نشانه‌های رونق در اقتصاد ۱۴۰۰
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:28 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۷۳۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۱
یک کارشناس اقتصادی معتقد است: توانمندی های داخلی ایران و ورود به عرصه‌های مختلف دانش بنیان‌ها که علومی غیرقابل تحریم هستند و ارزش افزوده زیادی برای کشور ایجاد کرده اند، بارقه‌های امیدی در اقتصاد ۱۴۰۰ کشور ایجاد کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
صمد عزیز نژاد در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه موضوع رونق اقتصادی ایران با توجه به تحولاتی که در اقتصاد در بخش‌های مختلفی شکل گرفته از نیمه دوم سال ۹۹ مطرح شد، گفت: نشانه‌های رشد مثبت اقتصاد ایران در سه ماهه دوم، سوم و چهارم ظاهر شد که در پایان سال ۹۹ با رشد ۲.۲ با فرض وجود نفت و ۱.۹ بدون وجود نفت ایجاد شد.

او ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ با توجه به اهمیت مقابله با کرونا و توانمندی‌های داخلی در خصوص تولید واکسن کرونا و واکسیناسیون افراد آسیب پذیر تا اردیبهشت و ۸۰ درصد هموطنان تا پایان سال، نشانه‌های خوبی از رشد اقتصاد ایران بوده و تحریم‌ها را کم اثر کرده است.

او ادامه داد: البته شواهد نشان می‌دهد تحریم‌های آتی، حتی اثری کمتر از تاثیرات تحریم در سال‌های ۹۸ و ۹۹ خواهند داشت و بر اساس پیش بینی‌ها در سال ۱۴۰۰ اثرات منفی تحریم کاهش می‌یابد.

عزیز نژاد تاکید کرد: ورود بخش‌های دانش بنیان به عرصه‌های مختلف کشور به عنوان علومی که تحریم ناشدنی هستند، ارزش افزوده بالایی برای کشور ایجاد کرده و به طوری که در سال ۹۹، حدود ۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به فعالیت بودند؛ بنابراین با فعالتر شدن شرکت‌های دانش بنیان، رشد اقتصادی افزایش می‌یابد.

این کارشناس اقتصادی افزود: بر مبنای این شواهد، پیش بینی صندوق بین المللی پول در خصوص رشد ۳.۲ درصدی اقتصاد ایران هم، با تاکید بر این موارد بوده است که با تمرکز بر موضوع "کیفی سازی تولیدات" انتظار می‌رود حتی به رقمی بالاتر از میزان پیش بینی صندوق برسیم.

عزیزنژاد ادامه داد: رشد تولیدات داخلی زمانی سودمند است که خروجی رشد اقتصادی با زیربخش‌های مرتبط با آن، هماهنگ باشد؛ نمی‌توان همزمان با رشد اقتصادی، شاهد افزایش نرخ بیکاری بود.

در ادامه برنامه، مروی کارشناس اقتصادی در خصوص رشد اقتصادی کشور توضیح داد: استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی باعث افزایش تورم خواهد شد.

او تاکید کرد: با تزریق منابع ارزی، تورم کاهش می‌یابد، اما در بلندمدت با تشویق واردات، بخش زیادی از تولیدکنندگان آسیب می‌بینند.

سپس شاکری، کارشناس اقتصادی، میهمان دیگرِ برنامه اظهار کرد: آنچه منجر به تورم می‌شود رشد نقدینگی است، نه افزایش پایه پولی.

او افزود: با توجه به اینکه پیش بینی می‌شود چشم انداز‌های اقتصادی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل تغییر کند، تورم انتظاری کاهش یافته است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°