هرگونه موافقتنامه صلح باید تضمین‌کننده حق تعیین سرنوشت مردم افغانستان باشد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:10 - شنبه 18 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۳۶۵۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴
ظریف در کنفرانس قلب‌آسیا؛
وزیر امور خارجه ضمن دعوت از سازمان ملل متحد برای تسهیل مذاکرات بین الافغانی، تأکید کرد: هرگونه موافقتنامه صلح در این کشور باید تضمین کننده حق تعیین سرنوشت مردم افغانستان باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه؛ "محمدجواد ظریف" در سخنرانی خود در کنفرانس قلب آسیا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای همگرایی منطقه‌ای و ورود افغانستان به تعاملات منطقه، برقراری صلح و ثبات در این کشور را تنها با محوریت گفتگوی بین‌الافغانی ممکن دانست.

وزیر امور خارجه ضمن دعوت از سازمان ملل متحد برای تسهیل مذاکرات بین‌الافغانی تأکید کرد: هر گونه موافقتنامه صلح در این کشور باید تضمین کننده حق تعیین سرنوشت مردم افغانستان باشد.

ظریف با اشاره به اتصال راه آهن افغانستان به شبکه راه آهن ایران که در سال ۱۳۹۹ افتتاح شد، این تحول را گام مهمی در تشکیل شبکه راه آهن بین المللی - منطقه‌ای دانست.

وزیر امور خارجه با اشاره به اقدامات ایران در تأمین نیاز‌های افغانستان در مبارزه با کووید ۱۹، بر ادامه این اقدامات توسط ایران تأکید کرد و از همه کشور‌ها برای همکاری در مبارزه با ویروس کرونا و جنگ دعوت به‌عمل آورد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به دستاورد‌های ارزشمند مردم افغانستان در ایجاد حکومت قانون و به‌ویژه تدوین قانون اساسی، تلاش کشور‌های منطقه‌ای برای تسهیل گفتگو‌های صلح بین‌الافغانی را ضروری دانسته و راه حل‌های تحمیلی خارجی برخی بازیگران فرامنطقه‌ای که با اهداف سیاسی داخلی ارائه می‌شود را غیرسازنده شمرد.

وزیر امور خارجه ضمن تأکید بر اینکه تنها راه برقراری ثبات دائمی در افغانستان، گفتگو‌های بین‌الافغانی است، بر ادامه تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در تسهیل این گفتگو‌ها تأکید کرد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°