تحریم ایران، بزرگترین ننگ آمریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:16 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۶۴۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سه سال گذشته، ایران یک جنگ اقتصادی را تجربه کرد، گفت: از ننگ‌های بزرگ امریکا در طول تاریخ این است که حتی کالا‌ها و نیاز‌های اساسی مردم ایران را هم تحریم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه ستاد تنظیم بازار کشور با اشاره به اینکه می‌خواستم سخنان اعضای ستاد، وزرای مربوط و برخی استانداران را بشنوم تصریح کرد: همه ما می‌دانیم در یک جنگ بی نظیر سه ساله اقتصادی علیه کشورمان بودیم؛ همه صاحبنظران معروف و مهم به این اعتراف دارند که اگر چنین جنگ اقتصادی بر هر کشور دیگری تحمیل می‌شد، اقتصادش فرو می‌ریخت.

رئیس جمهور ادامه داد: در جلسه امروز مطرح شد که حتی در کالا‌ها و نیاز‌های اساسی مردم هم امریکایی‌ها مداخله کردند؛ اوفک تحریم کرده و این جزو ننگ‌های بزرگ امریکا در طول تاریخ است.

روحانی با اشاره به تروریسم اقتصادی امریکا علیه ایران و ادامه دار بودنش گفت: سال گذشته با مشکل کرونا هم روبرو شدیم که بعد از جنگ جهانی دوم چنین معضلی در دنیا بی سابقه بود؛ حدودا از سال ۱۹۱۸ به بعد یعنی بیش از صد سال، دنیا شاهد چنین اپیدمی عظیم و خطرناکی نبوده است. همه کشور‌ها دچار مشکل شدند، برخی از کالا‌هایی که باید صادر می‌شد مثل نفت خریداری نشد چرا که صنعت دچار مشکل شد و نیاز به نفت هم کم شد.

رئیس جمهور با تاکید بر این که ما شرایط بی نظیری را در تاریخ بعد از انقلاب برای اولین بار تجربه می‌کردیم اظهار داشت: در ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ ما دچار مشکل شدیم؛ صادرات و واردات ما دچار مشکل شد. از سویی برخی کشور‌ها در یک مقطعی، اوایل کرونا مواد غذایی را که معامله شده بود نمی‌فروختند.

وی با اشاره به این که همچنین در این مقطع مواد غذایی گران شد تاکید کرد: برخی اقلام از جمله روغن آفتابگردان ۱۳۵ درصد در یک سال گذشته گران شد؛ برخی اقلام در دنیا افزایش قیمت داشت و این می‌توانست در سطح منطقه و کشور ما هم تاثیرگذار باشد و ما در این وضعیت مجبور بودیم بازار را نگهداریم.


ناچار به نگهداشتن بازار بودیم

رئیس جمهور گفت:​ در جنگ نابرابر اقتصادی که از سال ۱۳۹۷ آغاز شد چاره‌ای نداشتیم جز اینکه با اقداماتمان بازار را نگهداریم.

روحانی در ادامه سخنانش در جلسه ستاد تنظیم بازار افزود: سیاست دولت از سال ۱۳۹۷ که جنگ اقتصادی نابرابری شروع شد نظارت دقیق و به موقع بر واردات بود و این کار سخت با همه مشکلاتی که بود انجام شد. البته در بخش صادرات غیر نفتی هم شرایط برای ما متفاوت شد و متاسفانه واردات و صادرات ما توازنی با یکدیگر نداشت و حتی در صادرات با کاهش نیز مواجه بودیم.

رئیس جمهور گفت: با همه سختی‌هایی که کرونا برای همه دنیا ایجاد کرد، اما از اواخر فروردین و به ویژه خرداد به بعد اوضاع برای ما خوب شد و حتی در فروش و صادرات با وجود آنکه در سه ماهه اول سال شرایط خوب نبود، اما از سه ماهه دوم شرایط بهتر شد و این روند مثبت بود.

وی افزود:​ البته در شرایط کرونایی مشکلات برای همه دنیا وجود داشت و رشد اقتصادی در همه جای دنیا منفی بود ما با بررسی‌هایی که انجام دادیم بر مبنای ۹ ماه از سال توانستیم رشد اقتصادی را با همه سختی‌ها و مشکلات بالای دو درصد بیاوریم.

رئیس جمهور گفت: متاسفانه برخی‌ها مبنای این مشکلات را از انتخابات آغاز می‌کنند و آن را چند برابر جلوه می‌دهند که این موضوع صحیح نیست البته در جلسه ستاد تنظیم بازار از صد قلم کالای اساسی مهم تقریباً ۹۵ درصد آن مهیا شده است البته دو تا سه کالا شرایط غیر قابل قبولی دارند که باید با هماهنگی بیشتر بین وزارت جهاد و وزارت صمت مشکلات برطرف شود.

روحانی افزود:​ با بررسی‌هایی که انجام شده در گمرکات ما کالا‌های فراوانی انبار شده است از نهاده‌های دامی تا روغن و برخی دیگر از مایحتاج که باید آن‌ها آزاد شود و به بازار بیاید و انشاءالله بانک مرکزی با همکاری بیشتر با وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی سریعاً موضوع را در کمیته ارز بتوانند حل و فصل کنند تا مشکلات برطرف شود.
 
بازارچه های مرزی در زمان بروز مشکل باید فعال تر شوند
 
 رئیس جمهور گفت: بازارچه‌های مرزی باید شرایط بهتری داشته باشند تا در زمان بروز مشکل، میزان فعالیت آن‌ها افزایش یابد.
 
روحانی در جلسه ستاد تنظیم بازار با اشاره به اهمیت گسترش روابط با همسایگان افزود: ما باید در زمینه روابط با همسایگان به خصوص در استان‌های مرزی فعالیت بیشتری داشته باشیم و در این زمینه استانداران باید در راستای توسعه همکاری با کشور‌های همسایه و افزایش فعالیت بازارچه‌های مرزی تلاش بیشتری داشته باشند.
 
رئیس جمهور با تاکید بر این که مسئولان باید مشکلات را به دولت منتقل کنند گفت: در زمانی که سازمان‌ها به گشایش در واردات یا صادرات نیاز دارند و یا با مشکلی مواجه هستند یا مثلا اگر در ستاد تنظیم بازار مساله‌ای وجود دارد باید این مشکلات به وزارتخانه‌ها انتقال پیدا کند تا پس از آن نیز وزراء این مشکلات را به دولت منتقل کنند ما نیز در ابتدای جلسات دولت سه ربع ساعت مشکلات مطرح شده و پیشنهادات را بررسی می‌کنیم.
 
 روحانی گفت: تاکید ما مشکلات موجود در زمینه کالا‌های اساسی است که حتی اگر نیاز به مصوبه دولت باشد تاخیر نخواهیم کرد دولت در کنار ستاد تنظیم بازار است و حتما آن را پشتیبانی می‌کند و البته ستاد تنظیم بازار نیز نباید احساس کند قدرت کافی برای اعمال نظارت را ندارد.
 
 رئیس جمهور با اشاره به ایجاد رابطه با اوراسیا خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم استفاده‌های زیادی از طریق این قرارداد داشته باشیم از جمله واردات نهاده‌های دامی انجام شود و در این راستا وزارت صمت باید از امکان موجود در اوراسیا بهره برداری بیشتری کند.
 
 روحانی گفت: در برخی زمینه‌های تولید کالا‌های صنعتی در کشور، افزایش وجود داشته در کالا‌های کشاورزی نیز آن طور که آمار به ما می‌گوید در همه زمینه‌ها از جمله گروه‌های پروتئینی با افزایش مواجه هستیم البته این نیست که ما در برخی محصولات با حجم کمتری مواجه باشیم بلکه در برخی موارد تولید بیشتر نیز بوده است.
 
رئیس جمهور با تاکید بر این که واردات نهاده‌های دامی در صورت نیاز باید انجام شود افزود: در این زمینه هم تلاش زیادی شده است البته در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ واردات نهاده‌های دامی از ۲۵ میلیون تن به ۲۳ میلیون تن کاهش یافت که این حجم کاهش فشار زیادی به بازار وارد نکرده است.
 
 روحانی با اشاره به بروز فراز و نشیب‌هایی در خصوص برخی اجناس در بعضی مواقع گفت: ما باید ببینیم دلیل این موضوع چیست و آیا در تولید اختلالی وجود دارد یا نهاده به موقع وارد نشده و یا تولید و تامین مشکلی ندارد، اما در توزیع مشکل بروز کرده است و یا نظارت به درستی انجام نمی‌شود یا عرضه کافی نیست و یا تولیدکننده به موقع کالای خود را ارائه نکرده است.
 
رئیس جمهور افزود: ما امروز دیدیم که اشکال هست یا وحدت نظر وجود ندارد که در ستاد تنظیم بازار این موضوع باید مورد بحث و بررسی قرار گرفته و راه حل آن مشخص شود.
 
روحانی گفت: در حال حاضر بیشترین مسئولیت بر عهده وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت و قائم مقام وزیر صمت در بخش بازرگانی است و ستاد تنظیم بازار نیز باید در کنار این مسئولان قرار بگیرد.
 
 وی با تاکید بر نیاز کشور به راه اندازی یک سامانه جامع تصریح کرد: البته امروز شنیدم که یک سامانه خوبی در کشور وجود دارد که در برخی تولیدات دامی از ابتدا تا انتها همه چیز را نشان می‌دهد اگر این سامانه درست فعالیت کند ما به طور دقیق می‌بینیم که تولید به چه میزان است و آیا عرضه دچار مشکل شده و یا با تاخیر اتفاق افتاده است یا نه؟ همچنین متوجه خواهیم شد که حمل و نقل این کالا به چه صورت خواهد بود و آیا به صورت غیرقانونی صادرات می‌شود یا خیر؟
 
روحانی گفت: همه این موارد امکان پذیر است و به هر حال باید سامانه جامعی داشته باشیم که ما را بی نیاز کند و تردیدی وجود نداشته باشد که قدم‌های تولید، عرضه و توزیع چگونه انجام می‌شود و اینکه کالای انبار شده در چه شرایطی است و آیا به موقع در اختیار مردم قرار گرفته است؟ به هر حال گزارش‌های امروز نشان می‌دهد اگر سامانه جامع باشد مشکل ما حل خواهد شد.
 
کرونا و تحریم ؛ دو مسئله اساسی تا پایان دولت
 
رئیس جمهور گفت: در اجرای وظایف مان بین ساعت اول با ساعت پایانی دولت نباید تفاوتی باشد یعنی به همان صورتی که در ساعت اول با نشاط و قدرت مدیریت می‌کردیم در ساعت آخر نیز باید همین کار را بکنیم.
 
 روحانی در ادامه سخنانش افزود: ما با مردم روبرو هستیم و با مردم عهد بستیم. رسالت و مسئولیت سنگین مردم بر دوش ماست و همه ما باید تلاش کنیم شرایط مناسب باشد.
 
 رئیس جمهور گفت: در این جلسه برخی از اقلامی که حدود دو سه قلم جنس بیشتر نیست و یک مقدار مشکلاتی در تهیه آن‌ها وجود دارد مطرح شد و دیدیم که این‌ها راه حل دارد و مشکل قابل حل است و از همین امروز جلسات لازم تشکیل و دنبال می‌شود و این موارد نیز حل و فصل خواهد شد.
 
روحانی افزود:​ ما در دولت و ستاد اقتصادی هفتگی صد قلم کالا را از سال ۱۳۹۷ تاکنون دنبال کردیم و در این چند ماه نیز دنبال می‌کنیم تا مردم در شرایط بهتری بتوانند زندگی کنند.
 
 وی گفت: البته ما دو مسئله اساسی تا پایان دولت داریم کرونا و تحریم و به نظر من بزرگترین پشتیبانی از تولید، مهار کروناست و بزرگترین مانع زدایی برای تولید، ​ مسئله تحریم است اگر ما بتوانیم کرونا را کنترل کنیم و کسب و کار آزاد شود و خدمات به راحتی ارائه شود و مردم مسافرت بروند و رفت و آمد کنند بخش بزرگی از مشکلات تولید حل می‌شود و حتی کسب و کار‌هایی که در این مدت متوقف شده اند دوباره راه اندازی می‌شود.
 
 روحانی افزود: اگر بتوانیم مشکل تحریم را حل کنیم آن مانع اصلی که وجود دارد آن مانع را از سر راه برداشته ایم البته پشتیبانی تنها کرونا نیست و مانع زدایی نیز تنها تحریم نیست بلکه ده‌ها مسئله دیگر نیز وجود دارد و ما اکنون در ستاد اقتصادی دولت در بحث پشتیبانی و مانع زدایی کار می‌کنیم.
 
 وی اضافه کرد: انشاءالله تلاش خواهیم کرد سالی که سال پشتیبانی از تولید است و سالی است که باید موانع تولید برداشته شود ما همه توان و تلاش خود را در ماه‌های پیش رو انجام دهیم که تولید حرکت بهتری داشته باشد بدانیم اگر در بازار فروش مشکل پیدا می‌کند ریشه آن به تولید بر می‌گردد یعنی اگر تولید به اندازه کافی باشد و یا اضافه بر نیاز باشد هیچ وقت در بازار مشکلی پیش نمی‌آید.
 
 رئیس جمهور گفت: انشاءالله ما به حول و قوه الهی این را دنبال می‌کنیم و اگر باز هم لازم باشد ستاد تنظیم بازار با حضور من و یا با حضور معاون اول تشکیل شود ما این کار را خواهیم کرد تا اینکه بازار بتواند ثبات لازم را پیدا کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°