ثبات قیمت ها تا پایان دولت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:55 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۳۶۴۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
سخنگوی دولت گفت: دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت کالا‌ها به خصوص کالا‌های اساسی تا پایان کار خود ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ربیعی در نشست خبری گفت: ۶ میلیارد دلار از بودجه تخصیصی برای تامین کالا‌های اساسی در بودجه ۱۴۰۰، از هم اکنون برای این کالا‌ها اختصاص یافته است.

وی افزود: از مجموع بیش از ۱۰۰ قلم کالای ضروری و بیش از ۲۰ قلم کالا‌های اساسی، ما در دو مورد روغن و مرغ دچار اختلال توزیع بوده ایم و تصمیمات ستاد اقتصادی در هر دو مورد بنابر این بوده که هم تولید افزایش داشته باشد که افزایش پیدا کرد و در صورت نیاز واردات هم صورت بگیرد و برنامه متعادل کردن بازار به سرعت انجام خواهد شد.

ربیعی اضافه کرد: امروز صبح هم جلسه ستادتنظیم بازار با حضور رئیس جمهور در همین خصوص برگزار و نتایج آن به زودی در عرصه عمل دیده خواهد شد.

سخنگوی دولت در بخش دیگری به اتمام پروژه‌های زیرساختی تمهید شده اشاره کرد و گفت: این پروژه‌های تا آخرین روز کاری دولت در دستور کار خواهد بود و آثار عظیمی بر سال‌های بعد و بر زندگی آینده ایران و ایرانیان خواهد داشت.

ربیعی افزود: دولت معتقد است همچنان باید شرایطی به وجود آورد تا دولتی فارغ از تحریم و آماده جهش تولید و اقتصاد را به منتخب بعدی ملت تحویل دهد.

وی بیان کرد: بر اساس رهنمود رهبر انقلاب، دولت برای سال ۱۴۰۰ برنامه‌ای ۴ ماهه در قالب یک برنامه ۱ ساله در دستور کار خود قرار داده که بتواند تسهیلگر ادامه کار در دولت بعد نیز باشد.

ربیعی اضافه کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم فقط در حوزه صنعت و معدن، ۲۹۰ طرح مهم با مجموع سرمایه گذاری ۲ هزار و ۶۵۲ هزار میلیارد ریال و اشتغال بیش از ۸۵ هزار نفر تا کنون به بهره برداری رسیده که از این تعداد، ۲۸ طرح در ۱۰ ماهه سال ۹۹ و در اوج تحریم‌ها راه اندازی شد و برای بیش از ۱۱ هزار نفر به صورت مستقیم ایجاد شد شده است.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه بایدن همچنان روش شکست خورده فشار حداکثری را ادامه داده است، گفت: این نحوه مواجهه، نه تنها هیچ کمکی به بازسازی اعتماد از دست رفته نمی‌کند بلکه ما را نسبت به جدیت دولت جدید آمریکا برای بازگشت به دیپلماسی به تردید انداخته است.

 ربیعی امروز سه شنبه در نخستین نشست خبری  ۱۴۰۰ در پاسخ به خبرنگاران درباره سند جامع همکاری ایران و چین و ابهامات ایجاد شده درباره آن گفت: وزارت امور خارجه گزارش برگ این سند را که حاوی تمامی سرفصل‌ها، رئوس و محتوای توافق است منتشر کرده و براحتی در دسترس همگان قرار دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه انتشار متن کامل مشروط به موافقت طرفین است، گفت: ما هیچ ملاحظه‌ای برای انتشار آن نداریم، اما شاید نظر طرف چینی متفاوت باشد.

وی اضافه کرد: این سند صرفاً یک نقشه راه است و حاوی هیچ تعهدی برای طرفین نیست. این چارچوب کلی و ظرفیتی است که در طول زمان باید از طریق توافقاتی در حوزه علایق مشترک تکمیل شود.

سخنگوی دولت افزود: بر همین مبنا این سند، پیمان، قرارداد و عهدنامه بین المللی محسوب نمی‌شود و طبق این تفسیر حقوقی نیازی به مصوبه مجلس هم ندارد؛ بدیهی است در صورتی که بخواهد جنبه‌های اجرایی و عناوین مشخص حقوقی قرار گیرد به مجلس ارائه خواهد شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری اضافه کرد: یک بخش از واکنش‌ها نگرانی‌هایی است که باید به آن توجه کنیم، نخبگان جامعه و کنشگران سیاسی مایلند هیچ قراردادی خارج از منظر افکار عمومی منعقد نشود. دولت به دغدغه این افراد که نگران استقلال کشور هستند احترام قائل هست.

وی تاکید کرد: دولت ایران از ابتدا هیچ مشکلی برای انتشار کامل این سند نداشته و طرف مقابل احتمالا به لحاظ برخی ملاحظات مربوط به خود مایل به انتشار نبوده است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: وزارت امور خارجه اقدام به انتشار گزارش برگ نموده که حاوی کلیت این سند می‌باشد و با اطمینان اعلام می‌کنم سرفصلی فراتر از آنچه در گزارش برگ آمده وجود ندارد و طی مذاکراتی که با همکارانم در وزارت امور خارجه داشته ام ترتیب گفتگو‌هایی بیشتر با مردم و حتی منتقدان و در نتیجه توضیح کامل برای اطمینان بخشی صورت خواهد گرفت.

ربیعی در عین حال گفت:، اما موضوع انتقاد جنبه‌ای فراتر از دلسوزان استقلال کشور یافته و همانگونه که در سوال شما مطرح هست یک جریان عملیات روانی بزرگی را به راه انداخته اند. بخشی از این افراد که وادادگی در مقابل بیگانگان را در سابقه خود دارند آغاز کننده این فضاسازی و دروغ پردازی‌ها بوده اند. کاملا مشخص هست این‌ها نه از سردلسوزی و نه وطن پرستی به دلیل مخالفت با استقلال طلبی جمهوری اسلامی ایران یک جریان تبلیغاتی علیه ایران به راه انداخته و تحلیل‌های بی پایه را سامان دادند.

وی اظهار داشت: فراموش نکردیم یک روز گفتند جزایر واگذار شد، یک روز گفتند نیرو‌های نظامی ایشان در ایران خواهند آمد، یک روز از واگذاری نفت گفتند همه این‌ها دروغی آگاهانه بیش نیست. مردم ما می‌دانند استقلال سیاسی حفظ تمامیت ارضی عدم وابسته کردن کشور و حفظ منافع ملی بزرگترین دستاورد نظامی سیاسی است. اتفاقا در دولت تدبیر و امید نیز وزارت امور خارجه مورد اعتماد مردم بوده و از ملی و وطن دوست‌ترین فرزندان این کشور امروز در صف مقدم حفظ و کسب منافع ملت ایران ایستاده اند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: هر چند برخی کشور‌ها از جمله دولت امریکا که به دنبال یک نظام تک قطبی بدون حفظ حقوق دیگران در جهان می‌باشد از این گونه اقدامات ناخشنود می‌باشند، اما برای ما مهم نیست ما براساس منافع ملی خودمان با هر کشوری که به مصلحت بدانیم، سند همکاری را امضا خواهیم کرد. این یک برنامه آتی ماست و تاکنون نیز با برخی کشور‌های همسایه در این مورد اقداماتی داشته ایم و قبلا هم آمادگی خود را به همه کشور‌های منطقه برای توافقات بزرگ اعلام کرده ایم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در رئوس این سند در یک نگاه ۲۵ ساله دو طرف به رویکردی مبتنی بر احترام متقابل و منافع برد– برد در همکاری‌های دوجانبه منطقه‌ای و بین المللی را باید مدنظر قرار دهند، گفت: به رسمیت شناختن اشتراکات فرهنگی، تقویت چندجانبه گرایی، حمایت از حق دولت‌ها برای برخوردی از حق حاکمیت برابر در بخش دیگری از این سند آمده است.

وی ادامه داد: در ارتباط با مسائل منطقه‌ای و بین المللی و بویژه مبارزه با یکجانبه گرایی این سند زمینه لازم را برای بسط همکاری‌ها در عرصه بین المللی در بین ایران و چین را فراهم آورده است. همچنین طرفین زیرساخت‌های دفاعی و مقابله با تروریسم و همکاری در عرصه‌های مختلف دفاعی را تقویت خواهند کرد.

ربیعی گفت: در بعد اقتصادی نیز با تاکید بودن بومی بودن مدل توسعه بر همکاری‌های اقتصادی بویژه در پیوند دادن ایران به زنجیره ارزش محور به منظور تامین بازار‌های داخلی دو کشور و کشور‌های ثالث و در نهایت بهره برداری از ظرفیت‌های ایران از جمله نیروی جوان و ماهر تاکید شده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری با اشاره به تاکید مشارکت موثر ایران در ابتکار کمربند راه اظهار کرد: در بخش دیگری در سند همکاری در زمینه‌های زیرساختی مختلف و تسهیل همکاری‌های بخش خصوصی و همچنین همکاری‌های مالی و بانکی و تقویت همکاری‌های غیرنفتی با تمرکز بر حوزه کشاورزی و دانش بیان مورد تاکید قرار گرفته است. در بخش‌های دیگری از سند هم ارتقا گردشگری و همکاری رسانه‌ای و سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌های دوستی و دانشگاهی تاکید شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا دولت بایدن هنوز هم تماسی با ایران در خصوص رفع تحریم‌ها نداشته است؟ گفت: در خصوص تماس احتمالی مستقیم دولت آمریکا با ایران برای رفع تحریم‌ها اطلاع جدیدی در این زمینه دریافت نشده و نداشته ایم. همانطور که قبلا اعلام شده است رفع تحریم‌ها نیاز به اقدام عملی دارد.

وی افزود: متاسفانه بایدن مواضع پیش از انتخابات خود را بعد از پیروزی در انتخابات نقض کرده و همچنان روش شکست خورده فشار حداکثری را ادامه داده است. این نحوه مواجهه، نه تنها هیچ کمکی به بازسازی اعتماد از دست رفته نمی‌کند بلکه ما را نسبت به جدیت دولت جدید آمریکا برای بازگشت به دیپلماسی به تردید انداخته است.

سخنگوی دولت یادآور شد: مردم ما عهدشکنی آمریکا را با گوشت و پوست و سفره زندگی احساس کردند و خشونت ترامپ و عهده شکنی رژیم ترامپ را احساس کردند و امروز می‌بینند که دولت جدید آمریکا هیچ تغییری در آن روش غیرمتمدنانه ایجاد نکرده است.

برگزاری نشست قبل از رفع تحریم‌ها هیچ ضرورت و فایده‌ای ندارد

ربیعی اظهار کرد: برگزاری نشست قبل از لغو تحریم‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات، حتی اگر مضاری نداشته باشد، هیچ ضرورت و فایده‌ای هم ندارد. ما اعتقاد داریم بازگشت به تعهدات به هیچ وجه پیچیده و مستلزم نشست مذاکراتی نیست. اگر آمریکا آماده باشد که همه تحریم‌های وضع شده در نقض برجام را یکجا و با قابلیت قابل راستی آزمایی متوقف کند، ما هم آماده ایم در کوتاه‌ترین فرصت قابل قبول برای همه طرف ها، تمام تعهدات خود را بلافاصله از سر بگیریم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری گفت: اگر طرف آمریکایی پیشنهاد بهتری دارد که مستلزم مذاکره نباشد، می‌تواند آن را از مجاری رسمی با ما در میان بگذارد و ما با جدیت آن را بررسی خواهیم کرد. ما تاکنون حسن نیت خود را جهت حفظ و اجرای کامل برجام اثبات کرده ایم و آمادگی داریم در چارچوب برجام و با روشی مشخص به گفتگو‌های سازنده ادامه دهیم. این مسیر همچنان برای آمریکا باز است.

وی خاطرنشان کرد: چارچوب‌های مورد نظر ما در این خصوص به روشنی توسط مقامات ارشد نظام و وزیر امور خارجه اعلام شده است. ما کماکان رایزنی خود را با طرف‌های باقی مانده در برجام ادامه می‌دهیم.

سخنگوی دولت درباره وضعیت دسترسی کشور به منابع بلوکه شده خارجی برای تهیه واکسن گفت: نه تنها غیر از شعار، تغییر واقعی در سیاست‌های آمریکا در جلوگیری از دسترسی آزادانه مردم ایران به واکسن کرونا ندیدیم بلکه اخیراً مطلع شدیم که یکی از شرکت‌های سازنده واکسن به دلیل آنکه برخی از مواد اولیه از آمریکا تامین می‌شود، متعهد شده که واکسن‌ها را در اختیار ما قرار ندهد.

تحریم نباید مانع از فروش واکسن به ایران شود

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری ادامه داد: در اینجا مایلم موضع آمریکا در این خصوص بدانیم و بطور عملی هم این اطمینان را به کشور‌ها و شرکت‌های سازنده بدهند که تحریم، نباید به هیچ نحوی مانع از فروش واکسن به ایران شود. البته ما اجازه نخواهیم داد که این قبیل تلاش‌های انسان ستیزانه مانع از دستیابی بموقع مردم ما به واکسن شود، اما می‌تواند نشان دهنده ریاکاری تحریم کنندگان باشد.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو در بازه زمانی ۴ ماه آخر سال ۹۹ سه فراخوان برای واردات واکسن بخش خصوصی صادر کرده است، گفت: مانعی در این زمینه در داخل کشور وجود ندارد چنانکه ریاست محترم جمهوری بر این موضوع تاکید مجدد داشته و حتی برای تامین ارز مورد نیاز احتمالی نیز دستور داده اند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه کماکان و شاید تا ماه‌های آتی، مبادلات واکسن عموما در سطوح کلان تصمیم گیری شده، گفت: برای استفاده حداکثری از همه ظرفیت‌های موجود احتمالی این مسیر نیز هموار شده که اگر شرکتی توانایی واردات واکسن مجاز از مبدا خاصی را داشته باشد، این فرصت نیز از مردم دریغ نشود و هر واکسنی بعد از ورود طبیعتا در چارچوب سند ملی واکسن کرونا و طبق اولویت‌های آن توزیع شود

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در شرایط حاضر و بعد از رفع موانع برای پرداخت پول واکسن از جمله ساز و کار کواکس از منابع ایران در برخی کشور‌ها استفاده شده است.

سخنگوی دولت درباره تشکیل ائتلاف ضد تحریم ۱۷ کشور و تحریم چین توسط ایالات متحده و اروپا، گفت: قلدری از راه تحریم و به گروگان گرفتن اقتصادی ملت‌ها به یکی از ابزار‌های رایج آمریکا در برخورد با اختلافات تبدیل شده و همین مسئله اکنون یک نگرانی عام بین المللی است که نظم جهانی، صلح و همکاری را به مخاطره انداخته و گفتگو را به عنوان ابزار جایگزین در حال اختلافات تضعیف کرده است.

وی افزود: تحریم اقتصادی ناقض اصل تجارت آزاد بین المللی به عنوان ستون ثبات مالی جهان است و ارزش حفاظت در برابر تحریم و زورگویی را دارد. امروز وجدان ملت‌ها بیش از گذشته درباره تهدیدات تحریم و ضرورت مقابله با آن اتفاق نظر دارد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اگر ائتلاف ضدتحریم به دنبال مقابله عملی با این خطر جهانی باشد از آن حمایت می‌کنیم و همه گزینه‌ها را برای تضعیف ابزار ضد انسانی تحریم با کمک شرکای این ائتلاف بررسی می‌کنیم.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°