استعفای مشاور امور نژادی نخست وزیر انگلیس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:33 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۸۱۳۷۹۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
مشاور امور نژادی نخست وزیر انگلیس یک روز پس از انتشار گزارش جنجالی درباره برابری نژادی که به سفارش دولت انگلیس تهیه شد و در آن نژاد پرستی ساختاری در این کشور نفی شده است، استعفا داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 ساموئل کاسومو در نامه‌ای خطاب به نخست وزیر انگلیس که در برخی رسانه‌ها درز پیدا کرده است گزارش "کمی بادنوک" وزیر برابری نژادی در انگلیس را رد کرد و نوشت ایشان مقررات مربوط به این وزارتخانه را زیر پا گذاشته است.
 کاسومو همچنین تنش‌ها درباره سیاست‌های نژادی در دفتر نخست وزیری را غیر قابل تحمل دانست و افزود: حزب محافظه کار (حزب حاکم) در حال تعمیق سیاست‌های اختلاف انگیز در جامعه است.
به نوشته گاردین وی همچنین در نامه خود به بوریس جانسون نوشت: اسناد فراوانی وجود دارد که سیاه پوستان و آسیایی تبار‌ها کمتر به حزب محافظه کار رای می‌دهند و ارزش آراء آن‌ها در حزب محافظه کار لحاظ نمی‌شود.
 گزارش ۲۵۸ صفحه‌ای کمیسیون نژاد و اقلیت در انگلیس مدعی شده است که نژاد پرستی ساختاری در انگلیس وجود ندارد.
 شمار زیادی از احزاب، نهاد‌های مدنی و سازمان‌های حقوق بشری این گزارش را عجیب خواندند و ان را نفی کردند.
 در این گزارش آمده است بیشتر تنش‌ها و نابرابری‌های اجتماعی نیز که ظاهرا به علت نژادپرستی بوجود آمده اند، در نهایت به عللی غیر از نژادپرستی پدید آمدند.
 رسانه‌ها در انگلیس به نقل از لیزا ناندی عضو ارشد حزب کارگر انگلیس این گزارش را نفی کردند و به نقل از وی نوشتند آمار بازداشت‌های گسترده نوجوانان و جوانان سیاه پوست و آفریقایی تبار در انگلیس کاملا خلاف ادعای دولت را ثابت می‌کند. آمار‌ها نشان می‌دهند که کشور ما همچنان درگیر یک نژادپرستی ریشه دار و ساختاری است.
 پیش‌تر نیز نهاد‌های حقوق بشری و سازمان‌های مبارزه با نژاد پرستی در انگلیس اعلام کردند غیر سفید پوستان، به ویژه سیاه پوستان در این کشور چهار برابر بیشتر از بقیه در معرض تبعیض و نابرابری‌های اجتماعی اند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°