشب گفت: شرق آسیا در حال قدرتمند شدن است و در این میان افول غرب نمایان شده است.
وی افزود: ایران تنها کشور مستقل منطقه است که می‌تواند انرژی چین را تامین کند.
مرندی گفت: خصومت رسانه‌های فارسی زبان و غربی به پیمان راهبردی ایران و چین نشان می‌دهد که این رابطه موفق بوده است.
وی افزود: یکی از ضعف‌های چین انرژی است و ایران مستقل بهتر از کشور‌های عربی و ... می‌تواند این نیاز چین را برطرف کند. چون ایران از غرب و آمریکا حرف شنوی ندارد.
این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: ایران هم نیاز به سرمایه گذاری دارد، چون به دلیل تحریم اروپا و غرب خواهان سرمایه گذاری نیستند در این میان چین می‌تواند این نیاز ایران را برطرف کند.
سید محمد مرندی گفت: هر چه آمریکا با کشور‌های دیگر خشن‌تر برخورد کند این به نفع ایران است؛ چون به ایران متمایل می‌شوند.
وی افزود: چین در حوزه‌های هوش مصنوعی، تکنولوژی و فناوری‌های جدید رو به رشد است و ما می‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.
چین کارخانه جهان است
حامد وفایی - کارشناس مسائل چین هم گفت: در سال ۹۴ وقتی رهبر چین به ایران آمد مذاکراتی داشته اند و این مذاکرات جامع و راهبردی بود. در پنج سال گذشته بیانیه‌ای صادر کردند که تنظیم برنامه بلند مدت یک ضرورت است.
وی افزود: ایران و چین به این نتیجه رسیده اند که روابط چین و ایران باید راهبردی و بلند مدت باشد.
حامد وفایی گفت: بحث توسعه و چند جانبه گرایی هدف گذاری کوتاه مدت و میان مدت چینی هاست.
کارشناس مسائل چین افزود: چین در حال تدوین گام‌های اقتصاد خودش است.
حامد وفایی گفت: مشارکت جامع راهبردی طرح چین است و بیش از ۱۰۰ کشور در این طرح مشارکت دارند.
وی افزود: صادرات ایران به چین باعث چرخش چرخ‌های اقتصاد ایران می‌شود. ایران تنها نفت و گاز به چین صادر نمی‌کند ما می‌توانیم کلی محصولات کشاورزی و معدنی به چین صادر کنیم.
وفایی افزود: چین کارخانه جهان است و دستگاه دیپلماسی باید افکار عمومی را نسبت به قدرت‌های نوظهور آگاه کند.
چرخش آسیایی مبتنی بر راهبرد برد برد
ساسان شاه ویسی - کارشناس اقتصاد بین‌الملل هم گفت: بحران‌های آغاز قرن، باعث شد تا کشور‌های آسیایی به خود متکی باشند. این بحران‌ها بستر‌های لازم را برای ظهور قدرت‌های جدید اقتصادی و سیاسی به وجود آورده است.
وی افزود: مجموعه از ظرفیت‌ها در قالب منطقه‌ای به وجود آمده است. ظرفیت‌های جدید باعث به وجود آمدن نهادگرایی جدید شده است.
شاه ویسی گفت: ظرفیت‌ها با توجه به تکانه‌ها و ... و از طرفی برخورد‌های غرب با قدرت‌های جدید، باعث شده تا پیوند‌های جدید شکل بگیرد.
وی افزود: چرخش آسیایی مبتنی بر راهبرد برد برد باعث پویایی جریان بازار شده است. الگویی که چین را تبدیل به کارخانه جهانی کرده همان مشارکت جامع راهبردی است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°