باید جمهوریت، اسلامیت و ایرانیت را حفظ کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:38 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۳۷۶۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳
رئیس جمهور گفت: ۱۲ فروردین بالاترین ثمره از بهترین شجره در تاریخ کشورمان است و باید جمهوریت، اسلامیت و ایرانیت را حفظ کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت صمت افزود: ثمره و میوه همه تلاش‌ها در مبارزات پیش از انقلاب، جمهوری اسلامی است که در ۱۲ فروردین سال ۵۸ متولد شده و این بالاترین ثمره از بهترین شجره در تاریخ کشورمان است البته باید این روز را به معنای واقعی کلمه پاس بداریم.

وی اضافه کرد: باید جمهوریت، اسلامیت و ایرانیت را حفظ کنیم. جمهوری اسلامی ایران سه پایه اساسی دارد باید از این پایه‌ها به خوبی مراقبت کنیم و بتوانیم از شرایط خاصی که در اختیار مردم عزیز کشورمان قرار گرفته به خوبی استفاده کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به این که ۶۰ جلسه از آغاز سال ۹۹ که تصمیم گرفتیم پنجشنبه‌های افتتاح را برگزار کنیم گذشت افزود: خدا را شکرگزاریم که بدون وقفه توانستیم از فروردین سال ۹۹ طرح‌ها را ادامه دهیم و امروز در سال ۱۴۰۰ در شصتمین افتتاح هستیم که مجموعه این افتتاح‌ها مجموعه‌ای پرافتخار برای کشور خواهد بود.

وی گفت: دو جلد کتاب از این طرح‌ها آماده شده است و سال ۱۴۰۰ هم جلد سوم نیز خواهد داشت که نشان می‌دهد در دوران تحریم اقتصادی و فشار بر ملت ایران و همزمان کرونا و سختی‌هایی که مردم داشتند مردم عزیزما، مدیران و بخش‌های دولتی و خصوصی موفق شدند در این مدت این همه طرح و پروژه را افتتاح کنند.

آقای روحانی افزود: ما بیش از هزار هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح کردیم و بیش از هفت هزار و ۶۰۰ طرح و پروژه در این مدت افتتاح شده. این نشان می‌دهد ایران زنده است و دشمنان ما هنوز قدرت ملت ایران و ایران بزرگ را درک نکرده اند.

رئیس جمهور گفت: در ماه‌های ابتدایی کرونا که روز‌های سختی بود ترامپ به یکی از مقامات کشور‌های دیگر گفته بود که ما حاضریم، چون کرونا هست به ایران کمک کنیم و چهار عدد ونتیلاتور را حاضریم هدیه بدهیم به ایران و ما پاسخ دادیم که هر مقدار ونتیلاتور که امریکا نیاز دارد ما حاضریم صادر کنیم و به اندازه کافی خودمان می‌سازیم و صادرات داریم.

وی تصریح کرد: دولت امریکا آنقدر غافل است و هنوز ایران را نشناخته اند اگر یک بار این ملت بزرگ و این سرزمین طلایی را درک می‌کردند در برابر ملت ایران تواضع می‌کردند.

رئیس جمهور گفت: امروز در این شرایط بسیار خوبی که رهبر معظم انقلاب به صراحت اعلام کردند که اگر امریکا تحریم‌های خود را بردارد ما به تمام تعهدات خود بر می‌گردیم یعنی یک معادله برد برد برای منطقه و جهان، ولی امریکایی‌ها نفهمیدند و از این فرصت طلایی نتوانستند استفاده کنند، امروز و فردا می‌کنند و گزارش‌هایی که ما داریم نشان می‌دهد که این دولت جدید هم خیلی با واقعیت ایران فاصله دارد و مردم ایران مردم سروقامتی هستند.
 
صدور ۳۶ هزار مجوز برای واحد‌های صنعتی در سال گذشته

رئیس جمهور با بیان اینکه در بخش صنعت حرکت بزرگی رخ داده است گفت: در سال گذشته ۳۶ هزار مجوز برای واحد‌های صنعتی صادر شده است.

آقای روحانی در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت صمت، افزود:​ مردم ایران مردمی هستند سرو قامت و به خوبی مقاومت و ایستادگی کردند و ایستادگی خواهند کرد و انشاءالله با تلاش و کمک مردم و با کمک پزشکان، پرستاران و مدافعان سلامت ما در سال ۱۴۰۰ از کرونا عبور خواهیم کرد و تا پایان سال واکسن به اندازه کافی وارد و تولید خواهد شد و واکسیناسیون انجام می‌شود و ما از این بلا و شر با کمک و اتحاد هم عبور خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: تولید ما نیز ادامه پیدا می‌کند همانطور که سال، سال رفع موانع تولید و پشتیبانی از تولید است، دولت با همه توان این کار را خواهد کرد و مردم و بخش خصوصی نیز همین راه را ادامه خواهند داد برای اینکه مردم عزیز بدانند در بخش صنعتی چه حرکت بزرگی رخ داده است در سال گذشته (۹۹) در یک سال ۳۶ هزار مجوز برای واحد‌های صنعتی صادر شده است.

رئیس جمهور گفت:​ کل واحد‌های فعال صنعتی ما ۷۵ هزار واحد است و در برابر ۷۵ هزار واحد، ۳۶ هزار واحد جدید درخواست مجوز کردند که مجور برای آ​نها صادر شده است و برای ۱۰ هزار واحد نیز زمین مورد نیاز در اختیارشان قرار گرفته است و فعالیت خود را شروع کرده اند.

آقای روحانی افزود:​ سراسر کشور کارگاه تولید، فعالیت و تلاش برای آبادانی و پیشرفت کشور است و امروز ما در شصتمین افتتاح پنجشنبه‌ها شاهد بودیم که بیش از چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شد که حدود هزار و ۳۰۰ نفر با این طرح‌ها مشغول به کار شدند.

رئیس جمهور گفت:​ همه مجریان این طرح‌ها درخواست می‌کردند برای اینکه بتوانند سرمایه گذاری بیشتری داشته باشند و توسعه بیشتری یابند، چون همه این‌ها برای توسعه بیشتر آمادگی دارند.

آقای روحانی افزود:​ مردم بدانند اگر پتروشیمی و صنایع معدنی نبود با شرایطی که در سال ۹۹ داشتیم برای تامین ارز مورد نیاز کشور حتماً با مشکلات مواجه می‌شدیم.

وی گفت: مردم با همه وجود از صنعت پتروشیمی در کشور و صنایع معدنی قدردانی کنند که البته بخش‌های مختلف اعم از صنایع دارویی و غذایی و یا صنایع مربوط به لوازم خانگی و خودرو و حتی بخش کشاورزی، در این موفقیت سهیم بودند.

آقای روحانی افزود: در واقع همه جا فعالیت و صادرات بوده است، اما صادرات در پتروشیمی و صنایع معدنی به عنوان دو رکن اساسی بوده است و این‌ها بیشترین ارز مورد نیاز ما را تامین کردند، کار بزرگ و عظیمی انجام دادند و با این کار دشمن را مایوس و ملت ما را امیدوار کردند.

نوبت ۱+۵ است که به وظیفه خود عمل کند

رئیس جمهور گفت: ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده و دنبال صلح است؛ امروز نوبت ۱+۵ است که به وظیفه خود عمل کند.

آقای روحانی در آئین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت صمت افزود: دوران جنگ است همیشه در جنگ مجروح، مشکلات، بمباران، تخریب و سختی داریم جنگ اقتصادی است و دشمنان این جنگ را بر ما تحمیل کردند ما آغازگر این جنگ نبودیم ما حتی بعد از یک سال که جنگ به ما تحمیل شد به تمام تعهدات خود عمل کردیم.

رئیس جمهور ادامه داد: از لحاظ اخلاقی، سیاسی و تاریخی بزرگترین فخر ملت ایران است که علی رغم این که طرف مقابل از تعهدات خود خارج شد و تعهداتش را زیرپا گذاشت ما یک سال تمام صبر کردیم از سال ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸ صبر کردیم و از آن موقع کاهش تعهدات خود را شروع کردیم.

آقای روحانی گفت: آن‌هایی که امروز می‌گویند امریکا باید اول گفتگو را آغاز کند یا ایران باید اول این کار را بکند به این نکته توجه کنند که یک سال ما به تنهایی بار برجام را بر دوش گرفتیم در دو سال بعد هم بار عمده برجام بر دوش ایران بود همه آن‌هایی که امروز در دنیا می‌گویند بالاترین توافق سیاسی برجام است و همه افتخار می‌کنند به برجام بدانند بار سنگین این برجام بر دوش ملت بزرگ ایران بود.

رئیس جمهور افزود: ملت بزرگ ایران به دنیا نشان داد از لحاظ سیاسی، حقوقی و اخلاقی به تعهدات خود عمل می‌کند دنبال صلح است و فعالیت هسته‌ای صلح آمیز دارد.

وی خطاب به کشور‌های ۱+۵ گفت: امروز نوبت شماست، نوبت ۱+۵ است که به وظیفه خود عمل کنند، اما بدانند هر یک روز تاخیر به ضرر آن‌ها است و هر روز زودتر در برابر قانون، مقررات و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل سر فرود بیاورند و در برابر عظمت ملت ایران تواضع کنند به نفع آن‌ها و به نفع جهانیان خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: ما راه تولید، توسعه، اخلاق و راه تعامل سازنده را تا پایان ادامه خواهیم داد.
 
۵ طرح ملی صنعتی و معدنی، با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور به بهره برداری رسید.
 
در شصتمین برنامه از افتتاح طرح‌های ملی، ابتدا وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از برنامه‌ها و طرح‌های این وزارتخانه ارائه کرد و پس از پاسخ به سوالات آقای روحانی، بهره برداری از این طرح‌ها آغاز شد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابتدای این مراسم گفت:​ امروز پنج طرح در استان‌های قزوین، سمنان، کرمان، فارس و خراسان شمالی افتتاح خواهد شد که رشد بسیار خوبی در صنایع و معادن کشور را شاهد خواهیم بود.

آقای علیرضا رزم حسینی در جلسه بهره‌برداری از طرح‌های وزارت صمت که با حضور رئیس جمهور به‌صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد افزود: یکی از این طرح‌ها، کارخانه فولاد آلیاژی اسفراین است که این کارخانه لوله‌های بدون درز برای صنایع نفتی و گازی تولید می‌کند.

وی گفت: بخش فولاد در ایران در گذشته واردکننده بوده و امروز ما فولاد را تولید و صادر می‌کنیم و به رتبه یازدهم دنیا رسیده‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در حوزه مس امروز در استان قزوین یک معدن به بهره برداری می‌رسد که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

رزم حسینی گفت: بخش خصوصی با اعتماد به صنایع و معادن به بخش مس ورود کرده و سرمایه‌گذاری‌های خوبی در این زمینه در حال انجام است.

وی افزود: قبل از انقلاب در زمینه تولیدات مس ایران صفر بود,، اما امروز ۴۰۰ هزار تن در سال مس کاتودی تولید می‌کنیم و رتبه ما در دنیا یازدهم است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پروژه دیگر معدنی که امروز افتتاح می‌شود، معدن سنگ آهن گلگهر سیرجان است که امروز باید بگوییم سیرجان به پارس جنوبی تبدیل شده است.

رزم حسینی در خصوص تولیدات کاشی و سرامیک هم افزود: امروز در تولید این محصولات صادرکننده هستیم و سالی ۴۰۰ میلیون متر مربع تولید کاشی داریم و توانسته‌ایم ۷۰ درصد کاشی کشور عراق را تامین کنیم و در حدود ۱۵۰ کارخانه فعال کاشی و سرامیک در کشور وجود دارد.

وی در ادامه گفت:​ فاز اول منطقه ویژه اقتصادی گرمسار هم امروز با همکاری سازمان ایدرو به منظور ایجاد زیر ساخت برای تولیدات صنعتی به مساحت ۹ هزار هکتار افتتاح می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از استاندارانی که این طرح‌ها در استانشان به بهره برداری رسیده هم تشکر کرد و افزود:​ ایران امروز در صنعت آلومینیوم صادرکننده است و جزو ۱۴ کشور جهان در تولید آلومینیوم است.

رزم حسینی در خصوص تولید سیمان هم گفت: امروز با تمام توان سیمان تولید می‌کنیم و این تولیدات به سالی ۸۵ میلیون تن رسیده و همین امر باعث شده تا ما امروز صادرکننده سیمان هم باشیم.

وی افزود: صنعت پتروشیمی رشد شگفت انگیزی داشته و به شدت رونق داشته در حالی که در گذشته حدود پنج پتروشیمی بیشتر در کشور فعال نبوده,، اما امروز تعداد زیادی از مجتمع‌های پتروشیمی در کشور فعال هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص صنعت قطعه‌سازی هم گفت:​ ایران در صنایع فولاد بیش از ۶۵ درصد قطعات کارخانه‌ای خود را تولید می‌کند و تا ۹۰ درصد ساخت قطعات کارخانجات کاشی و سرامیک را صنعت ماشین سازی به عهده دارد.

رزم حسینی افزود: در سال ۹۹ طرحی برای حمایت از سرمایه ثابت با شرکت‌های برتر کشور آماده شد که در اجرای این طرح ۶۲ پروژه به ارزش ۱۵۲ هزار میلیارد تومان تعریف شد.

وی گفت: از مقام معظم رهبری به خاطر شعار امسال که در خصوص تولید، حمایت‌ها و مانع زدایی‌ها بود تشکر می‌کنیم و در نظر سنجی که از صنعتگران کشور صورت گرفت, ۶۵ درصد به ثبات اقتصادی در سال ۱۴۰۰ رای دادند که این مسئله بسیار مهمی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص ساختار صدور مجوز‌ها هم افزود: ۵۵ درصد این ساختار در سال ۹۹ افزایش پیدا کرده و ۱۴۶ میلیون تن کالا صادر و وارد شده و ۷۳ میلیارد دلار هم مبادلات تجاری ایران در سال ۹۹ بوده است.

این طرح‌های ملی در زمینه‌های تولید شمش آلیاژی، مس کاتد، کاشی و سرامیک، خردایش و دانه‌بندی سنگ آهن و همچنین تکمیل زیرساخت‌های فاز ۱ منطقه ویژه اقتصادی گرمسار در استان‌های کرمان، خراسان شمالی، قزوین، فارس و سمنان افتتاح می‌شود.

این طرح‌ها با سرمایه گذاری چهار هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان تکمیل شده و برای حدود هزار و ۳۰۰ نفر هم اشتغالزایی مستقیم ایجاد کرده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°