شایعات بی اساس درباره واکسیناسیون با واکسن های مطالعاتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:23 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۶۴۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
سخنگوی دولت گفت: شایعات پیرامون واکسیناسیون عمومی با واکسن‌های تحت مطالعه، کاملا خط تخریب و بی اساس است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، علی ربیعی در نشست خبری امروز سه شنبه در پاسخ به سوالی در خصوص واکسیناسیون اخیر پاکبانان و برخی شائبه‌ها گفت: واکسیناسیون در مرحله اول برای کارکنان سلامت، تطهیرگران آرامستان‌های عمومی، سالمندان و جانبازان و معلولین و کارکنان مقیم آسایشگاه‌ها و پاکبانان و کارگران خدماتی دارای بیماری زمینه‌ای مرتبط با فرآیند جمع آوری و دفع زباله‌های عفونی با برنامه کمیته اجرایی واکسیناسیون کرونا انجام می‌شود.
 
 وی افزود: لذا واکسیناسیون پاکبانان خاص شهر و استان خاصی نیست، مضافا آنکه جمعا ۵ درصد افراد مشمول مرحله یک را شامل می‌شود، همچنین واکسیناسیون در هر گروهی صرفا با واکسن‌های دارای مجوز مصرف در کشور انجام شده و آزمایشات بالینی موضوعی داوطلبانه است که جداگانه طی فراخوان‌ها افراد داوطلب در آن مشارکت می‌کنند و برای هیچ قشر خاصی در واکسیناسیون عمومی، از واکسن‌های تحت مطالعه استفاده نمی‌شود.
 
ربیعی گفت: خوشبختانه داوطلب شرکت در آزمایشات بالینی واکسن نیز بقدری است که تا چندین مطالعه بزرگ واکسن دیگر نیز داوطلب ثبت نام کرده اند و جای هیچ شائبه‌ای نیست. تک تک افرادی که واکسینه شده اند حتی شماره سریال اختصاصی هر واحد واکسن آن‌ها ثبت شده و می‌شود و همه افراد فعلا با یکی از واکسن‌های اسپوتنیک، سینوفارم یا کوواکسین واکسینه می‌شوند و البته بزودی واکسن آسترازنکا نیز به این جمع می‌پیوندد.
 
 وی تصریح کرد: شایعات پیرامون واکسیناسیون عمومی با واکسن‌های تحت مطالعه، کاملا خط تخریب و بی اساس است، واکسیناسیون هزاران فرد، امری محرمانه نیست و هر فرد دریافت کننده واکسن و تزریق کننده کاملا از برند واکسنی که استفاده می‌شود می‌تواند مطلع شود و مشخص است.
 
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که گزارش شده ائتلاف ضد تحریم شامل ۱۷ کشور در حال تشکیل است. چین نیز توسط ایالات متحده و اروپا مورد تحریم قرار گرفته است. آیا در حال بررسی تقویت همکاری با ایران در این زمینه است و چه اقدامات خاصی می‌توان انجام داد؟ گفت: قلدری از راه تحریم و به گروگان گرفتن اقتصادی ملت ها، متاسفانه به یکی از ابزار‌های رایج آمریکا در برخورد با اختلافات تبدیل شده و همین مسئله اکنون یک نگرانی عام بین المللی است که نظم جهانی، صلح و همکاری را به مخاطره انداخته و گفتگو را به عنوان ابزار جایگزین در حال اختلافات تضعیف کرده است.
 
 وی افزود: تحریم اقتصادی ناقص اصل تجارت آزاد بین المللی به عنوان ستون ثبات مالی جهان است و ارزش حفاظت در برابر تحریم و زورگویی را دارد. امروز وجدان ملت‌ها بیش از گذشته درباره تهدیدات تحریم و ضرورت مقابله با آن اتفاق نظر دارد. اگر ائتلاف ضد تحریم به دنبال مقابله عملی با این خطر جهانی باشد از آن حمایت می‌کنیم و همه گزینه‌ها را برای تضعیف ابزار ضد انسانی تحریم با کمک شرکای این ائتلاف بررسی می‌کنیم.
 
 سخنگوی دولت در ادامه درباره آخرین وضعیت خرید واکسن خارجی و آخرین وضعیت تولید واکسن‌های داخلی نیز گفت: ایران برای خرید حدود ۴۲ میلیون دوز واکسن وارداتی از مسیر خرید مستقیم و واردات از سبد کوواکس از ماه‌ها قبل اقدام کرده و تا امروز حداقل خرید بیش از ۲۱ میلیون دوز واکسن قطعی شده است، البته برنامه تحویل این واکسن‌ها لزوما با توافقات قبلی و وعده تولیدکنندگان و تامین کنندگان منطبق نیست چنانکه پیش بینی تحویل حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن تا پایان سال ۹۹ عملا بطور کامل محقق نشده است.
 
وی اضافه کرد: البته این تاخیر معضل جهانی است و تقریبا هیچ کجای جهان تحویل واکسن کرونا دقیقا با برنامه زمانبندی شده قبلی پیش نرفته و این امر حتی به برخی اختلافات بین دولت‌ها نیز دامن زده است. با این حال در روز‌های آتی نیز مجددا محموله‌های واکسن از روسیه، چین و کوواکس وارد کشور خواهد شد و این روند با تولید مشترک واکسن و تولید واکسن‌های داخلی در اواخر بهار بصورت تصاعدی ادامه خواهد یافت.
 
 سخنگوی دولت گفت: طبق سند، واکسیناسیون مطابق برنامه با ورود واکسن‌های خریداری شده جمعیت هدف واکسینه خواهند شد و واکسیناسیون عمومی توام با استفاده از واکسن‌های تولید داخل انجام می‌شود؛ لذا اگرچه واکسیناسیون از ۲۱ بهمن ماه آغاز شده ولی روند واکسیناسیون، اواخر بهار، تابستان و پاییز برای قسمت اعظم افراد انجام خواهد شد و تا رسیدن به نقطه هدف یعنی ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون ادامه خواهد یافت.
 
 ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص پخش سریالی که در آن تلاش‌ها و دستاورد‌های دولت و دستگاه دیپلماسی در حوزه برجام نادیده گرفته و تخریب شده است گفت: من در مقام سخنگوی دولت درباره هیچ سریالی بنا ندارم نظر بدهم. اما معتقدم وقتی یک سریالی برای کار سینمایی به طور آزاد و یا حتی توسط بخش خصوصی برای شبکه‌های خانگی و امثال این‌ها ساخته می‌شود می‌تواند آزادانه سریالی نقادانه و یا با هر تفسیر و نگاه‌های متفاوت و حتی داستان سرایی ساخته و پخش شود.
 
 وی افزود: زمانی که یک سریال از صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود حتما نیاز به یک توجه ویژه و رعایت ملاحظات کلان امنیتی و سیاسی و در نظر گرفتن روایت‌های دست اندرکاران صادق و بی ادعا باید در آن ملحوظ شود. آنچه از صداوسیما پخش می‌شود باید متضمن افزایش اعتماد عمومی به ارکان و چهره‌های شاخص نظام باشد و نباید حاوی تصاویری غیرمنصفانه از دستگاه دیپلماسی باشد.
 
 سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه دولت در ۵ ماه باقی مانده برای مانع زدایی از تولید گفت: رفع تحریم اخص از مانع زدایی است؛ در این معنا مانع زدایی و گسترش تولید ابعاد مختلفی دارد از جمله این ابعاد رشد تولید و گسترش شرکت‌های دانش بنیان و ابتکارات بخش خصوصی؛ جلوگیری از ورود کالا‌هایی که در داخل امکان ساخت داشته اند.
 
وی افزود: ما قبل از این قدم‌های بلندی در این وجه از مانع زدایی داشته ایم مانند ممنوع کردن واردات ۲۴۰۰ کالا که نمونه داخلی دارند و از این طریق ۱۰ میلیارد دلار تقاضای غیرلازم را کاهش دادیم. دولت فضای کسب و کار را بهبود داده و در زمینه کاهش مقررات زدایی و بوروکراسی اداری گام‌های موثری برداشتیم و گسترش صادرات و تولید در مقیاس صادراتی افزایش یافته است.
 
 ربیعی گفت:، اما انتقال پول، واردات ارز و تامین مواد اولیه و تضمین زنجیره تامین یکی دیگر از مصادیق مانع زدایی از توان تولیدی است که مستقیما به تحریم‌ها ارتباط دارد. دولت تاکنون با دور زدن تحریم‌ها و ابتکارات بخش خصوص این زمینه کار‌های موثری را انجام داده است، اما این نافی ضرورت تلاش برای رفع تحریم نیست. باید از هرگونه دوگانه سازی از «خنثی سازی تحریم» و «رفع تحریم» جدا خودداری کنیم؛ این دو در امتداد هم هستند نه رو به روی هم. رهبر انقلاب هم فرموده اند که «اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم».
 
 وی تصریح کرد: دو گانه سازی تقابلی رفع اثر و رفع تحریم نادرست و به زیان کشور است. ما یک استراتژی دو ستونه رفع اثر و رفع تحریم دنبال می‌کنیم. در رفع اثر با افزایش مقاومت ملی براساس استحکام اقتصاد خود موجب عقب راندن تحریم هم خواهد شد. قطعا شرط تدبیر که معطل رفع تحریم نباشیم و روزبروز اثر تحریم را کاهش دهیم این خود یک تاکتیک برای استراتژی رفع تحریم است.
 
 سخنگوی دولت گفت: احساس شکست دشمن با اعتراف به اینکه فشار حداکثری شکست خورده است ناشی از تلاش‌های دولت در رفع اثر با افزایش تولید و صادرات و برنامه حمایتی اجتماعی است. باید وقتی نگران بود که عده‌ای صرفا دل به مذاکره و رفع تحریم داشته باشند و مردم را در فشار و سختی رها کنند و به امید حل مسائل با خارج به ویژه آمریکا باشند. قطعا این یک ساده انگاری استراتژی و حتی خیانت ملی است.
 
 وی تصریح کرد: دولت چنین مسیری را نپیموده، اما در مقابل هم عده‌ای با این دوگانه سازی گویی تحریم را سرنوشت محتوم این ملت گرفته و می‌گویند صرفا به رفع اثر بپردازیم. حتی بخشی هم زمزمه می‌کنند که تحریم چیز بدی هم نیست. در پشت ایده رفع اثر خود را پنهان می‌کنند بخصوص اگر چاشنی سیاسی هم پیدا شود و انتظار انتخاباتی هم در کار باشد این هم یک بی تدبیری استراتژیک و خیانت ملی است. مثل این می‌ماند که در دوران جنگ بگوییم شهر‌های ما در حصر و اشغال است آن را رها کنیم برویم فقط به رفع اثر حصر و اشغال بپردازیم.
 
 ربیعی گفت: تحریم‌های ترامپیسیمی آمریکا همه زندگی روزمره ایرانیان را اشغال کرده و تهدید می‌کند. حال این درست نیست که در یک دوگانه سازی گفته شود تحریم را رها کنیم و اثر آن را رفع کنیم. دولت براساس منویات رهبری معظم با تمام توان رفع اثر با افزایش مقاومت ملی و تولید بیشتر و شکستن حصر‌های اقتصادی را تبدیل به ابزاری برای عقب راندن تحریم کرده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°