انتخاب مردم برای ما مبارک است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:16 - يکشنبه 22 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۶۹۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷
رئیس جمهور گفت: تا زمانی که انتخابات و مشارکت و صندوق رای هست نظام جمهوری اسلامی ایران هم با همین قدرت و شکوه ماندگار خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه هیئت دولت افزود: در انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب مردم برای ما مبارک است و فرقی نمی‌کند از چه جناحی باشد.

آقای روحانی افزود: در آستانه روز جمهوریت، اسلامیت و ایرانیت هستیم و فردا روز دوازدهم فروردین و سالروز نظام جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ است و این یکی از افتخارات مهم نظام اسلامی و انقلاب است که با معماری معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) انجام شد.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب، بلافاصله از روز دهم فروردین در دو روز همه پرسی نظام به تثبیت رسید و فاصله این همه پرسی از پیروزی انقلاب یعنی ۲۲ بهمن، فقط ۴۷ روز بود یعنی کمتر از دو ماه که مردم به نظام رای دادند.

رئیس جمهور اضافه کرد: امام درس بزرگی دادند و آن اینکه دراین کشور همه کاره مردم هستند، ۱۲ فروردین ۵۸ یعنی میزان رای ملت است و مردم هستند که برای خود نظام انتخاب می‌کنند.

آقای روحانی افزود: یک پایه نظام جمهوریت و یک پایه آن مردم سالاری و پایه دیگر اسلامیت و ایران است و این‌ها در کنار هم جمهوری اسلامی را تشکیل می‌دهند.

وی گفت: نام نظام ما هم جمهوری اسلامی ایران است و در قانون اساسی هم آمده است به طوری که جمهوریت در اصل ششم و ایران در اصل اول و سوم مشخص است و این نشان می‌دهد که هویت و فرهنگ ایرانی مهم است.

آقای روحانی اضافه کرد: منافع ملی کشور ایران به عنوان یک پایه است و چه اعتقادات و عمل و اخلاق و رفتار و اداره کشور همگی در دست مردم است و این مردم هستند که بالاترین مقامات کشور را در پای صندوق آراء بر می‌گزینند.

رئیس جمهور ادامه داد: تمام انقلاب‌ها در ایران از زمان میرزای شیرازی از ۱۵۰ سال گذشته به این خاطر بود که کسی به مردم رای تحمیل نکند بنابراین دوازدهم فرودین مهم است و باید آن را پاس بداریم و پاسداشت آن به این است که مردم در اداره همه امور کشور حضور پیدا کنند.

آقای روحانی افزود: اگر انتخابات با مشارکت حداکثری نباشد ضربه بزرگی به راه و روش ۱۲ فروردین خواهد خورد.

مسئله انتخابات یک مسئله بسیار بزرگ است به خاطر اینکه مردم باید در آن کسانی را انتخاب کنند که برنامه دارند.

وی ادامه داد: اگر خدای نکرده انتخابات از چشم مردم بیفتد و بگویند برای چه رای بدهیم؟ این به معنای آن است که تمام انقلاب‌ها در ایران از ۱۵۰ سال گذشته تا به امروز به پایان خواهد رسید.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مردم باید بگویند با چه کسی در رابطه باشیم و با چه کشوری در ارتباط باشیم و جمهوریت، اسلامیت و ایرانیت معنای خاص خود را دارد و خلاصه منافع ملی کشور ایران است.
 
۱۲ فروردین یک فرهنگ و مسیر است

وی گفت: ما به دوازده فروردین افتخار می‌کنیم چرا که باعث شد قانون اساسی ما به تثبیت برسد و آن چیزی جز رای مردم نبود. تمام قانون ما با رای مردم و رفراندم تثبیت شده و اصل نظام بر قانون اساسی است.

آقای روحانی افزود: ایران کشور سوئیس نیست که با امضای ۱۰۰ هزار نفر یک رفراندم برگزار کند. اگر در کشور سوئیس ۱۰۰ هزار نفر در مورد مسئله‌ای هر چند کوچک امضا کنند که باید انتخابات برگزار شود حتماً از طریق رفراندم آن مسئله بررسی خواهد شد.

وی گفت: دریکی از سفر‌ها از رئیس جمهور سوئیس سوال کردم که مشکلی در برگزاری همه پرسی ندارید گفتند که بسیاری از مشکلات چه کوچک و بزرگ به راحتی با رفراندم حل می‌شود.
 

رئیس جمهور اضافه کرد: درکشور سوئیس گاهی در سال دو بار و گاهی یک بار رفراندم درباره مسائل مختلف برگزار می‌شود حالا این مسائل می‌تواند در امور حقوق زنان باشد و یا ساخت یک اتوبان؛ تمام این تصمیمات با رای مردم انجام می‌شود.

آقای روحانی افزود: ما نمی‌خواهیم مثل سوئیس با این مسئله برخورد کنیم، اما قانون اساسی به ما گفته در مسائل مهم سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در اصل ۵۹ ذکر شده که اگر در یکی از این چهار بخش یک مسئله مهمی وجود داشت دیگر قانونگذاری از طریق مجلس شورای اسلامی نیست و از طریق همه پرسی است.

وی گفت: سالهاست به این مسئله می‌اندیشم که در این چهار مسئله مهم یک رفراندم در کشور برگزار شود که مردم آری یا نه بگویند تمام دعوا‌ها و مشکلات جناحی و حزبی حل خواهد شد.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه همه حرکت‌های انقلابی در کشور برای این بوده که مردم بتوانند انتخاب کنند و کسی به مردم رای و چیزی را تحمیل نکند، افزود: خدای نکرده اگر انتخاباتی داشته باشیم که مشارکت حداکثری در آن نباشد ضربه بسیار بزرگی به راه و روشی زده ایم که در۱۲ فروردین انتخاب کردیم.

روحانی از انتخابات به عنوان یکی از مسائل و موضوعات مهم پیش روی کشور نام برد و افزود: انتخابات از اهمیت بالایی برخوردار است و تا مشارکت در انتخابات و صندوق رای هست، نظام جمهوری اسلامی با همین قدرت و شکوه خواهد بود.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر روزی انتخابات از نظر مردم بیفتد که ان‌شاءالله هیچوقت به چنین روزی نرسیم، به معنای پایان تمام حرکت‌ها و انقلاب‌ها در کشور است.

روحانی با بیان اینکه همه باید منافع ملی کشور را مد نظر قرار دهیم، راه حل مشکلات پیچیده در این کشور را فقط اصل ۵۹ قانون اساسی برشمرد و افزود: ۱۲ فروردین و روز جمهوری اسلامی که به آن افتخار می‌کنیم، یک همه پرسی و رفراندوم است.
 
انتخاب مردم برای ما مبارک است
 
رئیس جمهور در سخنانش در جلسه هیئت دولت با اشاره به این که ما باید چهار ماه کشور را اداره کنیم افزود: این چهار ماه برای دولت بسیار مهم است و دولت در هر لحظه می‌تواند تصمیم مهمی بگیرد یا اقدام مهمی انجام دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: ما تا ۱۲ مرداد ماه سنگینی این بار را بردوش خود احساس می‌کنیم و کار را به پایان می‌رسانیم.

وی افزود: همه تلاش کنیم انتخابات پرشور و باشکوهی داشته باشیم به گونه‌ای که همه احساس کنند نماینده‌ای دارند مثلا اگر سه جناح در کشور وجود دارد سه نفر و اگر پنج جناح وجود دارد، پنج نفر نماینده باشند یعنی هر تفکر یک نماینده داشته باشد تا مردم تشویق شوند پای صندوق بیایند.

رئیس جمهور گفت: مردم زحمت ایستادن پای صندوق رای را به عنوان عبادت تلقی کنند و همه با شور و شوق پای صندوق بیایند.

آقای روحانی افزود: نترسید که نکند این شخص انتخاب شود، هر نماینده‌ای که مردم انتخاب کنند مبارک است. منتخب مردم برای ما نیز مبارک است و فرقی نمی‌کند که از چه جناحی باشد.

رئیس جمهور گفت: اکنون ما نیازمندیم ۱۲ فروردین را در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تکرار کنیم.
 
وی ادامه داد: در این چهار ماه موضوع سلامت مردم و کرونا را همچنان دنبال می‌کنیم از روز آخر بهمن سال ۹۸ و سال ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ زحمت زیادی کشیده شده است.
 

رئیس جمهور گفت: همه مردم، تولیدکنندگان، مسئولان، کادر درمان، نیرو‌های مسلح و صدا و سیما در این زمینه به میدان آمدند و تلاش زیادی کردند.

آقای روحانی اضافه کرد: روز اول برای ماسک و دستکش مشکل داشتیم، مواد ضدعفونی و خیلی از تجهیزات را ساختند و همه به میدان آمدند حتی یک پزشک و پرستار هم خسته نشدند و پای کار آمدند.
 
 
دولت جدید آمریکا فقط شیوه را عوض کرده است

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت: در زمان ترامپ همه دنیا می‌دانستند که در بحث تحریم، مقصر امریکاست، اما حالا دولت جدید آمریکا همان راه را می‌رود و فقط شیوه را عوض کرده است.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت افزود: در ابتدای شیوع ویروس کرونا ما کیت تشخیص نداشتیم، اما حالا توان تست گیری بیش از صدهزار نفر در روز را داریم این کار بزرگ آن زمان دولت بود و حالا در مقطع کنونی کار بزرگ ما ساختن واکسن کرونا است.

رئیس جمهور ادامه داد: میلیون‌ها دوز واکسن کرونا خریداری و بخشی از آن وارد کشور شده است و در ادامه هم واکسن خریداری و وارد کشور می‌شود در داخل هم بخش‌های مختلف تلاش می‌کنند تا واکسن را عرضه کنند و فکر می‌کنم تا پایان بهار و ابتدای تابستان از واکسن ساخت داخل استفاده کنیم.

وی با اشاره به مصوبه روز شنبه ستاد ملی کرونا گفت: در آن جا تصویب کردیم هر بخش خصوصی که تمایل دارد واکسن کرونا وارد کند می‌تواند با ارز نیمایی این کار را انجام دهد اگر هر کارخانه بزرگ یا تولیدکننده بزرگ بخواهد برای کارگران خودش وارد کند ما هیچ مشکلی نداریم و آن‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند.

رئیس جمهور تصریح کرد: واکسن‌هایی که ما وارد می‌کنیم و به صورت مجانی در اختیار قرار می‌گیرد در ابتدا برای کادر درمان، بیماران زمینه‌ای و افراد مسن است و شاید برای رسیدن به مردم عادی زمان ببرد. چرا یک ایرانی برای واکسن باید برود خارج پول بلیط، هتل و یک ماه اقامت بدهد؟ هر دستگاهی بخواهد می‌تواند با ارز نیمایی واکسن وارد کند.

آقای روحانی ادامه داد: اولین قدم ما کاهش فوتی هاست و گام دوم قطع زنجیره این کار در سال ۱۴۰۰ در دسترس است و انجام خواهد شد. دولت همه توان خود را برای این دو گام به کار می‌گیرد.

رئیس جمهور با اشاره به ماه‌های پایانی دولت گفت: ما نباید به فکر چهارماه باشیم باید به فکر کل سال ۱۴۰۰ باشیم و هرچه لازم است برای یک سال برنامه ریزی و تا آخرین ساعت کار کنیم و کشور را به بهترین شکل به دست دولت سیزدهم تحویل بدهیم.

وی به تحریم‌های امریکا اشاره کرد و افزود: مساله مهم دیگر ما در این چهار ماه کار دولت، بحث تحریم است در این موضوع اخیرا یک نگرانی نسبت به آن پیدا کرده ام و وزارت خارجه، صدا و سیما و دیگران همه باید دست به دست هم دهیم شاید هم نگرانی من خیلی به جا نباشد و یک جوری حل و فصل شود.

رئیس جمهور ادامه داد: تا امروز صددرصد مقصر در بحث تحریم امریکا بود و هیچ کس نمی‌تواند نسبت به آن تردید کند در دوره ترامپ که هیچ جای تردید نیست آن‌ها تحریم، کار بی قانونی، کار غیرانسانی و کار تروریستی انجام دادند و مردم ما را از همه چیز محروم کردند.

آقای روحانی با اشاره به خباثت دولت قبلی آمریکا گفت: آن‌ها حتی غذا و داروی مردم را تحریم کردند و خبیث‌ترین دولت در تاریخ امریکا دولت ترامپ بود و از آن خبیث‌تر در تاریخ نمی‌توانید پیدا کنید برای منطقه، برای کشورما، برای ملت فلسطین و حتی برای ملت خودش خبیث بود.

رئیس جمهور ادامه داد: تا وقتی آن‌ها بودند همه دنیا می‌دانست که در بحث تحریم مقصر امریکاست و حالا دولت جدید آمده که شیوه خود را عوض کرده است و اگر ما حواسمان جمع نباشد ممکن است آن‌ها با تبلیغات بیایند و به تدریج به مردم ما بگویند که ما آماده گفتگو هستیم و این ایران است که امروز و فردا می‌کند.

آقای روحانی گفت: آن‌ها می‌گویند که ما آماده ایم و بیایید مذاکره کنیم و حتی بگویند که ما آمدیم تا پشت در ۱+۵، ولی ایران پشت آن در یک قفل انداخته است و ما را راه نمی‌دهد؛ ما می‌آییم در می‌زنیم و ایران ما را راه نمی‌دهد، نباید بگذاریم این بهانه آمریکا روی مردم و افکار عمومی تاثیر بگذارد.

رئیس جمهور افزود: البته دولت جدید امریکا که آمده تاکنون هیچ اقدام جدی و عملی انجام نداده است حرف زده که دولت قبل کار‌های اشتباه کرده مثلا فشار حداکثری جواب نداده است راه این نیست، راه جنگ نیست، راه فشار نیست، راه تحریم نیست، راه دیپلماسی است این‌ها را به زبان گفته است، اما در عمل ما راه دیپلماسی نمی‌بینیم و همان راه تحریم را می‌بینیم.

آقای روحانی با اشاره به حرف دولت جدید امریکا مبنی بر این که بنشینیم و مذاکره کنیم گفت: آن‌ها می‌گویند ما گفته ایم که بنشینیم و مذاکره کنیم، اما این سوال از دولت جدید آمریکا وجود دارد که آیا شما قبول دارید ترامپ تروریست بود یا ندارید؟ اگر قبول ندارید تروریست بوده که همه حرف‌های شما باطل است. اگر قبول دارید که این آدم تروریست بوده پس یک ثانیه نمی‌توانید عمل تروریستی را ادامه دهید.

رئیس جمهور ادامه داد: شما دارید اعمال تروریستی را ادامه می‌دهید پول‌های ما را همچنان قفل کرده اید و نمی‌گذارید در اختیار مان قرار بگیرد جلوی تجارت ما را گرفته اید حتی در خرید واکسن هم ما مشکل داریم و نمی‌گذارید واکسن به دست ما برسد.

وی افزود: با یک کشوری صحبت کردیم که واکسن در اختیار ما قرار بدهند آن‌ها گفتند ما هشت قسمت از این واکسن را از جای دیگر می‌خریم و امریکایی‌ها به ما گفته اند اگر شما بخواهید واکسن به ایران بدهید ما آن هشت قسمت را به شما نمی‌دهیم.

اگر آمریکا به تعهداتش برگردد ما هم بر می‌گردیم
 
رئیس جمهور گفت: اگر اراده قوی باشد و آمریکایی‌ها به قبل تحریم‌ها برگردند، ما هم همان روز به همه تعهداتمان عمل می‌کنیم.

آقای روحانی در جلسه هیات دولت افزود: آمریکایی‌ها روی واکسن و زندگی مردم خباثت دارند و من می‌ترسم دستگاه تبلیغات غربی‌ها و آمریکایی‌ها در بلندگو‌ها بگویند ما گفتیم آن راه غلط بود، ما آمدیم پشت در و ایرانی‌ها راه نمی‌دهند، ما نباید اجازه بدهیم که این دروغ آمریکایی‌ها در رسانه‌های غربی جا بیفتد.

وی گفت: ما باید هر روز به دنبال مذاکره و رفع تحریم‌ها باشیم همان طور که رهبری فرمودند عجله نداریم، اما دو ماه هم گذشته و عجله تمام شد و هیچ کس نمی‌تواند بگوید عجله. از امروز به بعد می‌شود فرصت سوزی و همه باید به صحنه بیاییم و برای رفع تحریم‌ها تلاش کنیم.

آقای روحانی ادامه داد: تحریم ظلم بزرگی به ملت ایران است که باید برداشته شود و به محض اینکه آمریکایی‌ها تحریم را بردارند ما هم به تمام تعهدات گذشته برمی گردیم. آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند که برای پایان دادن به تحریم‌ها چند ماه زمان نیاز دارند در حالی که این مسئله یک ساعته انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند که زمان می‌خواهند اگر آن‌ها در لحظه تحریم‌ها را بردارند ما هم در لحظه بر می‌گردیم به کل تعهدات، یعنی چند پیچ را باز می‌کنیم و چند پیچ را می‌بندیم بنابراین اگر اراده قوی باشد آمریکا در یک روز می‌تواند تحریم‌ها را بردارد ما هم برمی گردیم به تعهداتی که از قبل داشته ایم.

رئیس جمهور تاکید کرد: با شعارکار به جایی نمی‌رسد و آمریکایی‌ها باید با همه توان پای عمل بیایند ما هم آماده ایم پس از برداشتن تحریم‌ها همکاری کنیم و بر می‌گردیم به قبل از اردیبهشت ۹۸ و آن‌ها هم میتوانند همین کار را انجام دهند.

آقای روحانی گفت: ما در تمام این ساعت‌ها هر لحظه آماده ایم که تحریم‌ها برداشته شود و یک روز تاخیر را در این جهت جایز نمیدانیم بلکه تاخیر را خلاف قانون اساسی و خلاف نظر مردم می‌دانیم.
 

رئیس جمهور افزود: دو مسئله دیگر داریم اول اقلام عمومی مردم و بار‌ها گفته ایم ۱۰۰ قلم کالا مورد نیاز مردم است که باید به راحتی در دسترس شان باشد با قیمت مناسب، با وزرا هم جلسه داشتیم و اگر لازم بود دوباره هم جلسه می‌گذاریم دو وزیر صمت و کشاورزی که مسئولیت مستقیم در این خصوص متوجه آنهاست نسبت به گذشته فعالتر می‌شوند.

آقای روحانی گفت: در حال حاضر مشکل عمده‌ای نداریم یعنی نهاده‌های دامی آماده است، اما اینکه چگونه از محل تولید به کشتارگاه و مغازه ارسال شود کار ساده‌ای است که باید در یک سامانه فضای مجازی که دیروز هم گفتند چنین سامانه‌ای وجود دارد همه مراحل پیگیری شود و نباید مشکلی در خصوص توزیع مرغ و تخم مرغ پیش بیاید به خصوص اینکه در ایام عید و نزدیک ماه رمضان هستیم.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۶°