ضرورت مدیریت بصیر در کنار تکنیک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:56 - شنبه 18 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۳۵۵۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۶
مشاور عالی وزیر بهداشت: مدیریت بصیر در کنار تکنیک در کشور یک ضرورت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمداسماعیل اکبری - مشاور عالی وزیر بهداشت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع پیشرفت‌های علمی کشور در سالی که گذشت، گفت: در سال ۹۹ اپیدمی ویروس کرونا نشان داد که چقدر بشر ظعیف است و از طرفی دانش بشر در مقابله با ویروس کرونا دستاورد‌هایی هم داشت.
وی افزود: کشور‌ی مثل آمریکا از نظر علمی قابل مقایسه با کشور‌های آسیایی نیست، اما نتوانست در مقابله با ویروس کرونا خوب عمل کند.
اکبری با بیان اینکه تازه داریم یاد می‌گیریم که قدرت عملکرد برای مردم داشته باشیم، گفت: ما پشتوانه خوبی داریم. مدیدیرت اعتقادی در خیلی از حوزه‌ها ما را بی نیاز کرد. هر وقت رویکرد ما مدیریت اعتقادی بوده ما موفق عمل کردیم.
وی افزود: هر چند پیشرفت‌های علمی ایران جای خوشحالی دارد، اما در ساختار مدیرتی و مسئله فرهنگی مشکلاتی هست که باید برطرف شود.
مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: هنوز در حوزه علوم انسانی و مدیریت مشکلاتی وجود دارد. بصیر بودن مدیریت خیلی مهم است.
محمداسماعیل اکبری افزود: ما هنوز انسجام مدیریتی در حوزه علوم انسانی نداریم. اگر کاری انجام شده تکنیکالی بوده است و انسجام جامع را نداشتیم.
مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: ذهنیت ما اینست که تجارت بهتر از تولید است و ما بیشتر از ساختار مدیرتی آسیب دیدیم.
 
در سال 1400 به صادرات فکر می کنیم
پیمان صالحی - معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری هم گفت: سال ۹۹ دستاورد‌های خوبی در حوزه دانش پزشکی بود. ما خیلی از دستگاه‌های مورد نیاز پزشکی را می‌سازیم و حتی صادر می‌کنیم.
وی افزود: حمایت ما از حوزه دانش بنیان جدی است و در حال مانع زدایی هستیم.
پیمان صالحی گفت: در سال ۹۹ در حوزه امنیت غذایی خوب عمل کردیم. امروزه با سرمایه گذاری حوزه دانش بنیان در تولید انواع بذر‌ها دستاورد‌های خوبی داشتیم.
معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری افزود: الان همه "دستگاه های ایران ساخت" می خرند و از نظر فرهنگی در داخل کاملاً جا افتاده است.
صالحی گفت: ما در سال 1400 به صادرات فکر می کنیم. 
 
باید به زیرساخت‌ها توجه خاصی داشته باشیم
عبدالحسین شاهوردی - رئیس پژوهشگاه رویان هم گفت: سال ۹۹ در کنار تمام مشکلات برای امتحان جامعه علمی کشورمان سال خوبی بود. باید به زیرساخت‌ها توجه خاصی داشته باشیم.
وی افزود: نیرو‌های مجرب و بروز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ما باید به این مقوله توجه کنیم.
شاهوردی گفت: باید با کار‌های کیفی و مصداقی به اعتماد برسیم.
رئیس پژوهشگاه رویان افزود: در بحث واکسن به دلیل داشتن زیر ساخت‌های لازم پیشرفت‌های خوبی داشتیم.
شاهوردی گفت: تجربه خوبی در علوم پایه به دست آورده ایم. یکی از کار‌های خوب دست کاری ژنتیک بود و موفقیت‌های ژن درمانی را در کشور فراهم کردیم.
رئیس پژوهشگاه رویان افزود: اگر زیرساخت‌ها باشد در صورت وقوع مشکل می‌توانیم به داد جامعه برسیم.
 
رتبه چهارمی خود در جهان حفظ کردیم
سعید سرکار - دبیر ستاد توسعه فناوری نانو هم گفت: سال ۹۹ در حوزه نانو پربار بود. ما از مرز ۱۲ هزار مقاله عبور کردیم و رتبه چهارمی خود در جهان حفظ کردیم.
وی افزود: نانو تکنولوژی در صنعت رسوخ کرده است و هر دو روز یک محصول به بازار عرضه کردیم؛ و خیلی از مشکلات صنعت حل شده است. برنامه ریزی ما هر روز یک محصول است.
سعید سرکار گفت: قابلیت صارداتی برای محصولات نانو به وجود آمده است. سال ۹۹ بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان بازار محصولات نانو است. از ژاپن، اروپا، روسیه و ... مصرف کننده محصولات نانو هستند.
وی افزود: با رفع موانع و مسئله فرهنگی که یکی از مشکلات ما هستند باید به قابلیت خودمان باور ایجاد کنیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°